Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 19.05.2024 - 03:07:34   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Softwarové novinky | Články
 

TRADE and TECHNOLOGY odpovídá na otázky čtenářů satCentrum

  Autor: J.Glisník - TaT/redakce , e-mail: redakce@satCentrum.com Přidané: 03.12.2007


Na pracovním setkání redakce serveru satCentrum s tradičním distributorem přístupových karet pro příjem digitálního paketu českých a slovenských stanic, společnosti TRADE and TECHNOLOGY, jsme se domluvili na pravidelném uveřejňování odpovědí na dotazy čtenářů. Zejména po otištění příspěvku o prosincových novinkách - balíčku MULTI, se pod článkem, ale v mailové schránce redakce objevila řada otázek, které jsme předali do ostravské centrály.

Dnes jsme na tyto otázky obdrželi odpovědi od výkonného ředitele společnosti, pana Jaromíra Glisníka, kterému tímto předáváme slovo:Děkuji čtenářům SatCentra za jejich dotazy i názory, v drtivé většině věcné, konstruktivní, inspirující a zejména slušné. Pokusil jsem se vysvětlit důvody pro změny v naší obchodní politice a nastínit naše plány do budoucna.


Balíček MULTI a jednotlivé programy

Až do listopadu 2007 nabízela firma TaT možnost jednotlivého předplatného placených programů (tzv. systém „a la carte“ = dle jídelníčku). Tento systém je v kabelovém a satelitním světě velmi neobvyklý. Není náhodou, že takto koncipovanou nabídku programů jinde stěží najdete.

Počet předplatitelů placené televize TaT dlouhodobě stagnoval, a to při současném dynamickém růstu počtu aktivních TT Karet. Jedině Galaxii sport mělo něco přes 5 % uživatelů TT Karet, ostatní placené programy si předplácely pouze jednotky procent uživatelů TT Karet. Marže TaT na placených programech se pohybovala od jednoho do deseti procent, což stěží pokrylo provozní náklady spojené s provozem placené televize. Takováto obchodní politika byla dlouhodobě neudržitelná.

Pokusím se vysvětlit, proč běžně provozovatelé placené televize poskytují jakousi „basic“ = základní nabídku a až teprve k ní další (např. tématické) balíčky programů nebo i jednotlivé prémiové kanály.

Vede je k tomu hned několik důvodů:

1. Poplatky dodavatelům programů
Pokud se nakupuje program do základního balíčku (MULTI), je možno dosáhnout u dodavatele programu výrazně nižších cen než při nákupu pro jednotlivé předplatné. Podmínkou pro výhodnou cenu ovšem je, že daný program bude zařazen do nejnižší úrovně placené televize. To znamená, že žádný jiný program nebude možno koupit bez předplacení základního balíčku. Tímto způsobem si dodavatelé programů jistí, že jejich program nezůstane „na vedlejší koleji“, respektive že při nízkém poplatku jim výnosy zajistí vysoký počet předplatitelů balíčku.

2. Dostupnost programů
Mnoho velmi atraktivních programů nelze získat nijak jinak, než právě do základního balíčku.

3. Financování provozu
Samotná skutečnost, že uživatel karty předplácí placenou televizi, je spojená s určitými technickými i administrativními náklady (předplatitelská agenda, licence za účtovací systém, převody plateb, dohledávání nespárovaných plateb, vyřizování reklamací apod.). Tyto náklady jsou v podstatě nezávislé na počtu předplácených programů a hrubým odhadem mohou u různých operátorů činit 15 až 30 Kč měsíčně bez DPH. Pokud se prodávají programy jednotlivě, je nutno do každého předplatného tuto nákladovou položku zahrnout. Pokud se prodává balíček, je tam tento náklad zahrnut pouze jednou.

4. Širší žánrový záběr+ příznivá cena = větší počet předplatitelů
Všude ve světě platí tato jednoduchá rovnice. Věřím, že bude platit i u nás. Měsíční předplatné balíčku MULTI 222,- Kč vč. DPH je na nejnižší cenové úrovni na českém trhu. Naopak předplatné jednotlivých programů bylo příliš vysoké a bylo proto využíváno jen velmi malým procentem uživatelů TT Karet. Změna obchodní politiky nemusí být výhodná pro každého uživatele TT Karty. Jsem však hluboce přesvědčen o tom, že je výhodná pro jejich drtivou většinu.


Proč nejde objednat CS Film bez MULTI

Ještě poměrně nedávno byl CS Film jediným placeným programem v naší nabídce, který přinášel českou a slovenskou filmovou tvorbu. Tato je nyní v základním balíčku MULTI do určité míry zastoupena na programu FILM BOX.

Program CS Film je určen pro vyhraněné příznivce tohoto žánru, a proto je v naší nabídce, podobně jako HBO nebo XXX Xtreme, zařazen mezi prémiové programy. Až dosud si CS Film předplácelo jen velmi málo uživatelů TT Karet. Věříme, že větší část z nich uvítá zařazení balíčku MULTI, část si navíc předplatí CS Film a jen velmi málo z nich bude zklamáno.

K otázce: „Proč není CS Film v balíčku MULTI“ sděluji, že bude-li ze strany CS Filmu zájem o zařazení do balíčku MULTI, ani tomuto řešení se nebráníme.


TV Nova HD – jak dlouho?

Nova HD je na satelitní pozici Astra 23,5 v testovacím režimu. Není známo, jak dlouho tento testovací režim bude trvat. Záleží to zejména na samotné TV Nova.


Špatná kvalita CS Linku

V posledních dnech se setkáváme s řadou stížností na zhoršení technické kvality programů CS Linku.

K tomu bych rád uvedl, že ke zhoršení kvality došlo výhradně na programech distribuovaných firmou Media Vision – tj. TV Nova, HBO, Spektrum a CS Link TV.

Jsme si vědomi toho, že zhoršení kvality zejména nejsledovanější stanice TV Nova naši zákazníci vnímají velmi nepříznivě. Proto jsme tuto záležitost neprodleně reklamovali u Media Vision. Nehodláme se smířit s tím, že program Spektrum, který v nabídce nemáme, bude financován z našich plateb za distribuci TV Nova na úkor její bitové rychlosti a tedy i kvality.

Pokud se týká ostatních programů (ČT, Prima TV, ale i nově zařazených Viasat Explorer, Viasat History, Spice a Jim Jam), jejich technická kvalita je velmi dobrá. O tom se mohou přesvědčit tento týden bezplatně všichni uživatelé TT Karet.


Markíza a JOJka na TT Kartách

Stanice JOJ je v současné době nekódovaná. S jejím provozovatelem jednáme o zařazení do nabídky TaT po jejím zakódování a až dosud jsou tato jednání slibná.

Pokud se týká Markízy, je situace poněkud složitější a nelze očekávat, že budeme schopni tuto stanici do nabídky zařadit v nejbližších týdnech.


STV3 Sport

Distribuční práva na sportovní přenosy jsou velmi často striktně vázána na konkrétní stát. Proto je jejich šíření v jiném státě jen velmi obtížně řešitelné. Prozatím považuji zařazení plánovaného programu STV3 Sport na TT Karty pro Českou republiku po jeho spuštění za málo pravděpodobné.


Manipulační poplatky za Novu Cinema a STV

Uživatelé TT Karet, kteří si je koupili v minulosti, je mají aktivovány na programovou nabídku, která v té době byla k dispozici. Nejsou nuceni na tom nic měnit a žádné doplatky nemusejí platit.

Pokud zařazujeme do naší nabídky nové programy je to vždy spojeno s určitými náklady. U programů STV bylo velmi složité vyřešit možnost jejich zařazení na staré karty. Toto se nám nakonec povedlo, byť za cenu zvýšených nákladů. V případě Nova Cinema přistupují navíc poplatky dodavateli tohoto programu. Tyto jsme nuceni hradit za každou kartu s aktivací Nova Cinema.

Zvažovali jsme zavedení manipulačních poplatků za aktivaci programů STV ve výši 199,- Kč, Novy Cinema ve výši 199,- Kč nebo STV + Novy Cinema ve výši 199,- Kč. Takto bychom se vyhnuli argumentaci některých zákazníků, že platí za něco, co nechtějí (Chci STV, nechci Nova Cinema nebo chci Nova Cinema, nechci STV). Nakonec převládl názor, že to nedává valný smysl a že by si stejně všichni vybrali aktivaci STV i Nova Cinema.


Zařazení dalších programů

V roce 2007 se nám podařilo radikálně rozšířit programovou nabídku. Rozhodně budeme usilovat o další rozšíření i v příštím roce. Podnikáme v silně konkurenčním prostředí, proto nic konkrétnějšího v tuto chvíli nemohu prozradit.


Další dotazy:

Kde berou páni z TaT jistotu, že při ceně 222 Kč jim všichni budoucí zákazníci nepřeběhnou k DigiTV, kde za 260 Kč dostanou 36 programů a ještě k tomu parabolu a stb zdarma? Sám bych viděl cenu balíčku tak max. na 150 Kč. Tato cena by už vytvářela určité konkurenční prostředí.

V konkurenčním prostředí žádná taková jistota neexistuje. Pokud bychom MULTI nabízeli za 150 Kč, taky bychom nezabránili tomu, aby se někdo z našich zákazníků rozhodl pro konkurenční nabídku. Zcela jistě bychom však byli ve ztrátě. A to si nemůžeme dovolit.


Pokud si předplatím balíček Multi a po nějaké době předplatné neprodloužím, přijdu tím i o STV1, STV2 a Nova Cinema?

Ano, pokud neuhradíte manipulační poplatek za jejich aktivaci.


A co CS Film dětem?

Dodavatel tohoto programu nás s nabídkou dosud neoslovil. Pokud bychom dostali zajímavé cenové podmínky, mohli bychom program zařadit do balíčku MULTI.


Mam dotaz pouze na pana glisnika.kdyz jste zacinaly platil jsem kartu 3500kc,dekoder 3000kc.vymena karet po urcite dobe zdarma,ale nutnost zakoupeni novejsiho dekoderu ,ktery vase firma nabizela a prodavala-dalsich 2000kc. aktivace tv novy 399kc.aktivace tv nova cinema a st1+st2 199kc.dockaly jsme se snizeni datoveho toku diky kompresi.nova cenova nabidka tat balicku .proc si zakaznik musi programy kombinovat s balickem,kdyz dodavatele programu jsou ruzne subjekty.muj osobni nazor je ze dochazi z vasi strany k zneuzivani starych i novych zakazniku.programy ve vasi nabidce se vyznacovaly velkou kvalitou.chci se zeptat jestli bude casem obnovena kvalita a proc dochazi k tiskovym zmenam v clancich o tat viz clanek z 27.11.07 jehoz zneni bylo zmeneno 28.11.07.na strankach sat.centrum v rannich hodinach nazev clanku-balicek multi,tt karta ct a cz nebo cs digitv.dekuji za odpoved.jirka jablonec

Zdravím Jirku z Jablonce. K první části otázky o nákladech a poplatcích se pokusím uvést analogii, kterou jsem někde v diskusním fóru viděl. Před delší dobou jste si koupil kartu, která byla aktivována na tehdy platnou programovou nabídkou (jako kdybyste si koupil tehdy např. PC-čko s určitými parametry). Během doby docházelo k rozšiřování programové nabídky (zlepšování parametrů PC-ček) a současně se snižovaly ceny karet (ceny PC-ček). Stejně jako uživatele PC-čka nikdo nenutí k tomu, aby si počítač upgradoval, ani my nenutíme uživatele karet, aby si aktivovali nové programy. Toto jim pouze nabízíme za jednorázový manipulační poplatek, který odráží náklady spojené s jejich aktivací. Chápal bych rozhořčení uživatelů starých karet, pokud bychom je nutili ke koupi nové karty a upgrade jim neumožnili. Stálo nás hodně peněz, abychom takovýto upgrade mohli nabídnout. Považuji za logické, že se to promítne do dobrovolných manipulačních poplatků a nevidím v tom žádné zneužívání. Poznámku ke zhoršení datového toku a obchodní politice vysvětluji výše. Nevím, proč dochází k tiskovým změnám v článcích satcentra. To je spíše otázka na redakci.(*)


Se srdečným pozdravem všem čtenářům SatCentra

Jaromír Glisník, výkonný ředitel TRADE and TECHNOLOGY, a.s.


Tolik k odpovědím na vaše dotazy, děkujeme řediteli Glisníkovi za jeho podrobné vysvětlení. Pokud budete mít další dotazy, napište je v diskusi anebo pošlete na adresu redakce satCentrum.

Pokud se jedná o dotaz (*) čtenáře z Jablonce, opravdu došlo k úpravě - vypuštění jednoho odstavečku k názvu platformy, protože jsme chtěli k tomuto tématu připravit samostatný článek, který bychom ještě doplnili o anketu čtenářů. Ovšem podle posledních informací není již hledání nového názvu nyní aktuální, proto se k tématu opět vrátíme až někdy v příštím roce.


Jaromír Glisník - TRADE and TECHNOLOGY a redakce satCentrum, 3. 12. 2007


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 57   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
10.12.2007 • TT Karta ČT – cenově nejdostupnější karta pro příjem programů České televize [ 15 ]
04.12.2007 • Zvýšení hodnoty TT Karet [ 11 ]
01.12.2007 • Tisková zpráva: Nova Cinema na kartách GITAL [ 22 ]
27.11.2007 • Prosincové novinky TRADE and TECHNOLOGY – balíček MULTI a TT Karta ČT [ 66 ]
27.11.2007 • ORF ukončí kódování v systému Betacrypt
23.11.2007 • Novinky v programové nabídce TRADE and TECHNOLOGY [ 93 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
3 / 3

  pro otázka-Slovensko:Protoze v 93 se vazeni pan 

06.12.2007 23:19 • neregistrovaný
pro otázka-Slovensko:
Protoze v 93 se vazeni pan klaus s panom Meciarom(ty Cehuni apod.) dohodli na rozdeleni republiky. A tv trh nesjednocuje ani EU. EU je neco, neco divneho, kde hlasy CR, SK, a dalsich malych statu nemaji prazadnou vahu oproti zakladajicim clenum. Takovy je to maly vycurankov. No, az se sjednoti tv trh v EU, to bude takova bomba, ze nebude problem abonovat legalne jakoukoliv evropskou tv stanici.
Zatim zatni zuby a cekej, ze se do budoucna neco zlepsi.Priblizovani CZ, SK kultury a tv pomalu zacalo.Je otazka casu nez provozovatelum dojde, ze obe strany maji zajem o komernci i verejnopravni sluzby a tv zacnou nakupovat porady a reklamu pro oba trhy.Je to otazka casu.Jsou lide, kteri to tomu volovi Meciarovu a volovi Klausovi a spol. jeste nezapomeli.
 
 
  otázka-Slovensko 

06.12.2007 22:27 • neregistrovaný
Prečo si nemôžu zakúpiť kartu aj majitelia satelitov na Slovensku?
Naši predajcovia neponúkajú napr.Novu a ČT4.
Veľa ľudí to robí aj tak načierno,cez známych bývajúcich v Čechách...
Legálne to nejde?
Peter Košice
 
 
  Kaveman 

04.12.2007 23:25 • neregistrovaný
Už pod minulým článkem byly dotazy týkající se zařazení stanic AXN a také Sport 1. Bohužel jsem na ně nenašel odpověď :( proto bych dotaz ještě zopakoval.
Zajímalo by mě zda o zařazení uvažujete, případně jednáte.
Děkuji
 
 
  Manažer 

04.12.2007 22:56 • neregistrovaný
Je to třeba právě proto, že sledujete programy CSlink(dřive Czechlink)pomocí karty TT krátkou dobu.Není zobrazovač jako zobrazovač.I na klasické tv lze dnes pozorovat mnohem nižší kvalitu než před 3 roky. A zároveň to není neschopností nastavit si parabolu, věnuju se tomu amatérskou cestou už 18tým rokem.Pro případné budoucí reakce na nastavení paraboly.Pokud jste spokojený, přeji Vám ať Vám Vaše spokojenost dlouho vydrží.Satelitní divák neLama od Poděbrad.
 
 
  Manažer 

04.12.2007 22:26 • neregistrovaný
Sleduju programy na TT kratkou dobu a rozhodne nemohu rici, ze by programy Ceske televize a Prima TV mely spatnou kvalitu. A to byly ty jedine, ktere byly v roce 2004 v nabidce. Nebo se pletu? A pokud se tyka Viasatu, kvalitu mam spickovou. Rozhodne bych to nenazval hnus. Tak nevim....
 
 
  Kvalita 

04.12.2007 22:21 • neregistrovaný
Ano - presne to vystihl uzivatel pode mnou - taky jsem si pred par lety kupoval TaT kartu s tim, ze tam je maximalni mozna kvalita obrazu (mel jsem 82cm TV, ted 106cm LCD). To je ted vsechno kompletne pryc :-( a porad se to zhorsuje. Clovek by cekal, ze s dobou se bude kvalita zlepsovat, ale bohuzel... ;-( A posledni hrebicek do rakve je ten zvuk u Novy Cinema, jak uz tady taky nekdo zminoval - vazne des a hruza! Vratte nam stary CzechLink! :-(
 
 
  PC-TT-krásné, ale špatné srovnání-Bravo 

04.12.2007 21:21 • neregistrovaný
Vážený pane Glisník,
Vaše srovnání s PC je, nebudu říkat "hloupé", ale čistě manažerské.
Jako vlastník starého PC (karta TT 2004) tedy požaduji navrácení hodnot mého starého pc.Tzn. CBR 8Mbit, přesunutí CSFilmu, TV Noe na tr. kupříkladu třeba s Óčkem, případně na další nový transpondér, který se Vám za další balíčkování dalších kvalitních (mizerný datový tok)služeb jistě zaplatí.Ale já bych velice rád opět sledoval kvalitu svého starého PC. Pro nová PC zajistěte prosím jinou konfiguraci služeb, kterou budou rádi zákaznici platit ať je v jákekoliv UPC/Digitv kvalitě.Od toho přeci balíčky jsou. S touto malou změnou se jistě kabeloví,IP operátoři a individuální uživatelé poperou sami, stejně jako se zařazením nového programu. Toliko po manažersku, abyste konečně pochopil proč uživatelé starších karet TT, v tu dobu jediných na trhu, si za drahé peníze Vaši službu pořizovali a chtějí i nadále využívat svého starého PC v kvalitě v jaké si ho pořídili.Děkuji za pochopení. Váš kdysi spokojený zákazník od Poděbrad, kterého by jinak balíček mohl zajímat, ovšem v jiné kvalitě než je předváděna.Bez ohledu na cenu 222kč za hnus nebo třeba 555 za kvalitu. Páčko a sorráčko pane manažer.
 
 
  AXN 

04.12.2007 20:03 • neregistrovaný
Co AXN balíček (Axn zaklad, Crime a Scifi) neuvažuejte o něm?
 
 
  Nova celkem jde i kdyš žádnej zázrak,zato Prima 

04.12.2007 19:58 • neregistrovaný
Nova celkem jde i kdyš žádnej zázrak,zato Prima tet perlí ten obraz no HNUS!
 
 
  Nova Cinema 

04.12.2007 17:52 • neregistrovaný
K te kvalite Novy - kdyz to teda reklamovali, tak by me zajimalo, jestli to vazne zlepsi nebo ne. :-) A taky bych rad vedel, jestli se u Novy Cinema zlepsi kvalita zvuku, protoze 128kbit je fakt HODNE malo, tj. je to na stejne urovni UPC Directu! :-(
 
 
  pevy 

04.12.2007 17:09 • neregistrovaný
Pokud by se CS film stal součástí balíčku MULTI, stávám se (s vědomím všech nedostatků tohoto kanálu) předplatitelem MULTI :-))
 
 
  diky za upozorneni, cist umim.ale otazka 

04.12.2007 15:22 • neregistrovaný
diky za upozorneni, cist umim.
ale otazka znela:
Proč nejde objednat CS Film bez MULTI
odpoved TaT:
K otázce: „Proč není CS Film v balíčku MULTI“ sděluji, že bude-li ze strany CS Filmu zájem o zařazení do balíčku MULTI, ani tomuto řešení se nebráníme.
tedy nechci platit + 222,- kdyz chci koukat na jediny premiovy kanal...
uvidime.
 
 
  ad csfilm) ty asi neumíš moc číst, že? Myslím, že 

04.12.2007 12:11 • neregistrovaný
ad csfilm) ty asi neumíš moc číst, že? Myslím, že to tam ten chlap celkem podrobně vysvětlil, pokud to nechápeš, tak si kup Gital a máš, možná chvíli, klid...
 
 
  proc si musim CS Film predplacet i s Multi?zajima 

04.12.2007 11:12 • neregistrovaný
proc si musim CS Film predplacet i s Multi?
zajima mne jen CS Film,proc platit navic 222?
 
 
  Nové DVB-T televize 

04.12.2007 10:17 • neregistrovaný
Jsou v jednání už nové DVB-T televize, které by měly příští rok vysílat?
 
 
  Budete mit i program Spektrum?Dekuji... 

04.12.2007 09:52 • neregistrovaný
Budete mit i program Spektrum?Dekuji...
 
 
  eurosport 

04.12.2007 09:36 • neregistrovaný
Co eurosport? Neuvazujete o jeho zarazeni do Vasi nabidky?
 
 
Celkový počet komentářů: 57 / zobrazují se: 41 ... 57

|<«123»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist