Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 26.09.2020 - 00:25:36   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Program | Články
 

Zničená minulost - moderní technologie dokážou objasnit záhady starověku

  Autor: Media:List CZ , e-mail: info@media-list.cz Přidané: 19.08.2018


I v dnešní době představují ikonické starověké památky výzvu pro moderní archeologii. Hranice naší fantazie už nejsou překážkou, protože díky počítačové animaci rekonstruujeme podobu antických chrámů, ale i jejich obyvatel. Miliony turistů rok za rokem obdivují monumentálnost pohřebiště egyptských faraonů, tajemné sochy na Velikonočních ostrovech a mnoho dalších.


Rozkrýt zbylé záhady se pokusí tým archeologů z pořadu Zničená minulost (Blowing Up History), který se vrací na Discovery Channel se třetí řadou 23. srpna ve 22:00. Pohání je snaha pochopit myšlení našich předků, a zároveň zachovat tyto architektonické klenoty pro další generace.

Archeologie jako vědní obor vstoupila do moderní doby, která se projevila především příklonem k nedestruktivním metodám bádaní oproti dříve rozšířenějším metodám destruktivním. Výzkum dnes stále pohání touha po zásadních vědeckých průlomech, zároveň ale klade zvýšený důraz na zachování památek v jejich původní podobě. Dokonalejší letadla a stále častější využívání dronů zvýšilo komfort dálkového průzkumu Země, masově používané jsou bezdrátové detektory kovů nebo různé modely georadarů, které v posledních letech stále častěji využívají snímacích technologií X-Ray nebo LiDar. Ten byl využit například i při mapování zaniklých sídel na Šumavě.

Mnoho metod si archeologie vypůjčila z jiných oborů – detektory i radary sloužily původně vojenským účelům. Filmový a televizní průmysl se stal závislým na počítačové animaci - CGI modelaci vděčíme za nezapomenutelné filmové zážitky, protože kdo si dokáže představit Hru o trůny (Game of Thrones) bez draků či velkolepých bitev?

Pokud během léta zavítáte do egyptské metropole Luxor, je návštěva Údolí Králů povinností. Nejznámější část thébské nekropole poskytla místo poslednímu odpočinku mnoha faraonů kdysi nejimpozantnější světové říše. Lokalita již přilákala mnoho lovců pokladů, milovníků tajemství i světoznámých archeologů a egyptologů. I přes to je odkrytých a zdokumentovaných hrobek stále menšina – pouhých 11. I přes velké úspěchy, z kterých vzpomeňme Carterovo objev hrobky krále Tutanchamona, se zástupům vědců podařilo odkrýt pouze špičku ledovce.

Na neméně tajemné skulptury narazíte i při návštěvě Velikonočních ostrovů. Sochy Moai vždy vyvolávaly mnoho otázek. Proč mají některé na hlavě posazený červený klobouk pukao? Jak je možné, že jediná socha – Moai Tukuturi – klečí, zatímco všechny ostatní sedí? Některé objasnil norský badatel Thor Heyerdahl, kterému při výzkumu přesouvání soch po ostrovech zdárně sekundoval český vědec Pavel Pavel. Za pomoci domorodců dokázali, že k převozu soch z bodu A do bodu B bylo ve skutečnosti potřeba řádově méně lidí, než se původně myslelo. Existence soch Maoi je úzce propojena s kultem předků tehdejších polynéských civilizací. Konkrétní symbolika však zůstává nadále zahalena tajemstvím.


Promo (30s): https://www.facebook.com/DiscoveryChannelAU/videos/1212933608848804/
Promo (15s): https://www.facebook.com/DiscoveryChannelAU/videos/1226403564168475/


O Discovery Channel

Discovery Channel je věnovaný vytváření nefiktivního obsahu nejvyšší kvality, který baví své diváky a informuje je o světě v celé jeho kráse, rozmanitosti a zázračnosti. Síť, která je distribuována do 100,8 milionů amerických domácností, je možné vidět ve 224 zemích a teritoriích. Nabízí mix vážných témat, produkce vysoké hodnoty a živé kinematografie napříč žánry včetně vědy a techniky, výzkumu, dobrodružství, historie a zákulisní pohledy na lidi, místa a organizace, které formují a sdílejí náš svět. Pro více informací navštivte facebook.com/DiscoveryChannelCS/ nebo discovery.com.


Matěj Senft, Media:list


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
20.08.2018 • Fascinující Příběh Evropy přináší nejzajímavější fakta z naší historie!
20.08.2018 • To nejzajímavější vám nabízí Prima ZOOM ve 34. týdnu
15.08.2018 • BinckBank Tour a Arktický závod Norskem na Eurosportu
12.08.2018 • Vydejte se na odvážnou výpravu za poznáním na Prima ZOOM ve 33. týdnu
10.08.2018 • Začíná Premier League - DIGI TV ji nově vysílá na kanálu DIGI Sport 4
10.08.2018 • Triatlonista Petr Soukup spolukomentátorem Eurosportu

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist