Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 18.05.2024 - 22:34:36   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Změny parametrů | Články
 

Flotila družic Eutelsatu - aktuálne rozmiestnenie družíc

  Autor: Redakcia , e-mail: redakcia@satcentrum.com Přidané: 25.04.2001


Rozmiestnenie družíc Eutelsatu sa na orbite niekoľkokrát do roka mení. Pribúdajú nové družice, terajšie sa presúvajú na nové geostacionárne pozície a dožívajúce sú odstavované. Dnes Eutelsat využíva 18 družíc pre zabezpečovanie služieb: prenos tv a rádio staníc, dát, internetu, telefónnych a mobilných hovorov a ďalších špecifických služieb.

48° vých. - Eutelsat II-F1. Pozícia slúži pre pokrytie Európy, Južnej Afriky a Blízkeho východu. Vzhľadom na nízku cenu prenájmu transpondérov je táto pozícia určená pre stanice z východnej časti Európy a z Ázie. Po úspešnom vypustení družice ATLANTIC BIRD™ 1 bude na túto pozíciu presunutá družica Eutelsat II-F2, ktorá sa dnes nachádza na pozícii 12,5° záp.

36° vých. - Eutelsat W4 & Sesat. Z pozície je zabezpečované pokrytie od ostrovov v Atlantiku až po Sibír, vrátane Afriky. Družica W4 pokrýva Rusko a časť Afriky, družica Sesat má naviac smerovateľné spot-beam vyžarovacie zväzky pre Indiu, centrálnu Áziu a Thailand.

33° vých. - Eutelsat I-F4. Toto je pozícia kde sa nachádza už posledná družica Eutelsatu prvej I série. Na tento rok je naplánované odstavenie uvedenej družice z dôvodu vysokej inklinácie na orbite a nízkeho množstva paliva na palube družice.

28,5° vých. - EuroBird 1. Pozícia je určená pre vysielanie tv a rádio staníc, multimediálneho vysielania a telekomunikačného servisu s pokrytím západnej a centrálnej Európy.

25,5° vých. Na túto pozíciu sa presúva družica Eutelsat II-F4M, ktorá bola donedávna na susednej pozícii 28,5° vých. kde ju nahradila novšia družica EuroBird.

21,5° vých. - Eutelsat II-F3, slúži hlavne k pokrytiu Európy.

16° vých. - Eutelsat W2. Pokrytie pre Európu, Blízky východ a časť afrického kontinentu + ostrovy v indickom oceáne. Pozícia je určená pre prenos TV staníc a obchodných služieb (business VSAT).

13° vých. - HotBird 1 & 2 & 3 & 4 & 5. Na tejto pozícii sa nachádza 5 družíc rodiny HotBird™, ktoré slúžia najmä pre digitálne DTH vysielanie s pokrytím pre Európu, časť Afriky, Ázie a Blízkeho východu. Do budúcnosti je tu naplánované umiestnenie družíc HotBird 6 a HotBird 7.

10° vých. - Eutelsat W1. Družica W1 pokrýva väčšiu časť Európy, Blízkeho východu a severnej Afriky. Pozícia sa používa najmä pre obchodné služby (business VSAT).

7° vých. - Eutelsat W3. Z pozície je pokrytá Európa, ostrovy v atlantickom oceáne, severná Afrika, Blízky východ a centrálna Ázia. Využitie družice W3 je pre prenos tv a business servisu. Do budúcnosti je tu naplánované umiestnenie družice Eutelsat W3A, ktorá bude slúžiť pre prenos multimediálneho videa (MPEG-4), audio staníc (MP3) a pre prenos Internetu.


Obr.1 - Rozloženie družíc Eutelsatu na orbite platné pre polovicu roku 2001.

8° záp. Eutelsat tu má v prenájme 2 družice Telecomu: Telecom 2A & 2D. Pozícia slúži pre medzikontinentálny prenos a po pozícii 12,5° záp. je druhou transatlantickou pozíciou. Pozícia sa má stať internetovou a multimediálnou pozíciou určenou pre príjem v západnej časti Európy a vo východnej časti Ameriky. V polovici t.r. je tu naplánované umiestnenie družice ATLANTIC BIRD™ 2 .

12,5° záp. - Eutelsat II-F2. Toto je hlavná transatlantická pozícia Eutelsatu. Po umiestnení družice ATLANTIC BIRD™ 1 na tejto pozícii, bude pozícia slúžiť hlavne k prenosu internetu a digitálneho servisu ako pre západnú časť Európy, tak aj pre východnú časť Amerického kontinentu.

15° záp. - Na tejto pozícii má Eutelsat v prenájme časť kapacity družice Telstar 12, ktorú vlastní Loral Skynet. Družica sa využíva k prenosu medzi Európou a Amerikou.

Poznamenajme, že okrem týchto družíc má Eutelsat v prenájme ešte niekoľko transpondérov na ruských družiach Express.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
09.04.2001 • Jednou větou 04/2001
09.04.2001 • Důležité upozornění pro diváky přijímající programy ČT ze satelitu Eutelsat II-F4 28.5 st.E

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist