Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 26.01.2021 - 07:21:58   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Z domova | Články
 

Snímek NOVÁ ŠICHTA získal v Jihlavě cenu diváků

  Autor: Artcam Films , e-mail: info@artcam.cz Přidané: 07.11.2020


Debutový snímek režiséra Jindřicha Andrše NOVÁ ŠICHTA získal na 24. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava cenu diváků. Už předtím byl na festivalu oceněn hlavní cenou v sekci Česká radost jako nejlepší domácí film a získal i cenu Silver Eye za nejlepší celovečerní film trhu East Silver, udělovanou Institutem dokumentárního filmu.


„Náš film jsme točili především pro diváky, a máme velkou radost, že jej nyní diváci v hlasování ocenili,“ říká Jindřich Andrš. „Pro nás to však znamená pouze začátek další šichty. Moc bychom si přáli, aby film zaujal nejen festivalové filmové nadšence, ale i horníky, lidi z dělnických profesí, nebo zaměstnance IT firem a korporátů. Aby se přes něj setkali lidé, kteří by se normálně nepotkali a mohli jeden druhému tak o něco lépe porozumět,“ dodává Andrš. Snímek vstoupí do české distribuce 11. února příštího roku.

Vavříny si snímek plný naděje i humoru odnesl také z prestižního festivalu DOK Leipzig: Zlatou holubici neboli Cenu divácké poroty v nové soutěžní Zlaté sekci pro celovečerní film, a Cenu televize MDR pro mimořádný východoevropský dokument. Festival DOK Leipzig je nejstarší doposud fungující festival věnovaný animovaným a dokumentárním filmům na světě a je rovněž nejvýznamnějším dokumentárním festivalem v Německu. Nabízí soutěžní sekce zaměřené na celovečerní i krátkometrážní animované a dokumentární filmy, včetně samostatné soutěže pro animované dokumenty. Festival se konal od 26. 10. do 1. 11. 2020.

Snímek, který vznikal téměř čtyři roky, je citlivě a s humorem natočená výpověď o člověku, který je nucen čelit velké životní výzvě. Hlavním hrdinou filmu o houževnatosti a důstojnosti je horník Tomáš Hisem, který celý život fáral v dole na ostravsku, ale proměny práce ho vyženou na povrch a na pracovní trh, na kterém se nikdy nepohyboval. Tomáš se rozhodne stát se programátorem…


Vyjádření poroty MFDF Jihlava k ceně Česká radost:

„Hlavní cenu České radosti porota uděluje snímku NOVÁ ŠICHTA režiséra Jindřicha Andrše zachycujícího osud propuštěného horníka z dolu Paskov Tomáše Hisema, který se zkouší v padesáti rekvalifikovat na počítačového programátora. Film je pečlivou a citlivou observací bez předsudků a zlehčování, kdy se přibližujeme k postavě a k jejímu prostředí natolik blízko, že promění nejen nás, ale i autora samotného. Film na příkladu jednoho člověka přesně pojmenovává obecně platná témata vztahu centra a periferie, existenciální tísně, proměny a odcizení práce v neoliberální ekonomice a adaptability člověka ve světě bez silné záchranné sítě. Zítra může být na místě horníka z dolu Paskov kdokoliv z nás,“ zní výrok poroty, ve které zasedla například dokumentaristka Brit Plieštik Jensen, kurátorka Denisa Václavová nebo filmová kritička Jindřiška Bláhová.

NOVÁ ŠICHTA získala na jihlavském festivalu také cenu Cena Silver Eye za nejlepší celovečerní film trhu East Silver, udělovanou Institutem dokumentárního filmu. „Cenu Silver Eye za rok 2020 jsme se rozhodli udělit filmu, který nás zaujal velmi aktuálním a palčivým tématem, o kterém pojednává, a zároveň okouzlil citlivým přístupem k protagonistovi a místu, ve kterém se odehrává. Tvůrce s námětem strávil několik let života, věnoval mu krátký film i celovečerní debut, přesto neztratil nadhled a pokorný autorský přístup. Dokument podle nás skvěle reprezentuje region střední a východní Evropy, navíc má potenciál rezonovat i v širším mezinárodním kontextu. Letošním vítězem Silver Eye je snímek Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše,“ prohlásila porota složená z dramaturga festivalu Jeden svět Tomáše Poštulky, sales agentky Michaely Čajkové a programového vedoucího festivalu AFO Ondřeje Kazíka.

"Film Nová šichta je nejen pozitivní a povzbuzující pro každého z nás, ale je i metaforou dnešní doby,“ řekl o filmu ředitel jihlavského festivalu Marek Hovorka ještě před zahájením festivalu a udělování cen. „Tomáš Hisem je pro nás vzorem, že touto zkouškou lze úspěšně projít. Jindřichu Andršovi se totiž podařilo postihnout téma, které v době natáčení ještě nebylo aktuální a je mnohem obecnější. A věřím, že stejně jako Tomáš Hisem svou výzvu úspěšně zvládl, adaptuje se na současnou situaci i celá společnost a úspěšně ji projde."

Na festivalu v Jihlavě se už před lety promítal krátký film Poslední šichta Tomáše Hisema, který natočil skrytou kamerou sám horník Tomáš na své poslední směně. NOVÁ ŠICHTA na tento film přímo navazuje a protože sleduje, co se dělo Tomášovi po dobu dalších dvou let.


Synopse:

25 let strávil Tomáš Hisem pod zemí jako horník na Ostravsku. Trh práce se ale prudce mění, doly zavírají, havíři se rekvalifikují. Tomáš si navzdory nevěřícím pohledům svých kamarádů volí specializaci, která má k jeho původní profesi opravdu na hony daleko. Hodlá vyměnit šachtu za digitální prostor a stát se programátorem. Intimní a zároveň lehce humorný časosběrný portrét režiséra Jindřicha Andrše sleduje komorní, ale epickou odyseu obyčejného člověka. Svým nevtíravým humanismem evokuje díla klasiků britského sociálního realismu, její řízný ostravský akcent si však s ničím nespletete. Distribuční premiéra snímku je plánována na 11. 2. 2020.

Jindřich Andrš (1994) je debutujícím režisérem a producentem. Studoval režii dokumentárních filmů na FAMU, filmovou vědu na Univerzitě Karlově a Edinburgh Napier University. Za svůj krátký film Poslední šichta Tomáše Hisema obdržel Zvláštní uznání v sekci Česká radost na MFDF Jihlava 2017 a další ceny. Nová šichta – intimní časosběrný portrét propuštěného horníka, který se rozhodl přeučit na programátora, je jeho celovečerním debutem. S Novou šichtou se zúčastnil mezinárodních workshopů Ex Oriente, Doc Incubator CZ a IDFA Academy. Jako producent dokončil krátký film Pripyat Piano - filmovou báseň z Černobylu. Pripyat Piano obdrželo v roce 2019 cenu Silver Eye Award.


Slovo režiséra:

Čím vás nejvíc zaujal hlavní hrdina Tomáš? Proč jste si ho vybral jako hlavní postavu svého filmu?

Tomáš mě zaujal hned na prvním kurzu programování svou hornickou přímočarostí a charismatem. Ještě než někteří horníci nastoupili na rekvalifikaci, měli možnost si na kratší úvodní lekci vyzkoušet, jestli by je svět IT vůbec lákal. V rámci této hodiny si měli udělat jednoduchou webovou stránku sami o sobě s dotazníkem. Jedna z otázek byla: „Jaký máte vztah k počítačům?“ Měl jsem možnost si projít všechny odpovědi a jedna z nich mě opravdu překvapila. Zněla: „Asi dobrý, pokud tedy může člověk navázat vztah se strojem.“ Horníka, který tohle napsal, musím poznat, řekl jsem si. A tak jsem se seznámil s Tomášem. Tou dobou jsem ještě netušil, že naše vzájemné poznávání se bude trvat několik dalších let.


Jak dlouho jste film připravoval?

Film vznikal po dobu téměř čtyř let. Začali jsme intenzivně natáčet v roce 2017, těsně před zavřením dolu Paskov. Což je i iniciační moment našeho příběhu – Tomášovi se zavřel důl, na kterém celý život pracoval a musí se rozhodnout, co bude dělat dál. Film nejprve vznikal jako studentský film FAMU, s obrovským nasazením spolužáků a studentů Tomáše Frkala, Augustíny Mickové, Šimona Herrmanna a Lukáše Janičíka. Asi v polovině natáčení se k nám připojil producent Miloš Lochman, který nám jej pomohl dofinancovat a spolu s podporou SFK a koproducenty Českou televizí a Studiem Bystrouška jej rozšířit do podoby profesionálního celovečerního filmu. Přesto film vznikal stále ve skromných, debutantských podmínkách, proto pro jeho postprodukci byla klíčová i úspěšná sbírka na platformě Hithit a podpora Moravskoslezského kraje. Pro všechny členy našeho tvůrčího štábu, kromě producenta, jde o celovečerní filmový debut.


NOVÁ ŠICHTA

Rok výroby: 2020
Režie: Jindřich Andrš
Scénář: Jindřich Andrš
Zvuk: Šimon Herrmann
Kamera: Tomáš Frkal
Střih: Lukáš Janičík
Hudba: Eliška Cílková
Hrají: Tomáš Hisem
Producent: moloko film
Koproducenti: Česká televize, FAMU, Studio Bystrouška
S podporou: Státní fond kinematografie, Moravskoslezský kraj
Nosiče: DCP, MP4
Přístupnost: od 12 let
Stopáž: 91 min.
Jazyk: Ostravština
Země: Česká republika
Žánr: Dokumentární
Premiéra: 11. 2. 2021

Ukázka z filmu: https://vimeo.com/470532049/c6faa25237
Internet: www.facebook.com/ArtcamFilms
https://www.facebook.com/Novasichtafilm


Hedvika Petrželková, PR manager, Artcam Films, 6. 11. 2020


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
09.11.2020 • Tlačová informácia zo zasadnutia RVR 4. 11. 2020
08.11.2020 • Český červený kříž a CNN Prima NEWS spouští kampaň na podporu dárcovství krve
07.11.2020 • Digitální revoluce: zvraty, které dosud lidstvo nezažilo
02.11.2020 • eSportsONE - programová novinka u Skylinku a Antény+
17.10.2020 • Tisková zpráva z 16. zasedání RRTV konaného dne 13. 10. 2020
14.10.2020 • RTVS zaraďuje do vysielania Trojky počas druhej vlny pandémie programy pre školákov aj pre seniorov

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist