Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 21.09.2020 - 18:29:28   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Z domova | Články
 

Titulná pieseň k filmu Amnestie vznikla v Slovenskom rozhlase

  Autor: RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 10.06.2019


Pasážová revolta od Karla Kryla bude titulnou skladbou k novému filmu Amnestie, na ktorom sa koprodukčne podieľa aj RTVS. Pieseň vo Veľkom koncertnom štúdiu nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR). Naspievali ju Viki Olejárová, Richard Müller a David Koller.


Vo Veľkom koncertnom štúdiu SRo sa dnes natáčal aj videoklip k titulnej piesni so symfonickým orchestrom a všetkými tromi spevákmi. Verejnosť ho prvýkrát uvidí na tohtoročnom Medzinárodnom festivale v Karlových Varoch.

Za aranžmánom Pasážovej revolty v symfonicko-romantizujúcom prevedení stojí hudobník Nikolaj Nikitin. „Rozmýšľal som ako pieseň upraviť, keďže pôvodná nahrávka je veľmi silná a autentická s typickým spevom a gitarovým sprievodom Karla Kryla. Väčší kontrast ako symfonický orchester som si nevedel predstaviť. Bola to veľká výzva a keďže som mal k dispozícii kompletné obsadenie orchestra, tak som to využil," vysvetlil. Okrem vlastných motívov využil v skladbe aj motívy zo symfonických básní Bedřicha Smetanu Vltava a Vyšehrad. „Chcel som, aby bol v aranžmáne zachytený duch Československa z roku 1989, aby bol charakteristický niečím národným a niečím aj revolučný," poznamenal.

Ako dodal šéfdirigent SOSR-u Peter Valentovič, hlavný rozdiel v prevedení predmetnej piesni je v jej inštrumentácii. „Farby v približne 50-člennom orchestri sú úplne iné ako v origináli. Som veľmi rád, že môžeme robiť aj takúto hudbu, pretože čím viac štýlov môžeme robiť a prezentovať publiku, tým je to pre orchester zaujímavejšie," uviedol s tým, že texty a hudbu Karla Kryla vždy obdivoval.

Speváčka Viki Olejárová hráva na gitare a spieva pesničky Karla Kryla už 20 rokov. „Veľmi sa teším, že nezostal v zabudnutí a že jeho skladba bude znieť v takomto podaní, pretože orchester ju ešte viac povznesie a dodá jej vážnosť," konštatovala. Na spoluprácu ju oslovil David Koller. „Som rada, pretože spievať s legendami ako sú Müller a Koller je úžasné," poznamenala. Podľa Davida Kollera sú Krylove texty aktuálne aj v súčasnosti. „Ako chlapec som ho často hrával na gitare. Poznám všetky jeho piesne, pretože to bolo niečo, čo nám pomáhalo prežiť vtedajšiu dobu," prezradil.

Film Amnestie sa okrem príbehu troch rodín zasiahnutých komunistickou perzekúciou, venuje i vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá si vyžiadala vojenský zákrok. Vzbure predchádzali široké amnestie Václava Havla, ktoré udelil v januári 1990 len niekoľko dní po svojom zvolení za československého prezidenta. Snímka vzniká v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS, HomeMedia Production a českou produkčnou spoločnosťou Endorfilm. Predlohou k filmu bola kniha Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo. Režisérom snímky je Jonáš Karásek v spolupráci s kameramanom Tomášom Juríčkom a producentom a scenáristom Marošom Hečkom. Táto trojica je vo filmovom prostredí známa okrem mnohých sólových projektov tiež vďaka úspešnému filmu Kandidát.

Premiéra filmu je plánovaná v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie v novembri tohto roka.

V hlavných úlohách diváci uvidia Juraja Baču, Natáliu Germani, Aňu Geislerovú, Mareka Majeského, Mareka Vašuta, Norberta Lichého, Romana Luknára, Jána Jackuliaka, Gregora Hološku, Mareka Fučíka, Erika Oleho, Sávu Popoviča, Martina Havelku či Janu Oľhovú.


Rozhlas a televízia Slovenska


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
11.06.2019 • Akční komiksový program a plejáda slavných tvůrců: Blíží se CRWECON 2019!
10.06.2019 • Tisková zpráva z 10. zasedání RRTV, konaného dne 4. 6. 2019
08.06.2019 • Tlačová informácia zo zasadnutia RVR 5. 6. 2019
04.06.2019 • Klára Brachtlová a Jan Vlček jmenováni společnými generálními řediteli TV Nova
30.05.2019 • Novou šéfredaktorkou časopisu Prima ZOOM se stává Lenka Klicperová
29.05.2019 • Řekni Popocatépetl - Ostrava vybírala děti pro Déčko

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist