Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 25.07.2024 - 15:39:40   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Technika | Články
 

České Radiokomunikace spouštějí certifikaci pro digitální rozhlasové přijímače „DAB+ ověřeno CRA“

  Autor: České Radiokomunikace , e-mail: info@radiokomunikace.cz Přidané: 20.01.2021


České Radiokomunikace (CRA) spouštějí testování a certifikaci rozhlasových přijímačů pro příjem digitálního rozhlasového vysílání DAB+. Cílem certifikace je zabezpečit širokou dostupnost kompatibilních rozhlasových přijímačů DAB+ na trhu spotřební elektroniky. Podobně jako při certifikaci televizních přijímačů pro DVB-T2 budou všechny otestované a vhodné přijímače opatřeny certifikační známkou „DAB+ ověřeno CRA“.


Digitalizaci rozhlasového vysílání zahájili CRA spolu s Českým rozhlasem pilotním vysíláním v roce 2013. V současné době pokrývá DAB+ síť Českého rozhlasu 95 % obyvatel ČR. V loňském roce také CRA zahájily pilotní provoz regionální DAB+ sítě pro komerční rádia.

„FM vysílání je jednou z posledních analogových platforem vysílání. Ale i toto vysílání dělá krok do světa digitálního. CRA, společně s Českým rozhlasem tento krok, tuto změnu nastartovali již v roce 2013 spuštěním DAB+ vysílání. Navíc jsme v loňském roce spustili regionální digitální rozhlasovou síť a zpřístupnili ji komerčním rádiím. Posluchači tak mohou využívat nejmodernější rozhlasové služby. Nyní jím chceme prostřednictvím certifikace přijímačů ještě více usnadnit cestu k tomuto zážitku,“ říká Vít Vážan, generální ředitel CRA.

Digitální rozhlasové vysílání umožňuje přenášet násobně více rozhlasových kanálů v lepší kvalitě než prostřednictvím analogových sítí. Vedle širší programové nabídky se pro posluchače zpřístupní i celá řada nových služeb, jako například elektronický programový průvodce, radiotext, slideshow nebo přenos webových stránek na displej rozhlasového přijímače. Výhody DAB+ vysílání již dnes mohou využít posluchači rozhlasových stanic ČRo, které jsou dostupné pro 95% domácností a na většině dálnic.

Na trhu je v současné době již řada přijímačů, které mohou digitální rozhlasové vysílání přijímat. DAB+ přijímače jsou dnes již také součástí standardní výbavy velké řady nových automobilů. Ne všechny prodávané přijímače však splňují parametry potřebné pro bezproblémový příjem rozhlasových stanic, které vysílají v DAB+ a pro přístup k přidaným službám, které digitální rozhlasové vysílání nabízí.


Testování a certifikaci provádějí specialisté CRA na základě technické specifikace vydané Evropským ústavem pro telekomunikační normy právě pro DAB+ přijímače.


Předmětem testování je především:

- jazyková lokalizace českých znaků v DLS (Dynamic Label Service – doprovodné textové informace)
- jazyková lokalizace menu přijímače
- kontrola frekvenčního rozsahu (ladění)
- podpora zobrazení názvu stanice DLS
- podpora SLS (Slide Show)
- test dekódování zvuku
- test doplňkových datových služeb.

DAB+ přijímač, který úspěšně splní tato kritéria, získá známku „DAB+ ověřeno CRA“, která deklaruje, že přijímač skutečně podporuje správnou technologii. Podrobnější informace k technologii DAB+, přechodu a ladění DAB+, přijímačům a k pokrytí sítě DAB+ naleznou posluchači na webové stránce www.dabovereno.cz.


České Radiokomunikace a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.


Petra Miterová, Tisková mluvčí, Neopublic Porter Novelli
Anna Tůmová, Manažerka marketingu a komunikace, České Radiokomunikace, 19. 1. 2021  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
22.01.2020 • Teletext ORF slaví čtyřicetileté jubileum
01.01.2020 • Inverze může ovlivnit kvalitu příjmu TV vysílání
10.12.2019 • Thales Alenia Space dodá nový telekomunikační satelit Nilesat-301
08.09.2019 • Společnost TP Vision na veletrhu IFA oznámila mimo jiné nové televizory OLED+ nebo sluchátka značky Philips
05.09.2019 • SES dosáhl milníku v přenášení živých akcí, synchronizaci satelitního vysílání a OTT
10.07.2019 • Aplikace SES Astra s instrukcemi pro instalaci satelitní paraboly

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist