Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 20.05.2024 - 11:25:18   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Sláva a pád Moravského Manchesteru v novém dokumentu České televize

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 13.11.2023


Fenomén Brna, jehož počátky sahají do 18. století, představuje dokumentární film Moravský Manchester. Připomíná textilní, zejména vlnařský průmysl, který proslavil město pod hradem Špilberk po celém světě a ovlivnil jeho život v mnoha oblastech. Snímek uvede ČT2 v úterý 14. listopadu ve 21:00 hod. Scénář a režie Pavel Jirásek.


Köffiler, Salm, Offermann, Löw-Beer, Tugendhat – mezinárodně úspěšní textilní baroni a další významní magnáti z Moravského Manchesteru, jak se Brnu právem říkalo, zasáhli nejen do ekonomických, ale také do kulturních a společenských dějin Brna. Textilnictví vytvořilo současnou urbanistickou strukturu města, stejně jako jeho dobovou slávu v podobě exportu látek po celém světě. Místní výrobky dobyly evropské, ale také asijské a americké trhy. Prezentovaly se na světových výstavách, například v Paříži, Londýně nebo Chicagu. Významná moravská textilní historie se zapsala nejen do genetiky města, ale stala se také součástí evropského a světového kulturního dědictví.

„Historický společenský dokument o průběhu a peripetiích dějin textilní tradice v Brně vznikl v úzké spolupráci s celou řadou historiků z několika klíčových brněnských institucí,“ říká režisér Pavel Jirásek a upřesňuje: „Snímek rozvíjí impuls stejnojmenné výstavy z roku 2014 v Moravské galerii, kdy si běžní Brňané mohli uvědomit, že třeba Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně bylo postaveno právě úsilím textilních baronů.“ Většinou je Brno představováno v Evropském kontextu jako město funkcionalismu, ale to je historie města až po roce 1920.

Vlnařský průmysl, jeho podnikatelé, stavitelé a mecenáši ovlivnili tvář i duši města během 19. století snad ještě intenzivněji. „My se pokoušíme přehledně odvyprávět jejich příběh od jeho zrodu až po konec v devadesátých letech 20. století. Také usilujeme o srovnávání tehdejších generací s dnešními, priorit dělníků i elit, vztahu k městu, ve kterém žili či žijí. Myslím, že právě takové hledání souvislostí, které se nás bytostně dotýká, může diváka oslovit,“ zamýšlí se režisér Jirásek.

Bezmála hodinový snímek vznikl ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně a za finanční podpory Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed. „Moravský Manchester je ukázkovým příkladem spolupráce ČT s partnery v našem regionu,“ zdůrazňuje nový ředitel brněnského studia Petr Albrecht a dodává: „Tento trend hodlám podporovat nejen u dokumentů, ale i v dalších oblastech tvorby pořadů.“

Ze stopadesátileté historie si dokument vybírá konkrétní příběhy, skrze něž představuje vývoj Brna. Tyto hrané pasáže jsou podpořeny mnoha obrazovými archivy. „Náš film předkládá doposud neznámé a nově zjištěné informace i exkluzivní archivní materiál, který dává divákovi možnost zjistit, co stoji za dnešní tváří města. Zabývá se i současnou podobou a využitím bývalých továrních areálů, jejichž existence je v budoucích letech ohrožena,“ doplňuje dramaturg Martin Polák.

„Uměleckoprůmyslové muzeum vzniklo v roce 1873, tedy přesně před sto padesáti lety pod názvem Moravské průmyslové museum. Mělo shromažďovat sbírky modelů, strojů s významných textilních a uměleckořemeslných výrobků. Během své existence se stalo centrem rozvoje průmyslového designu na Moravě a předním muzeem Rakouské monarchie. Pokrokovost tehdejšího Brna potvrzuje mimo jiné i skutečnost, že bylo založeno jako jedno z vůbec prvních muzeí užitého umění na celém světě. Nyní muzeum spadá pod Moravskou galerii a s projektem ART DESIGN FASHION se v duchu moravského Manchesteru zaměřuje na vztah umění, designu a současné české módy,“ dodává ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press.


Moravský Manchester

Scénář a režie: Pavel Jirásek
dramaturgie: Martin Polák
kamera: Petr Vejslík
vedoucí produkce: Hana Kopecká
výkonný producent: Pavel Plešák
kreativní producent: Dušan Mulíček


Hana Orošová, specialistka PR Televizního studia Brno, Česká televize


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
16.11.2023 • RTVS vo štvrtok odvysiela kvalifikačný zápas EURO 2024, ktorý môže rozhodnúť o účasti slovenskej reprezentácie na ME
15.11.2023 • Matěj Hádek je na Cestě do tmy – v novém psychologickém thrilleru od režiséra Jiřího Svobody
14.11.2023 • Příběh Eiffelovy věže na Prima ZOOM
12.11.2023 • Show Jana Krause – 15. 11. 2023
11.11.2023 • Big Brother otvára brány svojho domu už v pondelok! Takto vyzerajú priestory, v ktorých sa odohrá najväčší sociálny experiment
09.11.2023 • Říjen byl na Primě ve znamení růstu

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist