Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Středa • 25.05.2022 - 15:15:23   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Rádio Devín odvysiela príbeh Mariána Vargu v novom cykle relácií

  Autor: RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 19.01.202229. januára uplynie 75 rokov od narodenia Mariána Vargu, fenomenálnej osobnosti slovenskej hudby. Jeho výnimočnej tvorbe venuje Rádio Devín sedemnásťdielny cyklus relácií, ktorý sa začína už túto nedeľu 23. januára na poludnie.


Nová relácia priblíži vzrušujúci príbeh hudby, ktorý s mnohými jeho vrcholmi aj odmlkami zanechal v slovenskej kultúre nezmazateľnú stopu. Hlavnou hrdinkou je hudba samotná, zaznamenaná na pätnástich albumoch, ktorá bude znieť od nahrávky Zvoňte, zvonky z roku 1969 až po Labutie piesne z roku 1993. Nemenej dôležitou postavou v tomto príbehu je samotný Marián Varga, ktorý ju spolu s kolegami vytvoril, či pretvoril do podoby, ktorá si podmanila niekoľko poslucháčskych generácií a zásadne ovplyvnila mladších hudobníkov.

Hoci Marián Varga už päť rokov nie je medzi nami, naďalej zostáva inšpiratívnou osobnosťou, ktorej základným atribútom, okrem hudby, bola nespútateľná vnútorná sloboda. Tá sa odrazila aj v jeho celoživotnej etickej integrite, keďže nikdy nezradil svoje východiskové umelecké ideály, ani za cenu straty prestíže a odsunu na perifériu záujmu.

Všetky epizódy hudobno-slovného cyklu Marián Varga 75 - Príbeh hudby sú vybudované z autentických textov, ktoré sprevádzali vydania jednotlivých albumov v čase ich vzniku, alebo sú spätnou reflexiou Vargovej tvorby od renomovaných hudobných publicistov a súčasníkov. Sú to neraz unikátne informácie a doteraz málo známe súvislosti, a tak tento rozhlasový projekt prvý raz ponúka komplexný pohľad na vznik a prijatie jednotlivých albumov a ich rezonanciu.

Na projekte spolupracovali autorka Jana Vargová, hudobný publicista Peter Uličný, herec Robo Roth, režisér Jaro Rozsíval, redaktorka Ivica Ruttkayová a zvukový majster Dušan Buchel. „Veľmi si vážim, že mi RTVS prejavila dôveru pri príprave tohto cyklu, v ktorom som sa na báze autentických dobových výpovedí pokúsila prerozprávať jeden vzrušujúci príbeh. Začal sa písať v roku 1967, keď jeho protagonista Marián Varga „na chvíľu“ odbehol od rozpísaného sláčikového kvarteta do bigbítu, aby v ňom zanechal nezmazateľnú stopu“, hovorí autorka cyklu Jana Vargová, manželka Mariána Vargu:. „Myslím si, že mapovanie takýchto udalostí je pre kultúrnu pamäť národa dôležité a som vďačná, že to tak cítili aj moji spolupracovníci, ktorí bez zaváhania vhupli do tohto dobrodružstva so mnou.“

Hudobného publicistu a spisovateľa Petra Uličného sprevádza Vargova hudba celý život. „Najmä v časoch mladosti mi okrem silného estetického opojenia prinášala aj radosť z poznania, že človek môže byť slobodný aj v neslobodnej dobe. Moderovanie cyklu bolo pre mňa cťou, radosťou a zároveň veľkým záväzkom. Verím, že náš projekt bude nielen dôstojnou poctou výnimočnému umelcovi a človeku, ale najmä živým a pútavým sprievodcom jeho tvorbou. Príbeh hudby Mariána Vargu je príbehom, ktorý sa nikdy neopočúva.“ Herec Robo Roth dopĺňa: „Pre mnohých sa príbeh hudby Mariána Vargu vďaka tomuto seriálu len začne, čo je zárukou jeho nesmrteľnosti, o ktorej som ani doteraz nemal pochybnosti“.

Režisér a hudobník Jaro Rozsíval sa pri tvorbe hudobno-publicistickej série potešil stretnutiu so starými známymi „Vrátane Mariána, ktorý už bohužiaľ nie je medzi nami. Mal som tú česť hrať s ním v programe Paľa Hammela Dnes už viem. Napriek tomu, že Peter Uličný už dávno nesedel pred moderátorským mikrofónom, vďaka osobnej známosti s Mariánom i poznaniu životného príbehu je jeho výpoveď osobná a autentická. Takisto Robo Roth, ktorý interpretuje všetky citácie osobností, kritikov a hudobníkov, sa s Mariánom osobne poznal a vie o jeho peripetiách. Séria je výnimočným rozhlasovým historickým dokumentom o autorovi a hudobníkovi, akých sme na Slovensku nemali a ani nemáme veľa.“


Bratislava, 18. január 2022, Rozhlas a televízia Slovenska


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
20.01.2022 • Startuje premiérová řada seriálu Simpsonovi! Homer čelí největší tragédii svého života
20.01.2022 • Rok 2021 byl pro Primu rekordní, Media Club opět zvítězil v podílu sledovanosti
19.01.2022 • Ešte úspešnejšia Druhá šanca ako zatiaľ najsledovanejší program tohto roka
18.01.2022 • Česká televize ovládla nominace na České lvy - bojovat bude Zátopek, Okupace nebo Božena
18.01.2022 • Nový seriálový hit RTVS Priznanie valcuje sledovanosť
16.01.2022 • Rádio Devín oslavuje 50. výročie začiatku vysielania aj špeciálnou reláciou

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist