Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) je vzácnou příležitostí na jednom místě, během pár dnů, atraktivní formou získat přehled o fascinujících technologických novinkách a aktuálním dění ve světě vědy. Letošní 51. ročník AFO se koná ve dnech 19. až 24. dubna a promítne přes 120 filmů.
Mezi osmnácti adepty na zisk hlavní ceny v mezinárodní soutěži vzbuzují mimořádnou pozornost především tři dokumenty: The Secret Life of Materials – odhalující netušený potenciál mnoha známých materiálů. The Origami Code – představující pozoruhodný koncept, jenž aplikuje umění skládání papíru na vědeckou sféru. A třídílná dokumentární série Uranium: Twisting the Dragon‘s Tail o chemickém prvku, který se významně zasadil o vznik a sílu atomové bomby.
Jedním z nejúčinnějších zdrojů inspirace jsou pro vědecké týmy z celého světa základní principy přírody. Jednoduché technologické napodobení fotosyntézy má schopnost generovat šetrnou energii a filtr fungující na bázi osmózy dokáže vyčistit mořskou vodu nejen od soli, ale i od všech dalších chemikálií. Tyto a další inovace na poli vědeckého výzkumu představuje dokument The Secret Life of Materials, odhalující vzrušující vlastnosti materiálů, které pokládáme za důvěrně známé. Například obyčejný papír – zdánlivě už nás nemůže ničím překvapit. Ale pozor, pokud se potiskne vrstvou grafenu, pak se rázem promění v multimediální a hravou záležitost, schopnou se propojit s mobilní aplikací a reprodukovat hudbu. Do hudebního světa zasahuje i 3D tisk v pokusu o tištěné housle. Překoná umělá hmota zvuk poctivých stradivárek? Odpověď nabídne film The Secret Life of Materials.
Dokument The Origami Code rovněž odkazuje k zásadní inspirační roli přírody i na místech, kde bychom to nečekali. Při bližším pohledu na organizační systém rostlin, skládací mechanismy hmyzích křídel nebo vysoce efektivní strukturu záhybů lidského mozku je zřejmé, že princip origami existoval ve své podstatě dávno před tím, než lidstvo vůbec vynalezlo papír. A to dokonce tak dávno, že se i samotný vesmír bezprostředně po velkém třesku dost možná začal skládat jako origami… Zdánlivě přehnané teorie již našly svou praktickou odezvu například ve vesmírném a robotickém inženýrství. Solární panely NASA se poté, co se v úsporném balení dopraví na oběžnou dráhu, rozvinou do prostorné origami rozety a mohou započít s detekcí vzdálených exoplanet. Malí roboti, kteří se dokáží za pomoci origami kódu sami sestavit, mají potenciál zachraňovat oběti z trosek při živelních katastrofách. The Origami Code nabídne i další reálné příklady.
Třetím očekávaným titulem je dokumentární série Uranium: Twisting the Dragon‘s Tail. V hlavní roli legendární chemický prvek a známý popularizátor vědy Derek Muller – průvodce jednotlivými epizodami. V tomto případě zájem umocňuje fakt, že na realizaci projektu Academia Film Olomouc produkčně spolupracoval se světově proslulou Genepool Production (v jejím čele stojí renomovaná australská producentka a držitelka Emmy Sonya Pemberton). Dokument, natočený v Evropě, Japonsku, Austrálii, Severní i Jižní Americe, odhaluje veškerá tajemství obklopující uran jakožto jeden z nejkontroverznějších a přitom klíčových prvků. Na jedné straně figuruje u vzniku atomové bomby, na té druhé se hojně využívá v medicíně nebo při výzkumu vesmíru.
Academia Film Olomouc pořádá Univerzita Palackého od roku 1966, s více než padesátiletou historií patří mezi nejstarší české filmové přehlídky. Od roku 2007 je mottem festivalu:
„Vidět a vědět“. Zaměřením na progresívní prezentaci a propagaci populárně-vědeckých a naučných snímků je AFO svého druhu exkluzivní záležitostí. Každoročně představuje to nejlepší, co se v předcházejícím roce na poli
“science documentary” urodilo a hostí řadu renomovaných ikon české i zahraniční vědy. Dějištěm festivalu je především Konvikt – Umělecké centrum Univerzity Palackého, ale také další místa v centru Olomouce, například kino Metropol, interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání ad.
Vstup na festival AFO je zdarma. Více informací na oficiálním webu Academia Film Olomouc: www.afo.cz
Petra Vondrová, Account Manager, mediální servis 2media.cz