Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 23.05.2024 - 08:54:33   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Pakety a stanice | Články
 

Vysoké frekvencie
Nevýhody prenosov v Ka pásme a jeho náhrada

  Autor: Dušan Ščepka ml. , e-mail: dusan@pcsalon.sk Přidané: 22.02.2002


V predchádzajúcich častiach ste sa mohli dozvedieť podrobnejšie informácie o menej známom Ka pásme a systéme vysielania na vyšších frekvenciách. V poslednej časti vás oboznámim s pripravovaným frekvenčným rastrom, ktorý má v priebehu roku 2005 vo väčšine prípadov nahradiť terajšie vysokofrekvenčné pásma ( 21 - 28 Ghz.)

V roku 2001 na celosvetovej konferencii o vysokých frekvenciách ( WCHF ) spoločnosť Eustra Digital predložila návrh na zrušenie niektorých satelitných prenosových trás vo vysokom pásme nad 21 Ghz. Hlavným dôvodom boli vysoké finančné náklady prevádzky zariadení na distribúciu a príjem programov.

Kompletná zostava v prepočte na slovenské koruny dosahovala 300 000 Sk, nepočítajúc paušalizované predplatné za priame prenosy. Poplatok za sprostredkovanie služieb je adekvátny typu udalostí. Iný je pri športových podujatiach, iný pri udalostiach z oblasti šoubiznisu, alebo živelných katastrofách.

Napr. priame vstupy z New Yorku okolo udalostí z 11. septembra 2001 stáli vyše 1 000 000 Sk. Za Formulu 1 alebo hokej zaplatia prevádzkovatelia okolo 800 000 Sk. Tieto sumy však zďaleka nemožno porovnávať s priamymi prenosmi Zimnej Olympiády, kde sa bežné predplatné pohybuje v rozmedzí od 2 000 000 do 10 000 000 Sk za kompletné tzv. telemosty.

Pre úplnú informáciu musím dodať, že telemosty si zvyčajne môžu dovoliť iba veľké Európske spoločnosti ako EuroSport, Canal+, Premiere či BBC. Klasické komerčné televízie málokedy vlastnia predplatené prenosové trasy vo vysokom pásme. Napriek týmto faktom v súčasnej dobe Ka pásmo využíva po celom svete 57 televíznych a satelitných spoločností.

Eustra Digital patrí medzi popredné i keď menej známe spoločnosti, ktoré sa zaoberajú výlučne distribúciou prenosov. Majetkom spoločnosti sú telekomunikačné satelity využívajúce Ka band. V roku 2001 spravovala Eustra až 21 satelitov na orbite, prevažne nad Európou, Áziou a Severnou Amerikou. Pre satelitného fanúšika sú známe najmä TM-60, Ipex, Atlantica a v neposlednom rade aj ItalSat. Transpondéry a frekvencie sa hľadajú prostredníctvom internetu len veľmi ťažko, preto sú tieto satelity dodnes zahalené rúškom tajomstva. Číselné hodnoty nastavenia satelitov sú známe spoločnostiam až vtedy, keď si predplatia určitú službu v podobe prenosu.

V roku 1999 VíaStarm - konkurent spoločnosti Eustra začal ako prvý prevádzkovateľ (špecializujúci sa výlučne na prenosy) vysielať aj v nižšom frekvenčnom pásme ako je Ka.

Prioritou Ka pásma bola takmer nulová šanca na pirátsky príjem. Týmto faktom bol zohľadnený aj výber vysokých frekvencií pre drahé prenosy z jedného svetadiela na druhý. V období výberu spôsobu distribúcie sa nebral ohľad na vysoké finančné náklady spojené s prevádzkou a údržbou zariadení. Dnešná obchodná politika prevádzkovateľov smeruje skôr k nižšej cene za prenos a s vyššou kvalitou. Konkurencia existuje aj medzi gigantickými providermi menej známych satelitných služieb. Ak sa chce takáto firma udržať na trhu, musí ísť s cenou nižšie ako jej konkurent. Priam učebnicový príklad môžeme pozorovať u firmy Eustra, ktorá si zakúpila vývoj a výrobu satelitov novej generácie vysielajúcich na nižších frekvenciách. Satelitné zostavy ako aj samotné vysielacie zariadenia po uvedení služby na trh budú takmer o polovicu lacnejšie a neporovnateľne výkonnejšie. Dni vysielania v pásme Ka sú spočítané, každý nový predplatiteľ sa bude snažiť vyvarovať drahých súprav na prenosy a bude využívať novšie lacnejšie zariadenia. Pre fanúšikov DX príjmu vysokých frekvencií skončia prebdené noci pri amatérskych satelitných prijímačoch, kedy čakali čo i len na najmenší náznak signálu neprebádaného sveta satelitného príjmu.

V nasledujúcich riadkoch si popíšeme výhody a nevýhody prenosov v pásme Ka. Začneme nevýhodami, ktorých je bohužiaľ v súvislosti s dnešným pokrokom už oveľa viac ako výhod.

Medzi hlavné nevýhody doposiaľ používaného vysokofrekvenčného Ka pásma patrí:

- nestála intenzita signálu počas magnetických výbojov Zeme na sklonenej obežnej dráhe, prejavuje sa kolísaním signálu v hodnotách 15 - 20 dBW
- príliš drahé prijímacie a vysielacie zariadenia
- nutnosť využívať viacero UP Link staníc v závislosti od výkyvov počasia v atmosfére
- vysielať pomerne silným výkonom, voči iným systémom prenosu, rýchlejšie opotrebenie sústav zabezpečujúcich stabilitu a presnosť frekvencií
- obtiažne ladenie prenosových trás na prijímačoch a nutnosť používať paraboly veľkých rozmerov so špeciálne upravenými LNB jednotkami

Výhody Ka pásma oproti bežnému Ku pásmu už nie sú pri dnešnom pokroku techniky také výrazné ako kedysi.

Niektoré vlastnosti Ka pásma však Ku pásmo dodnes nedosiahlo. Z tých najhlavnejších menujem:

- nízke percento pirátskeho príjmu, amatérske zariadenia takmer neexistujú
- vysoká ochrana dát pri kódovaní, obraz sa vysiela zvyčajne vo vysokom rozlišovacom formáte
- signál je vždy adresovateľný, iná spoločnosť nemôže naraz od druhej pirátsky preberať prenos
- po zakúpení prenosových práv sú v tomto pásme určité zľavy po odbere niekoľkých odvysielaniach športových alebo iných podujatí

Napriek určitým výhodám sa počíta s náhradou tohto systému v priebehu rokov 2005 - 2008.

Ako najvhodnejšie pásmo, ktoré by malo nahradiť doterajšie Ka pásmo sa rysuje časť frekvenčného spektra medzi 14,5 - 15,1 Ghz. Niektoré voľné frekvencie povolila využívať aj armáda, pretože výmenou a digitalizáciou rádiolokátorov na polárnych dráhach nevyužije obrovské už zadelené spektrum. Na prenos sa použije nám už dobre známy MPEG-2, bohužiaľ však s iným pomerom obrazovej korekcie prenosu. Eustra ako aj jej konkurent VíaStarm bude používať obrazový pomer s hodnotami 6:4:2, tieto hodnoty klasické digitálne prijímače nedokážu spracovať. Od vysielania na sklonenej dráhe sa však neupustí, aj nové satelity budú svoju dráhu Zeme kopírovať v sklone od 1,9 - 6,4°, čo je oproti dnešnému systému takmer o 2,2° viac. Na kódovanie sa použijú okrem iného obrazového pomeru už spomínané kódovacie systémy ako PowerVu, ICM, FineAccess či CryptoAnalyzis. Prístupové karty sa používať nebudú, signál zostane naďalej adresovateľný na základe výrobnej adresy prijímača. Spoločnosti podpísali kontrakty s niekoľkými výrobcami satelitných súprav, medzi inými aj s Philipsom a Scientific Atlantou. Ceny nových prijímacích zariadení doposiaľ známe nie sú. Viac informácii o prenosoch, prijímacích súpravách a programoch sa určite dozvieme až po spustení prvého satelitu novej generácie v roku 2005. Dovtedy nám nezostáva nič iné, iba počkať s hľadaním nových prenosových trás.

Zatiaľ spracovávam ďalšie informácie o nových prenosových trasách. Každá čo i len najmenšia informácia si však vyžaduje obrovské úsilie a spoluprácu viacerých ľudí, nakoľko informácie sú tajné. Do budúcna s určitým časovým odstupom plánujem informovať všetkých čitateľov a záujemcov o spomínané pásmo v ďalšom pokračovaní článkov už nie o Ka pásme, ale o prenosových trasách. Dovtedy vám želám veľa šťastia pri lovení prenosových programov!

<< predošlá časť


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
19.02.2002 • Nagravision pod lupou Časť 4. - Nagra z Hispasatu - Vía Digital
17.02.2002 • Nový paket Nowa Cyfra+ smeruje k fiasku [ 7 ]
17.02.2002 • Digitálny paket od Eutelsatu - VisAvision [ 4 ]
16.02.2002 • Príjem staníc v PowerVU - 2.časť [ 2 ]
15.02.2002 • Príjem staníc v PowerVU - 1.časť [ 4 ]
13.02.2002 • Futbalové Taliansko

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist