Zpravodajství TV info Škola Frekvence TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Středa • 12.12.2018 - 11:14:49     satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

RTVS pripravila k 25. výročiu vzniku SR bohatý program

  Autor: RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 30.12.2017Dokumenty, diskusie, rozhovory, koncerty, filmy – to všetko pripravila RTVS k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky. Divákov a poslucháčov čaká v pondelok 1. januára 2018 zaujímavý televízny a rozhlasový program.


Jednotka odvysiela o 13:00 novoročný príhovor prezidenta SR Andreja Kisku a o 17:00 odovzdávanie štátnych vyznamenaní. O 20:30 prinesie z Koncertnej siene Slovenskej filharmónie v priamom prenose slávnostný koncert k výročiu vzniku SR. Rodná zem režiséra Jozefa Macha je prvým slovenským farebným filmom z roku 1953, ktorý mapuje bohatstvo slovenského folklóru. Diváci uvidia od 21:40 v hlavných úlohách zakladajúcich členov SĽUK-u a Lúčnice.

K 25. výročiu Dvojka uvedie o 9:15 dokument Vznik Slovenskej republiky, v ktorom vďaka svedectvám hlavných aktérov rozdelenia spoločného štátu ožijú fakty a okamihy danej doby. Okrem toho čakajú divákov dve premiéry - o 20:00 to bude koprodukčný dokument RTVS Žijem Dunajom, v ktorom filmár Braňo Molnár zachytáva čaro dunajskej prírody, a o 20:50 dokument RTVS o Mariánovi Vargovi a následne koncert, ktorý odznel k jeho 70. narodeninám.

O 13:50 sa na Dvojke začne mimoriadna hodinová diskusia o tom, čo všetko predchádzalo vzniku dvoch republík, ako si počínajú na ceste samostatnosti a aký dosah to malo na spoločnosť. Hosťami moderátorov Róberta Kotiana a Petra Turčíka budú sociologička Zora Bútorová, historik Dušan Kováč, politológovia Samuel Abrahám a Jozef Bátora, ekonóm a prvý guvernér Národnej banky Slovenska Vladimír Masár a novinár Marián Leško.

Rádio Slovensko odvysiela túto diskusiu o 22:20. Okrem toho pripravilo publicistický seriál o udalostiach, ktoré sprevádzali tento historický medzník z pohľadu rozdelenia Československého rozhlasu a televízie. Ponúkne v ňom výpovede pamätníkov, archivárov a redaktorov, ale aj pohľad na súčasnú spoluprácu slovenských a českých verejnoprávnych médií. Vznik Slovenského rozhlasu a televízie bude mapovať počas celého prvého januárového týždňa.

Štvrťstoročie Slovenska je názov relácie, ktorá na Rádiu Regina o 12:10 popíše okolnosti vzniku SR. Poslucháči si vďaka bohatému rozhlasovému archívu pripomenú rokovania o rozdelení ČSFR, prípravu a prijatie Ústavy SR, posledné sekundy spoločného štátu či novoročné „posolstvá" z 1. januára 1993. O tejto historickej udalosti budú vo večernej relácii Dejiny.sk debatovať s hosťami moderátori Peter Turčík a Róbert Kotian. Séria diskusií odštartuje v piatok 5. januára o 22:00.

Rádio Devín o 8:51 ponúkne vzácny archívny návrat k dobovej atmosfére prostredníctvom reprízy autentického novoročného príhovoru spisovateľa Ladislava Ťažkého, ktorý v roku 1993 nadšene vítal vznik nového štátu. O 17:00 prinesie reprízu relácie Róberta Šedivého z cyklu Ľudia-fakty-udalosti s Romanom Kaliským, ktorý bol v tom čase zástupcom šéfredaktora denníka Republika a v rokoch 1993 - 1994 pracoval v Kancelárii prezidenta SR. Rozhovor poskytol Slovenskému rozhlasu dva týždne po oslave svojej deväťdesiatky vo svojom byte v Bratislave. Kompozíciu esejí Jána Chryzostoma kardinála Korca a Ladislava Ťažkého si poslucháči môžu vypočuť o 22:30 v rozhlasovom pásme Úvahy o človeku, ktoré pochádza z roku 1994.


Rozhlas a televízia Slovenska


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
28.12.2017 • RTVS bola s Máriou Teréziou jednoznačným trhovým lídrom
27.12.2017 • Dabing Street - nový komediální seriál Petra Zelenky
26.12.2017 • Anděl Páně 2 nejsledovanější pohádkou posledních patnácti let
25.12.2017 • Prima Partička – Silvestr 2017
25.12.2017 • Žena, která změnila Evropu - ČT uvede koprodukční velkofilm Marie Terezie
21.12.2017 • Premiéry nových slovenských dokumentov na Dvojke

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & KOUC, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist