Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 23.04.2024 - 06:02:01   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Program | Články
 

Opulentní Síla osudu se do Metropolitní opery vrací po třiceti letech, na plátnech kin bude vůbec poprvé

  Autor: AEROFILMS/satCentrum , e-mail: info@aerofilms.cz Přidané: 07.03.2024


Oceňovaná série kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku MET: Live In HD vstupuje do své závěrečné části. A rovnou s dílem, které zatím na promítací plátna v kinech po celém světě nezamířilo. Pozdně romantická Síla osudu skladatele Giuseppeho Verdiho se i v českých kinech představí v sobotu 9. března 2024 jako šesté představení probíhající sezóny 2023/24.


Ke zhlédnutí bude v síti Cinestar, kině Světozor, Bio Central a také v kinech v Hodoníně, Chomutově, Kutné Hoře, Vrchlabí a dalších. Další možnost je zhlédnout záznam 17. března v kině Aero.

V úloze osudem těžce zkoušené šlechtičny, která je nucena opustit milovaného muže, se na prknech Metropolitní opery představí hvězdná Lise Davidsen. Naváže na sérii svých „opulentních“ (Financial Times) a „téměř nadpřirozených“ (New York Times) výkonů v inscenacích Straussova Růžového kavalíra a Ariadny na Naxu. Zapovězeného milence Dona Alvara ztvární, poprvé v rámci série kinopřenosů, Brian Jagde a jejího pomstychtivého bratra Dona Carla Igor Golovatenko.

Verdiho Síla osudu je dílem, které se vůbec poprvé představí na plátnech kin, je to ale také prvním uvedením tohoto klasického díla po více než třiceti letech. Novou inscenaci pro Metropolitní operu v New Yorku připravil režisér Mariusz Treliński a ve své vizi naplno využívá možností, jež velké jeviště operního svatostánku nabízí. Monumentální a nadčasovou vizi diriguje maestro Yannick Nézet-Séguin.

Trailer ke zhlédnutí ZDE.


Čtyřaktovou operu napsal Verdi na objednávku ředitele carského divadla v Petrohradu, kde s velkým úspěchem Verdi uvedl svou operu Trubadúr. Původně plánoval adaptovat divadelní hru Victora Huga Ruy Blas, ta ale byla tamní cenzurou zamítnuta jako nevhodná. Druhou volbou byla hra španělského dramatika Ángela de Saavedra Don Álvaro čili Síla osudu. Ta už byla schválena. Předlohu do podoby libreta zpracoval Francesco Maria Piave, byla to jeho desátá spolupráce s italským skladatelem. Premiéra se konala 10. listopadu 1862 a to k velké nevůli domácích skladatelů – prostředky vynaložené na uvedení byly totiž mnohonásobně větší než u jejich děl.

Následovala uvedení na řadě světových scén, úspěch ale nebyl příliš velký. Sám Verdi navíc nebyl s dílem příliš spokojen a rozhodl se jej upravit. Přepracovaná verze měla premiéru v milánské La Scale v únoru 1869. Není bez zajímavosti, že roli Leonory tehdy zpívala česká sopranistka Tereza Stolzová.

Síla osudu míří do kin celého světa v sobotu 9. března, v České republice v distribuci společnosti Aerofilms.


Další přenosy MET: Live in HD v sezóně 2023/24

G. Verdi: SÍLA OSUDU *
Nézet-Séguin / Treliński | Davidsen, Kutasi, Jagde, Golovatěnko, Carfizzi, Howard
Sobota 9. března 2024, 17:50


Ch. Gounod: ROMEO A JULIE on
Nézet-Séguin / Sher | Sierra, Bernheim, Hankey, Ballentine, Liverman, Walker
Sobota 23. března 2024, 17:45


G. Puccini: VLAŠTOVKA on
Scappucci / Joël | Blue, Pogorelc, Tetelman, Davronov
Sobota 20. dubna 2024, 18:45


G. Puccini: MADAMA BUTTERFLY on
Zhang / Minghella | Grigorian, DeShong, Tetelman, Meachem
Sobota 11. května 2024, 18:45

Změna obsazení vyhrazena
* nová inscenace | met premiéra v Met | on obnovené nastudování


Doplnění redakce satCentrum:

Přímé satelitní přenosy The Met (Metropolitan Opera): Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. High Definition (HD) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy „The Met: Live in HD“ začaly v České republice fungovat v prosinci roku 2007. Každou sezonu je u nás navštíví okolo 40 000 diváků. Celosvětově se na přenosy z Met prodalo od začátku tohoto projektu již více než 26 miliónů vstupenek. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je filmová distribuční společnost Aerofilms.

Více informací na www.metinhd.cz. Oficiální stránky přenosů z Met www.metopera.cz. Recenze a úvody k představením stejně jako veškerý program přenosů Aerofilms do kin čtěte na webu www.vicnezfilm.cz. Přátele operních, baletních a jiných přenosů do kin zveme na profil Aerofilms | Víc než film: https://www.facebook.com/vicnezfilm.

Původní přenosy představení Met: Live in HD do českých a moravských kin jsou distribuovány přes satelit a projekce zabezpečuje společností Aerofilms, s.r.o., satelitní přenos (feed) je ale určený pouze ke sledování v kinech na projektu participující. Více informací a seznam kin najdete na metopera.cz.


Epické večery s operou vám přeje Sabina Coufalová a Váš tým Aerofilms | Víc než film, 6. 3. 2024


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
08.03.2024 • Závěrečná kola SP v biatlonu se jedou v Severní Americe
06.03.2024 • Špičkový evropský fotbal zůstává na Sport1 a Sport2
03.03.2024 • Váš talíř poznání na Prima ZOOM
01.03.2024 • Sobotních 11 hodin s rychlými a nejrychlejšími koly
28.02.2024 • Tajemné údolí velryb v Egyptě
25.02.2024 • Skvelá správa pre fanúšikov pretekov Formula 1 na Slovensku. Štart novej sezóny si užijú na Voyo

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist