Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 16.06.2024 - 04:16:21   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Softwarové novinky | Články
 

Psali jsme na Apríla: HD Direct CS – první předplatné HDTV programů pro abonenty v ČR a SR

  Autor: Lipra , e-mail: lipra@satcentrum.com Přidané: 01.04.2008


Tento aprílový příspěvek může sloužit ke krátkému zamyšlení: proč stále ještě není pro české a slovenské diváky dostupný ani jeden kanál v HD rozlišení, proč je nám stále upírána možnost kvalitní podívané. HD ready či full HD zobrazovače i vhodné receivery jsou už sice běžně dostupné, co ale chybí, je programová nabídka. Více v článku, uveřejněném následující den.


Původní aprílový článek:

Dnešní den, 1.4.2008 je dnem, kdy už i u nás je možné legálně přijímat plně formátové HDTV programy (High Definition Television – televize s vysokým rozlišením). Společnost HD Direct Czechia&Slovakia dnes zveřejňuje první nabídku předplatného pro Českou republiku a Slovensko.


Nabídka HD Direct CS představuje k 1.4.2008 tyto HDTV programy:

VOOM HD – výběr z amerických programů Rainbow Media, originální anglické znění
FILMBOX HD – filmový kanál společnosti SPI International, český dabing
Discovery HD Europe – dokumentární kanál, zaměřený na vědu a techniku, český dabing
History Channel HD – dokumentární kanál, zaměřený na historii, český dabing
National Geographic Channel HD – cestopisný kanál v originálním znění s českými titulky

od května 2008:

Eurosport HD – panevropský sportovní kanál, komentovaný česky

v průběhu roku 2008:

HBO HD – filmový kanál v češtině, případně v originálním znění s českými titulky

v plánu:

Nova HD – kanál české komerční televize
STV3 HD – sportovní kanál veřejnoprávní Slovenské televize
Nova Sport HD – komerční sportovní kanál, navazující na Galaxii sport
ČT HD – kanál veřejnoprávní Česká televize

Programy jsou (nebo budou) přenášeny ze satelitu Thor 2 na orbitální pozici 0,8 stupňů západně, odkud dříve vysílaly slovenské stanice TV Joj, a TA3 a dnes zde zachytíme např. Nautik TV a TV Patriot. Na sousedním satelitu Intelsat 10-02 na orbitální pozici 1,0 stupňů západně vysílá platforma digitální placené televize DIGI TV. Na Thor 2 se převádí signál kanálu FILMBOX HD z Hot Birdu 7A (13,0 st. východně, tp. 11,449 H) a HBO HD z Amosu 1 (4,0 st. západně, tp. 11,167 H).


Technické parametry satelitní distribuce pro platformu HD Direct CS:
satelit:    	Thor 2
orbitální pozice: 0,8° západně
transponder č.: 9, 15 a 17
frekvence: 11 341 MHz, 11 434 MHz a 11 460 MHz
polarizace: vertikální
modulace: digital MPEG 4, DVB-S2 - 8PSK
Symbol Rate: 25.000 Ms/s
FEC: 2/3
kódování: CONAX
video format: 1920 x 1080i
audio 1: Dolby Digital (5.1)
audio 2: stereo
řeč: česky, případně anglicky (originál zvuk)
DVB titulky: česky, případně anglicky, švédsky, norsky, dánsky a finsky
EPG: anglicky

Všechny programy platformy HD Direct CS jsou (nebo budou) produkovány v opravdovém HD rozlišení 1080i se zvukem 5.1 Dolby digital surround. Vysílané pořady jsou původní HD, ne upravené běžné pořady, převedené ze standardního (SD) rozlišení.


Cena za nabídku 5 (později 7) programů HD Direct CS:

1 měsíc 399 Kč
3 měsíce 999 Kč
6 měsíců 1 899 Kč
12 měsíců 3 699 Kč


Abonent obdrží po úhradě první splátky a aktivačního poplatku 500 Kč přístupovou kartu v systému Conax, která mu zůstane i pro další pozdější objednávku, nebo ji může po skončení zaplaceného období vrátit na adresu společnosti HD Direct Czechia&Slovakia, a pak mu bude aktivační poplatek vrácen.


Prvním programem v HD Direct CS, který už od prosince roku 2006 nabízí kabelovým operátorům společnost ZONEMEDIA, je produkt společnosti Rainbow Media - VOOM HD, což je sport, móda, cestování, dobrodružství, objevování, lidé, hry, životní styl, hudba, umění… v nonstop vysílání prvotřídního HD kanálu. VOOM HD vysílá v originálním anglickém znění bez reklam, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Pro Evropu je připravován šestihodinový programový blok, který se v daném dni čtyřikrát opakuje. VOOM HD je program sestavený z pořadů vytvořených ve vysokém rozlišen, které jsou vybírány z patnácti tematických kanálů VOOM HD Networks v USA. Obsah vysílání je tvořen původními pořady ze stanic Equator HD (výjimečná místa a lidé), Gallery HD (fascinující příběhy ze světa umění), Gameplay HD (videohry ve vysokém rozlišení), Rave HD (živá hudba se zvukem 5.1 surround), Rush HD (dobrodružné sporty), Treasure HD (věnovaný vášnivým sběratelům) a Ultra HD (móda a luxusní životní styl). VOOM HD je synonymem pro jednoznačně nejlepší obsah ve vysokém rozlišení od největšího a nejlepšího producenta HDTV na světě.


Dalším již známým programem je filmový kanál společnosti SPI International – FILMBOX HD, který začal zkušebně vysílat pod názvem NONSTOP KINO již v červnu loňského roku. V regulérním vysílání je od září, v platformě N na Hotbirdu 7A vysílá od letošního roku v češtině a polštině a připravuje se i maďarský jazyk.The History Channel se nyní vysílá ve více než 135 zemích pro více než 235 milionů domácností. The History Channel je naprosto unikátní mezinárodní televizní kanál, který je věnovaný výhradně pořadům o historii – faktografickým i zábavným seriálům, speciálům a dokumentům. Stanice odhaluje sílu, moc a vášeň historie, a její diváci si tak dějiny mohou znovu osobně prožít a propojit své životy s velkými osobnostmi a událostmi minulosti. The History Channel nabízí pořady ověnčené mnoha cenami, které pokrývají širokou škálu témat, například dějiny starověku, moderní dějiny, vojenskou historii a dějiny konfliktů, techniky nebo dopravy. The History Channel byl poprvé spuštěn společností AETN v lednu 1995 v USA. Britský společný podnik s korporací Sky zahájil vysílání v listopadu 1995 a ve Velké Británii provozuje kanály The History Channel, The Biography Channel, Crime & Investigation Network™ a The History Channel HD™. Tento společný podnik rovněž vysílá The History Channel a The History Channel HD ve Skandinávii, Beneluxu, subsaharské Africe a Řecku a také Crime & Investigation Network v subsaharské Africe.

Významnou událostí, která bude mít razantní vliv na rozšíření vysílání kanálu Eurosport HD určitě bude Mistrovství Evropy v kopané a Olympijské hry v Číně...


Přínos HDTV vysílání

Dnešní televizní vysílání ze satelitu poskytuje obraz maximálně v v SD kvalitě (Standard Definition – standardní rozlišení), což představuje rozlišení pouze 720 x 576 pixelů (pixely jsou jednotlivé samostatně adresované body tvořené řádky a sloupci). Tato kvalita postačovala pro běžné televizory s obrazovkou v úhlopříčce do 70 cm (29“). S nástupem digitálního vysílání, vysílání v širokém formátu 16:9 a příchodem nových technologií televizních zobrazovačů (plazma, LCD) trh začal nabízet větší rozměry televizorů a vzrostl i počet pixelů.

Obraz v kvalitě HD může mít rozlišení až 1920 x 1080 pixelů, což je přes dva milióny pixelů, a tedy 5 x více než u běžného obrazu. Výsledkem je tedy obraz, který je velmi ostrý a má neuvěřitelnou sytost. Ze satelitu se většinou vysílá v rozlišení 1080i (i - interlacing – prokládaný), což znamená, že se nevysílají celé obrázky, ale postupně se prolínají pouze půlobrázky. Zatímco 1080p (p-progressive- neprokládaný) znamená, že se prokreslí každý cyklus obrazu najednou. Tato progresivní metoda vykreslování je sice příjemnější pro lidské oko, ale tento přenos je však technicky náročný, a tak se dnes na satelitu vysílá v 1080i anebo 720p.


Jaké zařízení umožní přijímat HDTV programy HD Direct CS?

V podstatě většina současných běžných set top satelitních boxů neumožňuje příjem programů ve velkém rozlišení. Pro příjem programů platformy HD Direct CS je nutné používat pouze receivery pro HDTV, umožňující příjem digitálních satelitních programů v normě MPEG-4. Jsou to např. Topfield TF 7700HSCI, Humax HDCI 2000, Homecast HS 5101CI, Clarke-Tech HD 5000C a další. Pokud HDTV přijímače nemají čtečky podmíněného přístupu pro systém Conax, případně universální čtečky, kompatibilní se systémem Conax, použije se CA modul Conax (v.4.0) anebo programovatelné universální moduly, kompatibilní s Conaxem.

Pro příjem HDTV programů platformy HD Direct CS jsou vhodné velkoplošné zobrazovací televizory ve velikostech cca 30“ – 50“. Pokud má televizor logo HD ready, tak už splňuje minimální nároky na zobrazení HD programu. Norma vyžaduje, aby takový televizor měl širokoúhlý displej 16:9 s min. 720 řádky (1366 x 768p), byl kompatibilní s formáty 1080i nebo 720p a měl konektor HDMI pro připojení. Nejmodernější současné velkoplošné televizory nabízí Full HD displej s rozlišením 1920 x 1080p. Tyto televizory jsou označovány rovněž jako TRUE HD. V platformě HD Direct CS se ale zatím vysílají pouze pořady v rozlišení 1080i, i když do budoucna možná dojde i na normu 1080p.


Podle podkladů společnosti HD Direct Czechia&Slovakia připravil: Lipra, 1.4.2008


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 22   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
21.03.2008 • MULTI pro všechny [ 14 ]
21.03.2008 • Novinky v prístupových kartách SkyLink [ 22 ]
18.03.2008 • MULTI Velikonoce s TT Kartou [ 11 ]
17.03.2008 • Spolupráce společností TRADE and TECHNOLOGY a TRI R (SkyLink) [ 11 ]
11.03.2008 • Akce 2 měsíce MULTI s TT Kartou – opět prodloužena [ 4 ]
06.03.2008 • SkyLink – novinky v TV službách [ 17 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 2

  :-))) 

09.04.2008 15:56 • neregistrovaný
LIPRA = APRIL pozpátku, díky za pravidelnou aprílovou legrácku !!!
 
 
  aha... 

01.04.2008 23:06 • neregistrovaný
Je to dlouhý článek, takže ho celý číst nebudu, ale hned na první pohled je tady popsán HD paket CANAL DIGITAL na 1°W, který v ČR není distribuován.
 
 
  Clanek mel vyvest lidi aprilem,coz se podarilo,viz 

01.04.2008 23:04 • neregistrovaný
Clanek mel vyvest lidi aprilem,coz se podarilo,viz ty nasr..e prispevky :-) BRAVO!
 
 
  jděte doprdele s takovými trapnými zprávami a 

01.04.2008 21:34 • neregistrovaný
jděte doprdele s takovými trapnými zprávami a radši zlepšete svoje opožděné zpravodajství jsou to mrtvé stránky...nic nového jsem tu už dlouho nečetl!
 
 
  Apríl 

01.04.2008 20:04 • neregistrovaný
Je to vymyšlená blbost, která nás má napálit. Díval jsem se a žádná společnost HD Direct Czechia&Slovakia neexituje, protože není zapsána v obchodním rejstříku. Navíc v tomto článku není ani odkaz na její stránky, ani se nic takového nechystalo. Ani není uvedeno, na jaký účet zasílat předplatné. Teď je jenom na vás zkontrolovat 0,8 východně pozici a zjistit, zda tam takové kanály vysílají. Ale já se napálit nenechám, sám jsem dneska napálil spolužáka ;-/
 
 
  lipro ty kurvo.dostal jsi mne.už jsem to 

01.04.2008 18:27 • neregistrovaný
lipro ty kurvo.dostal jsi mne.už jsem to vytiskl,že si to objednám kvůli euro na eurosportu.kdybych tě měl po ruce dostaneš přes DRŽKU!
 
 
  @ 01.04.2008 10:39 • neregistrovaný 

01.04.2008 14:24 • neregistrovaný
vyčkaj do zajtra. Budeš tu mať pod hlavičkou/nadpisom "Psali jsme na apríla" všetko aj s linkami na predchádzajúce fikcie. Ktoré sa však snáď všetky istým spôsobom do bodky naplnili...
 
 
  vůl jsi ty a korunovaný - pro VOLA 01.04.2008 

01.04.2008 12:14 • neregistrovaný
vůl jsi ty a to korunovaný, protože můj příspěvek řešíš takto sprostě !!!
něco jiného je snad komentář a něco jináho je článek, ale to volovi vysvětlovat stejně nemá cenu - přeji Ti hezký den a trhni si
 
 
  pro 01.04.2008 09:36 • neregistrovaný 

01.04.2008 11:54 • ® CS-
Reaguju na toto: "sorry, ale ani to nectu. spis me mrzi klesajici uroven tohoto webu, celkove..."
Vážený hlavně že tě nemrzí už dávno kleslá úroveň konkurenčního webu "Parabola". Tento konkurenční web není ani trochu objektivní a dělá jen reklamu Gitalu a Karty T-T špiní jak se dá a pravidelně v každém článku ohledně paketu CS Link. Parabola+Omko+Gital=jedna provázaná trojka. Raději to nebudu dál už komentovat a jen nakonec dodám že nesnesou ani oprávněnou kritiku a není jim vobec trapné špinit nekalýma praktikama konkurenci.
 
 
  super! :-D 

01.04.2008 11:51 • neregistrovaný
Vasku diky! Sice jsem to necetl cele, ale i tak jsem se dobre zasmal :-) ted je otazka kdy se to splni jako Tvoje predchozi aprily.
David (UH)
pro neregistrovaneho: bez nekam jinam, nechci rikat kam, vyjde to nastejno... jsi suchar a moc to zeres!
 
 
  01.04.2008 10:39 • neregistrovaný 

01.04.2008 11:16 • neregistrovaný
Pro: 01.04.2008 10:39 • neregistrovaný
Ty seš vůůůl
 
 
  LIPRO 

01.04.2008 10:39 • neregistrovaný
Můžeš nám napsat internetovou adresu, kde je tato tvoje ověřená zpráva a nabídka zveřejněna, jak píšeš. Pokud ne, měl by jsi se čtenářům satcentra omluvit o přiznat, že to co jsi napsal je apríl. Bylo by to i když je apríla férové. Pokud to neuděláš tak sem už nikdy nepiš !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vyzývám i redakci satcentra, aby tento příspěvek uvedla na pravou míru !!!!!!!!!
 
 
  autor : lipra 

01.04.2008 10:26 • ® DaUphin
presmycka april, pripajam sa k nazoru ze je smutne, ze to co je u nas niekde na hranici sci-fi, v polsku frci uplne v pohode a este aby nas to viac s..lo ide tam provokacne aj ceske znenie k filmbox HD. My uboziaci, si to nemozeme ani predplatit. Este aj tu Novu HD stiahli, pritom poznam kopec ludi, ktori zacali pozerat tento mizerny program len koli HDcku. Hlavne ze vsetci kupuju HD ready telky a pozeraju na nich SD programy a este k tomu vacsinou 4:3 a to uz je zufale...
 
 
  :-) 

01.04.2008 09:49 • neregistrovaný
No je to vtipné a zároveň i smutné, že u nás něco takhle realistického stále nefunguje :-)))
 
 
  sorry, ale ani to nectu. spis me mrzi klesajici 

01.04.2008 09:36 • neregistrovaný
sorry, ale ani to nectu. spis me mrzi klesajici uroven tohoto webu, celkove...
 
 
  Redakcia nezaprie tradiciu aprilovych prispevkov, 

01.04.2008 08:57 • neregistrovaný
Redakcia nezaprie tradiciu aprilovych prispevkov, opat som sa pobavil, teraz uz len ostava cakat ci sa nenaplni ako ostatne predtym!
 
 
  :))) Dost dobrý. Byla by to nabídka jak sviňa, ale 

01.04.2008 08:43 • neregistrovaný
:))) Dost dobrý. Byla by to nabídka jak sviňa, ale tady na východě. Tohle? Tak a teď si zas přepneme na UPC Direct HBO HD :)))
 
 
  Presne to som cakal ze sa objavý,apríl jak svina. 

01.04.2008 08:12 • ® fsat
Presne to som cakal ze sa objavý,apríl jak svina.
 
 
  jestli to je apríl 

01.04.2008 07:31 • neregistrovaný
jestli je to apríl, tak to je blbý vtip pisatele, běž si dělat legraci z někoho jiného - opravdu blbý vtip
 
 
  Trapné !!! 

01.04.2008 05:17 • neregistrovaný
Opakovaný vtip již není vtipem, dejte tam raději reklamu na TT nebo Tipu, tyto lze v daném případě považovat za méně stupidní.
 
 
Celkový počet komentářů: 22 / zobrazují se: 1 ... 20

|<«12»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist