Zpravodajství TV info Škola Frekvence TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 20.01.2019 - 03:38:14     satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Terry Pratchett 70 let

  Autor: TV Prima , e-mail: info@iprima.cz Přidané: 26.04.2018


Úspěšnému spisovateli, siru Terrymu Pratchettovi, byla v roce 2007 diagnostikována Alzheimerova nemoc. Ale ani tak se nezastavil před tím, aby podnikl ještě jedno poslední dobrodružství. Před mnoha lety mu totiž změnil život zážitek z džungle na Borneu, kde poprvé narazil na orangutany ve volné přírodě.


Teď se vrací, aby zjistil, jakou má tento ohrožený druh budoucnost, a objevil novou hrozbu pro jejich přirozené životní prostředí, jež by je mohla zatlačit za hranici přežití. Alzheimer přitom pro jeho výpravu znamená jak velkou psychickou, tak fyzickou výzvu.

Terry Pratchett se zamýšlí nad rolí, jakou lidstvo opakovaně sehrálo v zániku některých živočišných druhů, a při tom uvažuje o vlastním nevyhnutelném konci, který bohužel nastal v březnu 2015. Letos 28. 4. by Terry Pratchett oslavil 70. narozeniny.


Terry Pratchett, jak ho neznáte:

28. 4., 21.00 hod. - Terry Pratchett: Cesta za orangutany


Terry Pratchett: Cesta za orangutany (opakování v úterý 1. 5. v 16.25 hod.)

Slavný britský spisovatel sci-fi románů Terry Pratchett se rozhodne ještě jednou v životě navštívit Indonésii. Poté, co mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba, je rozhodnut navštívit Borneo a ve zdejší přírodní rezervaci, kterou roky podporuje, nalézt orangutany. Po příletu do Jakarty se pokusí se svým asistentem zjistit, zda se dá na zdejším černém trhu stále koupit živý orangutan. Oba muži trh navštíví a zjistí, že se zde pořád obchoduje s různými chráněnými druhy, orangutany však tady naštěstí neobjeví. V doprovodu místních odborníků pak spisovatel zjišťuje, jakým tempem dochází na Borneu k odlesňování a jak zemědělská krajina, konkrétně pěstování palem na olej, poškozuje zdejší ekosystém.

Vlastní cestu do místního přírodního parku, který Terry Pratchett léta podporuje, zahájí návštěvou místního domorodého kmene. V doprovodu průvodce z tohoto kmene se pak Terry a jeho asistent vydávají do divočiny. Už cestou, kterou absolvují v loďce místními mokřady, narazí na první divoké orangutany. Po vstupu na území místního národního parku jsou pak doprovázeni i státním průvodcem. Terry začíná právě zde hledat orangutana Kusasiho, kterého před lety filmoval. I když spisovatel a jeho doprovod v džungli objeví jiné orangutany, hledaného samce Kusasiho bohužel nikoli. Terry může být ale nakonec spokojen, přímo na základně vedení zdejšího parku se setká s divokým orangutanem Tomem, se kterým měl Kusasi věčné spory o dominanci v této oblasti. Terry pochopí, že právě tento orangutan nakonec území od Kusasiho převzal. Terry ví, že když jeden král pralesa odejde, nahradí ho druhý. Terrymu je tak jasné, že novým králem zdejšího pralesa se stal Tom. Slavný spisovatel je spokojen a v doprovodu svých průvodců se vydává zpět do Velké Británie.


www.prima-zoom.cz – unikátní online magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články a ještě něco navíc.


Mgr. Filip Budák, Externí konzultant odd. Marketingu a PR pro FTV Prima


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
28.04.2018 • RTVS odvysiela všetkých 64 zápasov MS v hokeji
25.04.2018 • TV Markíza odvysiela mimoriadnu politickú talkshow s Michalom Kovačičom
25.04.2018 • Důlní neštěstí, které otřáslo Československem - film Dukla 61 se v premiéře představí v Havířově
25.04.2018 • Susedia a Oteckovia ovládli pondelkový rebríček sledovanosti!
24.04.2018 • S Lucií Výbornou do tůní, jezer a řek v novém přírodovědném cyklu Magické hlubiny
24.04.2018 • Prima Partička 13. díl 2018

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & KOUC, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist