Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 28.02.2020 - 18:20:08   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - DVB-T | Články
 

Příjem DRM a počítač

  Autor: Harald Kuhl , e-mail: info@rfe.de Přidané: 21.08.2003


Projekt DRM znamená digitalizaci na dlouhých, středních a krátkých vlnách. Prototypy malých přijímačů vhodných pro systém DRM mají být předvedeny na letošním veletrhu IFA, existuje i software pro PC.


Vedle přenosného přijímače od firmy Coding Technologies (o kterém jsme již informovali) je od začátku t. r. k dispozici tzv. software pro rozhlas DRM (DRM-Software-Radio), cenově příznivá verze profesionálního software pro příjem a analýzu signálu, Fraunhofer Institutu z Erlangenu. Na internetové stránce www.drmrx.org je software pro dekódování signálu na multimediálním počítači PC (cca 13 Mbyte). Na úhradu nákladů se vybírá poplatek 60 EUR.

Požadavky na použitý systém PC nejsou příliš vysoké: procesor s průměrnou taktovací rychlostí (kmitočtem) od 500 MHz, pracovní paměť 64 Mbyte a 50 Mbyte volného místa na pevném disku. Velmi důležitá je i jakost vestavěné zvukové karty, díky které se signál DRM dostane do systému počítače. Bude nutná zvuková karta plně duplexní (obousměrná), 16-ti bitová (nebo kompatibilní), která umožní průměrnou vzorkovací rychlost (kmitočet) 48 KHz pro vstupní a výstupní signál. Vstup pro audio musí u zvukové karty fungovat bez AGC (automatického řízení zesílení). Software pro rozhlas DRM pracuje s operačním systémem Windows verze alespoň 98. Skládá se ze dvou komponentů: multimediálního počítače PC a obvyklého přijímače AM. Přijímač musí být vybaven dodatečným směšovacím obvodem, který z mezifrekvenčního signálu 455 KHz vytvoří dodatečný signál s kmitočtem 12 KHz, který může zvuková karta zpracovat. Hotovou kartu s touto konfigurací lze zakoupit pro mezifrekvenční kmitočet 443 až 467 KHz, popř. 10,7 MHz.


Software definuje rozhlasový příjem

Jako alternativa k modifikaci přijímače AM pro využití jako finální výrobek (přijímač) se nabízí karta pro zasunutí do PC, WR-G303i, australského výrobce WiNRADiO. S touto kartou bude v počítači nainstalován proces demodulace přijímaného signálu: na kartě jsou vstupní obvody přijímače až k druhé mezifrekvenci 12 KHz, ze které se přivádí (kabelem pro audio, který je rovněž součástí dodávaného kompletu) vstupní signál pro zvukovou kartu. Demodulace využívá možnosti naistalovaného počítačového systému a uskuteční se díky připojení výhradně přes software. Karta WR-G303i je tak prvním, softwarově definovaným přijímačem DRM („softwarově definované rádio“) pro spotřební elektroniku.

Karta pro příjem DRM vyžaduje počítač PC, min. Pentium III a průměrnou taktovací rychlost (kmitočet) 500 MHz. Kapacita pracovní paměti by neměla být nižší než 64 Mbyte, pro řídící program bude potřeba 20 Mbyte na pevném disku. Aby přijímač mohl podat ten nejvyšší „výkon“, výrobce doporučuje počítač 1 GHz (Pentium IV nebo Athlon) s pracovní pamětí 256 Mbyte a 40 Mbyte volné paměti na pevném disku. Jako operační systém požaduje Windows minimálně verzi 98.

Jak experimenty ukazují mezifrekvenční signál 12 KHz vytvořený kartou PC, WR-G303i, se dá využít pro řídící software rozhlasu DRM. Poněvadž výrobce až dosud nepředpokládal použití externího demodulátoru, musí se použít jednoduchý „trik“: po naladění přijímané frekvence přes řídící software karty WR-G303i bude (kliknutím na klávesu „Mute“ – umlčení zvuku) připojen modulační software (současně dodáván). Z předchozích obvodů pak „přichází“ i nadále požadovaný signál, který nyní bude demodulován. Výrobce WiNRADiO již oznámil, že brzy bude možná demodulace signálu DRM i se zvláštním (vlastním) software. Pro přechod na DRM může být nápomocné i popsané řešení, aby se již dnes mohl realizovat digitální příjem v pásmu AM. Poněvadž se beztak demodulace signálu DRM uskutečňuje přes software, je nabízen přímo přijímač ovládaný (řízený) počítačem PC jako vložený (přídavný) díl.


Příjem a doplňkové služby

V rámci experimentálního provozu se již bude denně bude vysílat v systému DRM na středních a krátkých vlnách, takže se může využít i software pro rozhlas DRM („DRM-software-radio“). Jeho obsluha je velmi jednoduchá. Po naladění přijímače na frekvenci DRM se automaticky nalezne signál DRM (indikuje) a zahájí se dekódování. Závislost na kvalitě příjmu se znázorní třemi rozdílnými a barevně charakterizovanými (červená/zelená) stupni jakosti: synch, data a audio. Hlášení stavu „synch“ oznamuje nalezení (indikaci) signálu DRM, zatímco při stavu „data“ už začíná dekódování a znázornění doprovodných dat k programu (např. název stanice, druh programu, použitá datová rychlost). Reprodukce zvukového signálu se zahájí teprve tehdy, až má přijímaný signál dostatečnou úroveň a odpovídající hlášení o stavu je trvale na zelené barvě. K posuzování jakosti signálu přispěje indikace a znázornění odstupu signálu a šumu (SNR) jako numerická hodnota. Navíc se software přijímaného rozhlasového signálu zobrazuje na displeji.

K digitálnímu příjmu signálu DRM v rozhlasovém pásmu AM bez šumu lze poskytnout dodatečnou možnost přenášet další informace jako texty, grafiku a obrázky. Tímto bezdrátovým způsobem se dá do budoucího přijímače přenést celá webová stránka a zobrazit na displeji. Tyto možnosti bude nyní demonstrovat rádio FhG z Fraunhoferu, které bude z vysílače Jűlich Deutsche Telekomu denně vysílat v pásmu 49 metrů multimediální program. Software pro rozhlas DRM (DRM-Software-Radio) využívá vedle rozhlasového programu přijímané doplňkové informace a ty zobrazuje prostřednictvím integrovaného multimediálního přehrávače na obrazovce. Je pamatováno i na možný velký dosah jednotlivých vysílačů DRM. I když se pro tento účel využívá menší datová rychlost 3,1 kbit/s, mohly by z toho vyplynout zajímavé možnosti pro aplikaci. Třebaže se, u zde popisovaného vysílání, ještě jedná o experiment, potenciál se už stává zřejmým: jeden vysílač např. Deutschland-Radio Berlín by mohl vysílat vedle vlastního rozhlasového programu jednoduše vytvářené strany s informacemi – aktuální zprávy, informace o počasí, burzovní tipy, odkazy k právě probíhajícímu vysílání a v neposlední řadě odkazy k programu, které bude mít posluchač k dispozici po stisknutí tlačítka. Alternativou ke grafickému obsahu by mohl být myslitelný přenos audio dat do paměti přijímače DRM, která obsahují aktuální zprávy nebo informace o dopravě a z paměti je možné je vyvolat po stisknutí tlačítka. Nezávisle na hlavním, právě vysílaném programu, by mohla být taková data nepřetržitě aktualizována.


Výhled

Nikdo ještě nemůže poskytnout jistou prognózu, jak rychle se DRM, jako nový přenosový systém, v nynějším rozhlasovém pásmu AM prosadí. Samotné konsorcium DRM počítá s časovým obdobím 15-ti až 20-ti let. Kromě toho se DRM všude nezavede současně, nýbrž v každé zemi musí být o tom rozhodnuto samostatně.
Pro analogový přijímač bude ještě i nadále existovat možnost příjmu analogových rozhlasových signálů z celého světa. Také proto se počítá s vývojem přijímačů, které budou přijímat DRM jako doplnění k pásmu AM.


Zajímavé odkazy – informace o DRM na internetu:

www.drm.org - DRM v mezinárodním měřítku
www.drm-national.de – DRM v Německu
www.drmrx.org – software pro digitální rozhlas DRM (DRM Software Radio)
drm.sourceforge.net – software pro rozhlas DREAM (DREAM Software Radio)
www.sat-schneider.de – deska směšovače druhé mezifrekvence 12 kHz
www.drmrx.org/receiver_mods.html – modifikace (úprava) přijímače
www.ssb-amateur.de – WiNRADiO Německo
www.rnw.nl/realradio/html/drm_latest.html – testovací vysílání DRM


Zdroj: rfe (radio-fernsehen-elektronik), č. 7-8/2003, s. 40 a 41, přeložil Petr Miklík, volně upraveno a zkráceno.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 1   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
22.08.2003 • DAB na veletrhu IFA
17.08.2003 • Rozvoj DVB-T a DAB v některých evropských zemích - 41.část – druhé pokusné vysílání ve Švýcarsku
08.08.2003 • DVB-T v Berlíně: Přepnutí z analogu na digitál trvalo pouhé tři minuty
23.07.2003 • Digitální rozhlas – šance nebo vzdálená budoucnost?
22.07.2003 • Rozvoj DVB-T a DAB v některých evropských zemích - 40.část – analog v Berlíně končí! [ 3 ]
19.07.2003 • Rozvoj DVB-T a DAB v některých evropských zemích - 39.část – šest multiplexů DVB-T ve Francii

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Můj příspěvek 

21.08.2003 07:05 • anonym
first:))))
 
 
Celkový počet komentářů: 1 / zobrazují se: 1 ... 1

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist