Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 11.08.2020 - 20:55:00   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Po stopách českých betlémů

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 14.12.2019


Obrazově poutavý, poetický vánoční dokument Po stopách českých betlémů uvede v premiéře Česká televize na Štědrý den 24. prosince 2019 v 16:50 na ČT2. Snímek režisérky Michaely Fišer Rozbrojové vznikl v brněnském studiu v Tvůrčí producentské skupině Patricka Diviše. Vypráví o počátcích tradice stavění betlémů a jejich odlišnostech v jednotlivých regionech České republiky.


Příběh narození Ježíše Krista nepřestává lidi fascinovat ani po dvou tisících letech a rok co rok si jej připomínají živými betlémy, jesličkami v kostelích nebo doma při stavění vlastních figurek Svaté rodiny, pastýřů a Tří králů. Tvůrci přiznávají, že chtějí diváky naladit pravou vánoční atmosférou.

„Snažili jsme se zachytit vývoj českého betlémářství, které nemá ve světě obdoby, od jeho počátků až po současnost,“ říká režisérka Michaela Fišer Rozbrojová a dodává: „Betlémy, zejména papírové, se vydávají dodnes a těžko byste v jedné zemi našli tolik sběratelů a výrobců betlémů jako u nás. I organizací, které betlémáře sdružují, je hned několik. Bylo proto těžké do našeho pořadu vybrat jen některé, ale snad se nám povedlo najít ty nejkrásnější a nejhodnotnější.“

Do Čech se betlémy dostaly díky jezuitskému řádu a rychle se staly symbolem Vánoc. První betlém představili jezuité veřejnosti v pražském kostele Sv. Klimenta v roce 1560. A lidé si je prohlíželi s úžasem, stejně jako dnes. I proto bratři využívali jesličky jako jeden z prostředků rekatolizace českého lidu. Do domácností se betlémy dostaly až po zákazu císaře Josefa II. vystavovat je v kostelích. Prostý lid si tak betlémský příběh začal stavět doma. Čeští betlémáři si jesličky upravili podle svého a přizpůsobili je tomu, kde žili. Smísili tak českou krajinu s potůčky a lesy s představami o exotice, lidové kroje i orientální oděvy.

„Kromě pastýřů přidali i řemeslníky nebo sousedy z vesnice,“ doplňuje dramaturgyně Martina Burešová. Postupně tak vznikly světové unikáty, jako jsou ústecké papírové gobelíny, králické dřevěné figurky, příbramští chlebáčci nebo skleněné betlémy typické pro Železný Brod. „S tím vším v našem dokumentu diváky seznámíme. Nebudou chybět ani ty nejkrásnější a nejvzácnější mechanické betlémy jako jsou Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci, Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem nebo Krýzova betlémská pohádka v Olešnici v Orlických horách,“ upřesňuje kreativní producent Patrick Diviš a zdůrazňuje, že bezmála hodinovým dokumentem diváky provází hlas herce Jiřího Dvořáka.

V kostelích se betlémy začínají objevovat o adventu, Jezulátko v něm ale ještě není. To se do jeslí vkládá až na půlnoční mši 24. prosince a zůstává v nich až od slavnosti Zjevení Páně 6. ledna, kdy se přidají Tři králové. Podle lidové tradice se vše sklízí 2. února na svátek Uvedení Páně.


PR Česká televize


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
17.12.2019 • Televízia JOJ má za sebou úspešný víkend
16.12.2019 • Show Jana Krause – 18. 12. 2019
11.12.2019 • Publicistika pomáhá - úspěšné reportáže o nemoci křehkých kostí či Usherově syndromu
10.12.2019 • Začátek nového roku opanuje Marie Terezie, nové díly úspěšné minisérie odhalí manželskou krizi
10.12.2019 • Absolútny rekord relácie Na telo, duel Kisku a Pellegriniho najsledovanejšou politickou diskusiou roka
09.12.2019 • Show Jana Krause – 11. 12. 2019, speciální bezdomovecký díl

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist