Zpravodajství TV info Škola Frekvence TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 17.11.2017 - 20:26:38     satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Z domova | Články
 

Film Koudelka fotografuje Svatou zemi dnes v Praze, zítra v Brně

  Autor: 2media.cz , e-mail: info@2media.cz Přidané: 04.01.2017


Po úspěšných uvedeních na českých i zahraničních festivalech přichází do českých kin film Koudelka fotografuje Svatou zemi izraelského režiséra Gilada Barama. Zahraniční média si všímají, jak tvůrce ve filmu propojuje práci na nejnovějším cyklu nasnímaném v Izraeli se svými staršími pracemi, které vznikly v Československu. Koudelka si vybral jako téma zeď, kterou postavil Izrael, aby oddělil palestinská území.


V Praze dnes 4. ledna a o den později v Brně film osobně uvede izraelský režisér Gilad Baram společně s hlavním aktérem – světoznámým českým fotografem Josefem Koudelkou. Projekce v kině Pilotů začne v 19 hodin, v brněnském Kině Art ve 20.30 a obě završí diskuze s tvůrci.

Kromě běžný projekcí v dalších kinech po celé republice chystá pražské Kino Pilotů i další promítání spojená s diskusemi. Například 11. ledna bude s diváky diskutovat Josef Chuchma, přední český kulturní publicista a autor textů pro připravovanou monografii o Josefu Koudelkovi.

„Já jsem za zdí vyrůstal. Pro mě to bylo vězení, byl jsem v kleci. Proto se mi ta zeď samozřejmě nelíbila, na druhou stranu je velmi působivá," říká ve filmu Josef Koudelka. V České republice se film loni dočkal Zvláštního uznání poroty na festivalu Finále Plzeň a nominace na prestižní Cenu Pavla Kouteckého.

Celovečerní časosběrný dokument Koudelka fotografuje Svatou zemi je jedinečným, neopakovatelným, intimním pohledem na jednoho z největších žijících mistrů fotografie při práci v „ateliéru pod širým nebem“. Josef Koudelka, mimo jiné autor legendárních snímků zachycujících ruskou invazi v srpnu 1968, se v sedmdesáti letech vydal do Svaté země. Pět let, od roku 2008, fotografoval měnící se krajinu a život Izraele a Palestiny. Po celou dobu jej s kamerou v ruce provázel mladý izraelský režisér Gilad Baram.

Gilad Baram, režisér a kameraman filmu Koudelka fotografuje Svatou zemi, byl v roce 2008 studentem fotografie na Akademii výtvarných umění v Jeruzalémě a Koudelkovi byl přidělen jako asistent. Mistra natáčel při jeho fotografickém putování Izraelem a Palestinou, při hledání prchavých okamžiků, v nichž vznikají fotografie. Každé focení přináší novou filmovou scénu a postupně představuje Koudelkovu metodu i jeho vnímání světa. Divák společně s Koudelkou odhaluje nezvratné změny, které se do tváře biblické krajiny vepsaly v nedávných letech.

„Koudelka patří k ohroženému druhu fotografů: mytická nomádská postava, která neustále hledá další jedinečný obraz. Fotografii zasvětil svůj život – již více než padesát let ke svým fotografiím ráno vstává a večer s nimi uléhá. Když jsem Josefa Koudelku viděl při práci poprvé, uhranul mě. Jakmile pozdvihl hledáček k oku, úplně se proměnil: celá jeho bytost se zaměřila na průsečík oka a fotoaparátu. Od té chvíle mi bylo jasné, že se musím pokusit pochopit onu nutkavou sílu pohledu, která se skrývá za každým stiskem spoušti,“ konstatoval Gilad Baram.

Dokument zachycuje Koudelku při práci, při setkáních s místními obyvateli, kteří se s ním dělí o svoji zkušenost s životem za zdí, nechybí ani okamžiky neformální komunikace mezi mistrem a jeho asistentem Giladem, kdy Koudelka reflektuje viděné. Celý film je proložen rozhovorem s Koudelkou v jeho pařížském a pražském ateliéru. Fotograf v něm uvažuje o svém životě a díle a o „schopnosti ukázat ostatním to, co vidím“.

Koudelkovy fotografie hrají ve filmu zásadní roli. Divák může sledovat jak díla, která se dostala do konečného výběru, tak také tzv. kontakty, kde jsou i snímky, které měly zůstat zapomenuty. V přímém přenosu tak vidí, jak fotograf pozoruje svět pomocí svého hledáčku, jak jej redukuje na estetickou esenci a podle čeho vybírá nejlepší snímky.

Výjimečný portrét proslulého fotografa Josefa Koudelky, člena agentury Magnum, Koudelka fotografuje Svatou zemi byl po světové premiéře na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava s úspěchem promítán na několika prestižních mezinárodních filmových festivalech (např. Docaviv Tel Aviv, Galway Film Festival, San Francisco Jewish Film Festival ad.) Film vznikl v koprodukci německé společnosti Nowhere Film a Produkce Radim Procházka. Koproducentem je Česká televize. Distributorem je nová společnost Pilot Film, za kterou stojí úspěšný producent a provozovatel pražského kina Pilotů Jan Macola.

Odkaz na trailer: https://vimeo.com/194791529

Kontakty: www.koudelka-film.com
Oficiální FB filmu: https://www.facebook.com/koudelkamovie
Mediální servis: www.2media.cz, http://www.facebook.com/2media.cz


Simona Andělová, Account manager, 2media.cz


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
03.01.2017 • Skupina Nova v roce 2016 lídrem sledovanosti
29.12.2016 • Televise, která měla nebýt
25.12.2016 • Prevádzka na Štedrý deň 2016 - najvyťaženejší čas na posielanie správ v Telekome
22.12.2016 • Tisková zpráva z 23. zasedání RRTV, konaného dne 20. 12. 2016
21.12.2016 • Tlačová informácia zo zasadnutia RVR dňa 20. 12. 2016
21.12.2016 • Z pätnástich žiadostí o výnimky na kvóty pre slovenskú hudbu Rada vyhovela deviatim

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & KOUC, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist