Zpravodajství TV info Škola Frekvence TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 21.10.2018 - 19:01:51     satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Pakety a stanice | Články
 

55. výročí satelitního televizního vysílání

  Autor: SES/Grayling , e-mail: info@grayling.com Přidané: 15.11.2017


Rok 1962 se zapsal do historie satelitního TV vysílání. Televizní signál totiž poprvé překonal Atlantický oceán. Miliony diváků v USA, Evropě a Japonsku mohly sledovat živý přenos tiskové konference amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Tento významný historický moment se uskutečnil díky malému satelitu Telstar 1 společnosti AT&T, který stojí za zrodem satelitního TV vysílání.


Do konce roku 1962 se americké televizní pořady dostaly na obrazovky diváků v šestnácti zemích světa.
Technologie satelitního TV vysílání je společně s GPS navigací jedinou vesmírnou technologií, která se masově rozšířila do celého světa. Za tak širokým využitím stojí především rozvoj vesmírných technologií v období studené války, kdy největší země světa podstoupily tzv. vesmírný závod. Sovětský svaz a Spojené státy neoficiálně soupeřily v dobývání a výzkumu vesmíru. Principy raketového pohonu, na nichž byl vývoj satelitní technologie založen, jsou známé již ze začátku druhého tisíciletí.

Technologické pokroky jako vypuštění první telekomunikační družice za účelem přenosu televizního signálu v roce 1962 předurčily založení první veřejné televizní satelitní služby. Tuto novinku představila americká společnost Public Broadcasting Service (PBS) v roce 1978. Zcela zdarma poskytla televizní signál do všech amerických domácností a stala se tak jednou z nejoblíbenějších služeb v celých Spojených státech.

Významné rozšíření bezplatné satelitní televize v USA a poté i v Evropě nastalo v osmdesátých letech po uvedení satelitních zařízení pro příjem „Direct-to-Home“ (DTH) televize. Skutečné masové rozšíření satelitní televize ale nastalo na začátku devadesátých let s příchodem digitálního satelitního vysílání v Japonsku, USA a v Evropě. Na evropském kontinentu představila tento typ vysílání lucemburská společnost Société Européenne des Satellites (SES), první evropský soukromý provozovatel satelitů se sídlem v Betzdorfu.

Společnost SES vypustila svou první družici ASTRA 1A do vesmíru v roce 1988. Byla umístěná na orbitální pozici 19,2°E a nesla šestnáct transpondérů, z nichž každý dokázal přenášet TV signál jednoho analogového televizního programu. Byl to první satelit, který poskytl středně výkonné satelitní pokrytí západní Evropy pomocí přenosu signálu v Ku-pásmu a poprvé umožnil příjem televizního signálu pomocí malé satelitní antény o průměru 90 cm.

Cílem SES nikdy nebylo umístit jen jeden satelit na jednu orbitální pozici. Tato evropská společnost vyvinula revoluční techniku nazvanou kolokace, tedy umístění více satelitů na téměř stejnou orbitální pozici. Několik satelitů se tak nachází blízko sebe a přijímací zařízení na Zemi je rozpoznávají jako na jedné orbitální pozici. Kolokace také umožnila vytvořit jedinečný prostor na oběžné dráze. Takové umístění satelitů zajistilo plynulý provoz v případech, kdy vznikl problém u jednoho satelitu. Na jiném se aktivoval záložní transpondér, který byl díky krátké vzdálenosti okamžitě k dispozici.

Společnost SES tak dokázala zdvojnásobit satelitní kapacitu z jedné orbitální pozice tím, že do těsné blízkosti své první družice ASTRA 1A vypustila druhý satelit ASTRA 1B. Od vypuštění první družice rozšířila SES svou flotilu o více než padesát družic na geostacionární oběžné dráze a dvanáct satelitů na střední oběžné dráze. Přenáší více než 7 740 televizních programů, z toho 2 587 v HD a 20 v Ultra HD kvalitě.

Vývoj satelitní technologie bude pokračovat i nadále. Od svého vzniku ušla dlouhou cestu a dnes ji můžeme považovat za nepostradatelnou součást našeho života – přenáší velké množství televizních programů, poskytuje spolehlivý přenos dat, ale zajišťuje i satelitní geolokační služby, jako například GPS navigace.


Milníky satelitního TV vysílání v Evropě:

1985: SES se stala prvním komerčním satelitním operátorem v Evropě. Společnost byla založená v roce 1985 se sídlem v Lucembursku.
1988: V roce 1988 byl do vesmíru vypuštěn satelit ASTRA 1A, který jako první pokryl území Evropy. Poprvé bylo možné přijímat TV signál malou satelitní anténou o průměru 90 cm.
1991: SES znásobila kapacitu na jedné orbitální pozici díky inovativnímu řešení zvanému „kolokace“.
1995: Společnost SES se stala průkopníkem v oblasti digitálního vysílání. Touto technologií oslovila mnoho poskytovatelů televizních služeb.
2004: Prvním HD programem v Evropě byl kanál „Euro1080“. Vysílání bylo spuštěno 1. ledna 2004 a přenos zajistily satelity ASTRA.
2013: SES začíná vysílat svůj první Ultra HD kanál v testovacím režimu.
2013: Raketoplán Falcon 9 společnosti SpaceX vynesl na své první komerční misi satelit SES-8.
2014: Koncert kapely Linkin Park se v listopadu 2014 stává prvním koncertem přenášeným živě v Ultra HD kvalitě díky spolupráci společností SES a Samsung.
2015: Je spuštěn historicky první globální komerční Ultra HD program – Fashion One 4K.
2017: Prvním komerčním nákladem, který společnost SpaceX vypustila na znovupoužité raketě Falcon 9, byl satelit SES-10. Mise se uskutečnila v březnu 2017.


Kristýna Blahetová, Grayling Czech Republic, 15. 11. 2017


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
16.11.2017 • Stanice ProSiebenSat.1 i v budoucnu volně z družice Astra 1 ve standardním rozlišení
10.11.2017 • Viasat World získal špičkový obsah pro kanál Epic Drama
08.11.2017 • freeSAT rozširuje ponuku balíka FilmBox Pak, pridáva nové kanály
05.11.2017 • Britské rádio za mřížemi: National Prison Radio
03.11.2017 • Canal Córdoba Internacional volně z družice Astra 1L
30.10.2017 • MŇAM TV predstavuje vianočný program a mení stratégiu satelitného vysielania

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & KOUC, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist