Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 06.05.2024 - 04:20:17   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV info



Rubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:





Naše ikonky pro Vaše stránky




 
SAT info - Z domova | Články
 

Digitalizace jako…

  Autor: Zdeněk Duspiva , e-mail: zdenek.duspiva@post.cz Přidané: 20.07.2004


Digitalizace jako budoucnost teleshoppingu – hlásá jeden z červencových titulků ČTK a v textu zprávy se dále uvádí, že klesající objem teleshoppingového prodeje v letošním roce může vynahradit rozvoj trhu spojený s nástupem digitálního vysílání. Představitelé firem z tohoto oboru hovoří o tom, že by mohly vzniknout specializované prodejní TV kanály, které by mj. umožnily snížení cen za vysílací časy. I přes zmiňovaný pokles získává Česká televize v letošním roce na prodeji času na teleshopping téměř dvojnásobek výnosů oproti loňsku. Dovolím si současně pochybovat, že z pohledu diváka jde o nějaký převratný přínos a stejně tak neočekávám, že podobné programy by nějak zásadně rozhýbaly digitální vysílání v ČR.

Digitalizaci vnímám jako zpestření televizní nabídky, uvedl v rozhovoru pro server Česká média předseda mediální parlamentní komise Jaromír Talíř, a má v zásadě pravdu. K tomu ale vede ještě poměrně složitá cesta, která si vyžádá značné množství finančních prostředků. Podle poslance Talíře je soukromí investoři budou hledat ve zvýšení prodeje reklamy a veřejnoprávní média je musí získat nějakým jiným způsobem.

Digitalizace jako argument pro zvýšení koncesionářských poplatků. V posledních měsících se pojem digitalizace stal nedílnou součástí mediální podpory pro zvýšení koncesionářských poplatků. Ministr kultury Pavel Dostál se rozhodl velmi překvapivě a v samotném závěru předčasně ukončit více než roční snažení a složité hledání přijatelného kompromisu pro financování veřejnoprávních médií. Konsensus vzešlý z obou komor českého parlamentu zajišťoval mj. alespoň dlouho slibované inflační navýšení a garance pro transparentní systém průběžné valorizace televizních a rozhlasových poplatků. Rozhodnutí neschválit návrh a ukončit tak projednávání zákonů týkajících se ČT nastalo až v samotném závěru před závěrečnou etapou hlasování. Také další projednávání návrhu zákona o ČT bylo z iniciativy ministra Dostála ukončeno a vráceno zpět téměř na počátek. Reakcí na neschválení zákonů pak bylo oznámení ČT, že díky tomuto kroku je digitální vysílání ČT ohroženo a přinejmenším odloženo.

Digitalizace jako hrozba pro kabelové a satelitní vysílání, znělo často v posledních měsících. Skutečnost je podle posledních vyjádření provozovatelů kabelových a satelitních přenosů jiná, neboť argumentují tím, že tomu, komu stačí omezený výběr programů, se již dnes dívá na televizní programy ze společné antény. A ten , kdo si zvykl na atraktivní programy typu Halmark, HBO,Discovery, National Geographic a další bude mít i nadále kabelovou nebo satelitní televizi. Podle mluvčího UPC Františka Maliny se ani podle zahraničních zkušeností nemůže digitální vysílání počtem programů přiblížit vysílání satelitnímu, a co do interaktivity a rovněž počtu programů ani vysílání prostřednictvím kabelové sítě. Nezbývá než dodat, že dnes v době experimentálního digitálního vysílání opravdu ne.

Digitalizace jako možnost rozvoje nových telekomunikačních služeb pomáhá státnímu Českému Telecomu zapojit se do nových obchodních příležitostí a současně zlepšit svoji perspektivu a atraktivitu v plánované privatizaci. Díky své relativní síle může Český Telecom připravit zajímavý investiční digitální projekt, při kterém jistě využije výhodu dosavadní celoplošné pevné telefonní sítě, která jinak v poslední době výrazně ztrácela zákazníky. Možnost digitálního vysílání přináší další příležitosti a možnosti využití pevné sítě pro další datové služby, například pro aplikaci interaktivních služeb ( tzv. zpětnou vazbu).

Digitalizace jako prostor pro spory a střety. I tak se dá v posledních týdnech opět vnímat téma digitalizace. Nyní jde opět o kompetenční rozpory mezi nezávislými regulačními institucemi - ČTÚ a RRTV. Jde o názory, že poslední rozhodnutí ČTÚ o udělení kmitočtů provozovatelům digitálních sítí bez souhlasu RRTV jsou v rozporu s platnými zákony. Podle šéfa mediální komise jde v této věci také o reakci na stávající legislativní prostředí. Rozhodnutí ČTÚ má být podle jeho informací údajně provedeno ve smyslu teprve připravovaného zákona o elektronických komunikacích, což je vnímáno jako absurdní. Podle poslance Talíře je úkolem premiéra sladit postupy jednotlivých vládních resortů a měla by k tomu zaujmout jasný postoj i vláda.

Digitalizaci také jako boj o peníze vnímá člen RRTV Dalibor Matulka. Ve svém komentáři pro Haló noviny se vyjádřil k současnému sporu mezi ČTÚ a RRTV a k současně se zvyšujícímu tlaku na regulační instituce. Zřejmě s nadsázkou ve svém příspěvku hovoří o souboji o tom, kdo se může stát „žábou na prameni“ (= v tomto případě se rozumí provozovatel digitálního multiplexu) nebo o souboji uchazečů v „leštění klik“ na ČTÚ. Současně radní Matulka připomíná, že se vše dosud děje bez potřebného souhlasu Rady a za víceméně tichého dohledu dvou zainteresovaných ministerstev – informatiky a kultury.

Digitalizace jako politikum odkrylo některé výrazné slabiny našich politických představitelů a možná i nedostatek koncepční práce. Průvodcem a garantem tvorby podmínek pro digitální vysílání je od počátku příprav Ministerstvo kultury. Jako garant legislativních prací vypracovalo ministerstvo před lety ve spolupráci s tehdejším Ministerstvem dopravy a spojů návrh Zákona o digitálním vysílání, který vycházel z přijaté vládní koncepce. Návrh byl ještě v průběhu připomínkového řízení zcela stažen z důvodu existence zásadního rozporu mezi ČTÚ a RRTV – dnes je tento spor opět na pořadu dne, a to i bez nového zákona , resp. možná právě z důvodu absence přesných pravidel a zákonů! Po celou dobu řešení problematiky digitálního vysílání byl a je odpovědným ministrem kultury Pavel Dostál. Kromě mediálního zákona (Zákon č. 231/01Sb.), který však vznikl na základě komplexního návrhu skupiny poslanců ČSSD a ODS, nebyl pro mediální oblast připraven a také přijat žádný systémově nový zákon. Problematika norem pro veřejnoprávní média byla po mnoha měsících jednání samotným ministrem v Parlamentu skrečována. Jediná nově přijatá úprava mediálního zákona pouze technicky upravuje požadavky EU.

RRTV, která se digitálním vysíláním od samého počátku intenzivně věnuje a která připravovala všechny dokumenty už od první experimentální fáze až po vládní koncepce, byla na dlouhou dobu jako instituce poměrně degradována a určitě pozbyla část své přirozené autority (bez ohledu na personálie). K tomu významnou měrou přispěla atmosféra a mediální kampaň kolem sporu v TV Nova a výrazná politizace problematiky mediálních rad a celého mediálního prostředí.

Aktuální verze Koncepce digitalizace byla po poněkud alibistických odkladech termínů nakonec přeci jen zpracována a předložena vládě (předkladatelé V.Mlynář a P.Dostál) a to i přes nesouhlas většiny odborníků, i odborné komise vládní ČSSD. Vláda nakonec dokument přijala formálně, když Koncepci vzala pouze „na vědomí“. Na řadě je nyní zákon o elektronických komunikacích, který přípravnou fází také neprochází snadno. Nicméně se v těchto dnech objevily z MI zprávy o podstatném zrychlení projednávání tak, že se návrh má projednávat ve Sněmovně ještě v průběhu léta. V každém případě je zřejmé, že přípravám digitálního vysílání v ČR po celou dobu chybí jasná koncepce a systémový přístup.

Digitalizace jako příležitost a perspektivní politické téma podle mého plně nevyužil ani ministr informatiky Vladimír Mlynář, který gesci nad přípravou digitálního vysílání „dobrovolně“ přijal při vzniku svého nového úřadu. V rámci bilanční tiskové konference v červenci 2004 zařadil ministr Mlynář problematiku digitálního vysílání mezi úspěšně plněné úkoly a v aktuálním sporu se postavil na stranu ČTÚ proti RRTV, i když s ČTÚ dosud vede v jiných oblastech řadu polemik.

Digitalizace jako budoucnost elektronických médií – tak jsem nazval svoji publikaci a myslím si , že tento titulek je i přes výše uvedené témata a problémy naprosto přesný a platný. Snad jen, že je otázkou JAKOU budoucností bude digitalizace v našich podmínkách?


Ing.Zdeněk Duspiva, publicista, 19.7.2004


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 7   ¤

Verze pro tisk




Další články z rubriky:
26.07.2004 • ASTRA-Marketing Vídeň podporuje prodejce satelitní techniky v ČR a SR
26.07.2004 • Výsledky ankety společnosti Astra
17.07.2004 • ČTÚ rozdělil třem firmám kmitočty pro digitální televizi [ 7 ]
16.07.2004 • UPC odpovídá – 30. část [ 13 ]
14.07.2004 • Informace o aktuálním stavu mezinárodní koordinace kmitočtů pro vysílání DVB-T [ 4 ]
13.07.2004 • Digitalizace - nesoulad mezi regulačními orgány

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  go-for-it 

21.07.2004 15:32 • technikTKR
TKR naštěstí preferuje (jako primární zdroj signálu na hlavních stanicích) satelitní příjem, ev. i příjem z přenosových tras - takže bez "kvalitního" signálu z DVB-T se docela snadno obejde. Pokud se bavíme o DVB-C, tak to jednak není na pořadu dne a pokud by bylo, tak i v kvalitě signálu, která odpovídá dnešnímu Czechlinku, se dá do TKR dostat několik desítek programů (což se v současnosti stejně nevyužije).
 
 
  @technik TKR 

21.07.2004 04:36 • go-for-it
Tvůj argument s rozpadajícím se obrazem lze trošku brát vážně. Vím své a pokud do multiplexu se budou snažit cpát shopping kanály a další hovadiny - samozřejmě na prvním místě jsou u nás prachy... Dopadne ta kvalita obrazu tak jak si uvedl. Max sledovanost na 37 uhlopříčce, vzálenost 3m.
Ovšem uvědomuješ si, že digitalizace se bude týkat i kabelových sítí? Jak u kabelu zajistíš potřebný tok, pro tolik programů, aby byl kvalitní obraz? Jedna věc je jistá. Pokud je kvalitní analog, jak u satu, tak u příjmu z analogových vysílačů, nedá se srovnávat s pofidérní kvalitou DVB. Bohužel. Na orbitu je málo programů, které mají datový takový, že je kvalita obrazu excelentní. Jsem jen rád, že se k nim řadí packet Czechlink a slovak-link. S telenorem Slovensko je to malinko horší. Pak jsou placené packety vyspělých zemí. Určitě mezi ně nepatří UPC. No a to je právě důvod mizerné kvality DVB-S. Nacpat co nejvíc programů, prosím - kdo by se rád nepodíval, do jerdnoho, dvou transpondéru. UPC v tomto není výjimka, spíš bych řekl, že sa to nějak vžilo a bude to jen horší. Kdepak digitální kvalita...
 
 
  Kepák: 

20.07.2004 18:36 • technikTKR
Kepáku, Kepáku... tebe ten komplex méněcennosti z toho, že tě od TKR vyrazili, jednou zahubí. Běž radši mastit síta na střechy (pokud ovšem tvoje pofidérní služby ještě vůbec někdo chce) :o)))
 
 
  Názor "technikaTKR" je nutno ... 

20.07.2004 15:52 • Pavel
Názor "technikaTKR" je nutno brát (jako obvykle) jako názor osla na svého Pána. Bohužel, pokud i mezi zaměstnanci regul. orgánů jsou obdobní "osli", tak se není čemu divit.
Pro odb.veřejnost : OSLEM v tomto případě míním toho, kdo si myslí, že má sílu, rozum a velikost koně, ale ve skutečnosti umí jen hýkat.... viz cha,cha,))) .. ..
 
 
  juzek: 

20.07.2004 12:37 • technikTKR
Cha, cha, cha, cha, cha - 5 TV programů s rozpadajícím se obrazem má být konkurencí pro TKR? Lepší fór jsem už min. 10 let neslyšel :o)))))))))))))
 
 
  Když se to TKR nedotkne a niče ... 

20.07.2004 12:21 • juzek
Když se to TKR nedotkne a ničeho se nebojí, tak proč do toho strkáš ten svůj rypák Techniku TKR. Největší hrozba je to právě pro TKR. Mnoho lidí nemá celoplošné TV kvalitní a proto mají předraženou základní nabídku TKR! Mluvme jen o tom co se nám hodí že?
 
 
  DVB-T 

20.07.2004 09:44 • technikTKR
Ještě tam mohlo být "Digitalizace jako naprostý nesmysl" - to by zřejmě nejlíp vystihovalo Kocourkov v podání DVB-T ČR.
 
 
Celkový počet komentářů: 7 / zobrazují se: 1 ... 7

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist