V měsíci říjnu loňského roku jsem malou poznámkou u informace o ukončení vysílání promo kanálu Dolby AC3 (Dolby Digital) na Astře (11 670 V, 22000, 5/6) spustil lavinu reakcí jak lze či nelze dekódovat zvukové informace pro prostorové ozvučení (domácí kino), uložené v některých přenášených filmech satelitních televizí.
Testoval jsem neúspěšně příjem s několika receivery, vybavených SPDIF konektorem pro připojení do mého AV receiveru Sony STR 930. Až na konci listopadu jsem mohl zvolat Heuréka, neboť satelitní receiver Humax CRCI-5500 byl prvním, který filmy ze stanice Pro Sieben (Pro7) dekódoval jako Dolby Digital 2/0 či dokonce, pokud vysílaly, jako Dolby Digital 3/2/1 a nikoliv jen PCM. Tedy s úplnou a oddělenou informací do předních a zadních reproduktorů, středového reproduktoru a subwooferu. Zvláště při akčních filmech je zvuková kulisa velmi efektní.
K dekódování je zapotřebí uvedený receiver Humax nové řady 5XX ze softwarem z konce léta a pak samozřejmě i odpovídající zvuková aparatura. Já jsem testoval příjem na receiveru Humax CRCI-5500 s verzí H/W OAK 1.0, SW HCC 1.00.15, ovladačem DCC 1.00.15 a zavaděčem C 2.03 (0015.0000) ze dne 31.července 2000.
Nový software receiveru umožní upgrade podobně jako Nokie či Philipsy ze satelitu Astra, pokud máte starší verzi, můžete si nový software stáhnout na stránkách Humaxe (
www.humax.co.kr). Pokud máte své domácí kino a receiver Humax, určitě s upgradem neotálejte. Ale i pokud jste se ještě nerozhodli, jaký digitální satelitní přijímač si pořídit, mohl by být receiver Humax dobrým řešením.
Přijímače Humax se vyrábějí v několika variantách, lišících se zejména druhem vestavěného dekodéru a počtem volných slotů pro připojení modulů CAM přístupové rozhraní Common Interface – CI).
Zmiňovaný receiver Humax CRCI-5500 má zabudovaný dekodér CryptoWorks, tedy štěrbinu, do které se vkládá přístupová karta například pro
Czechlink, X-tra Music či pro UPC Direct, používající také stejný způsob kódování. Navíc receiver obsahuje dvě šachty CI pro vložení dalších modulů CAM. Tím se liší od modelu CR-5510, který se prodává také pod označením Czechlink a který uvedené dvě šachty CI nemá, má jen vestavěný modul CryptoWorks.
Receiver je vhodný pro příjem všech digitálních programů, přenášených v normě MPEG 2 (DVB ), a to jak paketů MCPC, tak i jednotlivých kanálů SCPC v pásmu Ku i C. Software přijímače umožňuje obsadit až 4000 paměťových míst pro televizní a rozhlasové programy a podporuje ovládání DiSEqC 1.0 a 1.2 pro multifunkční přepínače pro příjem z více parabol či více zásuvkovém rozvodu a také umožňuje i automatické motorizované natáčení paraboly s motorem a polárním závěsem typu SatScan.
Vyzkoušenou mám variantu s motorem H-H firmy STAB a ofset parabolou o velikosti 85 cm (pozor však na maximální proud konvertoru, který by neměl překročit 120 mA – bez problémů např.MTI či ALPS, pozor na Grundig – nutno jednotlivě vybírat).
Ovládání motoru i případných přepínačů DiSEqC je uskutečněno po jediném koaxiálním kabelu ke konvertoru, ovládání je jednoduché z přehledného on screen menu v českém jazyce.
Receiver podporuje elektronického programového průvodce (EPG), zobrazí skryté titulky (pokud jsou vysílané) a přenese i teletext. Kromě automatického vyhledávání programů na družici č v jedné síti providera lze použít i ruční nastavení parametrů včetně zadání video, audio a PCR PIDů. Oproti dřívějším typům se mi subjektivně zdá, že je odezva receiveru na povely z dálkového ovladače při přepínání kanálů o něco rychlejší, mohla by se však ještě trochu zlepšit uživatelská přívětivost při editaci uložených stanic v paměti. Jako velké plus oceňuji tunerovou smyčku pro další např. analogový přijímač (výstupní F konektor na zadním panelu), dva konektory SCART (včetně RGB či S-VHS) a již zmiňovaný optický digitální audio konektor SPDIF.
Závěrem se dá shrnout, že Humax CRCI-5500 představuje dobré řešení pro středně náročného fanouška satelitního příjmu z více družic, kterému nabídne za rozumný peníz poměrně hodně muziky.