Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 24.05.2024 - 15:24:23   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Z domova | Články
 

HDTV pro české a slovenské abonenty- dnes sice Apríl, ale zítra určitě skutečnost ...

  Autor: Redakce , e-mail: redakce@satCentrum.com Přidané: 02.04.2008


Včerejší aprílový příspěvek HD Direct CS – první předplatné HDTV programů pro abonenty v ČR a SR může sloužit ke krátkému zamyšlení: proč stále ještě není pro české a slovenské diváky dostupný ani jeden kanál v HD rozlišení, proč je nám stále upírána možnost kvalitní podívané. HD ready či full HD zobrazovače i vhodné receivery jsou už sice běžně dostupné, co ale chybí, je programová nabídka.


Jako každý rok prvního dubna nám nachystal náš externí publicista, pan Lipra (apríl - čteno odzadu a přehozené p a r - aby to nebylo hned na první pohled tak průhledné), opět aprílový příspěvek. Jeho cílem však nebylo jen pouhé "napálení" čtenářů, ale také, jak je každým rokem u něj zvykem, přimět vás na chvíli k zamyšlení, proč by to tak nemohlo nakonec být. Ne třeba hned, ale časem určitě. Za 7 let aprílových "předpovědí" se opravdu řada jeho někdy na první pohled nesmyslných konstrukcí vyplnila, jak si shrneme v dalším textu.

Také letos byl příspěvek Lipry postaven na řadě pravdivých skutečností. Na Thoru 2 skutečně vysílají některé představené HDTV programy, které, jak lze doložit na sejmutých obrazovkách z vysílání, lze i u nás sledovat (s originální přístupovou kartou Canal Digital, frekvence prvních dvou transponderů souhlasí). Ovšem předplatné stanic Discovery HD, History Channel HD ani National Geographic Channel HD u nás zatím žádný provider nenabízí. Jiné to bude s Eurosportem HD, který by se měl již brzy objevit i na Astře 3A a o jeho zpřístupnění má údajně zájem i jeden z domácích distributorů přístupových karet! Zajímavý program Voom HD i od včerejšího dne oficiálně představený filmový kanál HBO HD už nabízí některé kabelovky a je tedy docela možné, že budou časem dostupné i pro individuální satelitní příjem, stejně tak i program FILMBOX HD. V nabídce prodejců je dnes už celá řada vhodných HD receiverů, doufejme tedy, že zájem diváků o kvalitní satelitní příjem bude vysílacími společnostmi vyslyšen a hardware brzy doplní i atraktivní nabídka HDTV programů (za kterou si určitě řada lidí ráda zaplatí).


Historie sedmi let aprílových "předpovědí" Lipry:

Poprvé před sedmi lety, v roce 2001 (ano, utíká to) zařadil TV Markízu do Czechlinku, a rok poté si vymyslel celý paket na Eurobirdu, pro který vymyslel název Slovlink – a v obou případech to do půl roku byla pravda!

Také v roce 2002 byl velký poprask v diskusi pod aprílovým článkem o zařazení Jojky a TA3 (a Nautik TV) do paketu Slovak link - a na podzim tam tyto slovenské stanice (až na ten Nautik) opravdu byly!

Před pěti lety (2003) jsme mohli vidět v jeho „snu“ o abonenci paketu Sky - Multichoice jistou narážku na slibovaný a (půl roku na to) odvolaný projekt East Box Digital. Tehdy se sice ještě žádný zázrak nekonal a místo výběru z několika satelitních služeb jsem měli stále jen jedinou možnost – UPC Direct. Ale Lipra si tehdy zvolil rozhodně téma nadčasové – po třech letech poté zavítala na Slovensko a půl roku na to i do České republiky satelitní platforma DIGI TV, která všechny smělé plány „domácí“ DTH platformy překonala několikanásobně! A kdykoliv jsme následně někde četli o 1. Evropské televizi, hned jsme si též vzpomněli na tento aprílový článek z dubna 2003. A pak že se některé věci neopakují!

V roce 2004 hodlal Lipra umístit Novu na satelit do platformy Telenor, ale to ještě netušil, že několik měsíců na to zprovozněná optická trasa z Bratislavy do Sofie bude tak nespolehlivá. Ale včas se to dozvěděl staronový majitel této české komerční jedničky a tehdy satelitní distribuci Nově nedoporučil :-) Jak prozíravě se CME zachovala jsme viděli několik měsíců poté, kdy na Thoru skončily slovenské stanice TA3 a TV Joj, a zamířily do Slovak Linku (dnes SkyLink). TV Nova se skutečně po nějaké době na orbitu objevila, nejdříve ale jen pouze v placené „satelitní kabelovce“ UPC Direct a poté i v platformě DIGI TV. Až loni se konečně objevila i v CS Linku, poté, co jí „zakoupili“ distributoři přístupových karet diGITALlink a TT Karet místo v paketu …

Také předloňský příspěvek (2006) Esperia Digital – nová satelitní platforma (i pro ČR a SR) byl složen z řady zajímavých úvah, které se naplnily startem již zmiňované platformy DIGI TV.

Ani loni (2007) nebylo zapotřebí mnoho korekcí k aprílovému příspěvku externího redaktora serveru satCentrum. Vatikánské televizní centrum (CTV) opravdu začalo vysílat přes satelit v HDTV, ale až za 14 dní po zveřejnění příspěvku - v neděli 15. dubna, a ne přes ostravskou „Televizi dobrých zpráv“ - TV Noe, ale na samostatném transponderu...


Tolik aspoň pár vět za redakci na vysvětlenou. Pokud vás včera Lipra přiměl aspoň k malému zamyšlení, splnil tento článek svůj smysl. Pokud jste se nechali napálit, nezlobte se na nás, pokud vás článek přivedl k úvahám "co by, kdy by", tak to bylo fajn a právě takto jsme to v redakci satCentrum zamýšleli. Děkujeme vám za vaše reakce pod článkem.


Všechny další zprávy a informace na tomto serveru jsou již pravdivé a ověřované, či přebírané ze zdrojů, které by měly zaručovat solidnost a objektivnost. Dnes je už druhého dubna a redakce přechází na běžnou všední rutinu nezávislého zpravodajského webu, zabývajícího se vším okolo satelitního příjmu. Jsme tu pro vás a přejeme vám úspěšné vykročení do prvního opravdového jarního měsíce...

A tak vám přejeme především sluníčko, jarní pohodu a také kvalitní satelitní obraz a zvuk!

Vaše redakce satCentrum


Odkazy na předchozí aprílové příspěvky Lipry:

Rok 2007: Dnes poprvé se bude z Ostravy vysílat v HDTV
Rok 2006: Esperia Digital – nová satelitní platforma (i pro ČR a SR)
Rok 2005: Do Slovak linku míří další slovenské stanice
Rok 2004: TV Nova míří na satelit - bude vysílat v paketu Telenor Slovakia
Rok 2003: Multichoice se vrací do ČR a SR
Rok 2002: Slovlink na Eurobirdu od června 2002
Rok 2001: Příspěvek Lipry: Markíza v Czechlinku z roku 2001 není na tomto serveru dostupný.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 7   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
27.03.2008 • Výsledky výzkumu GfK o penetraci satelitů v České republice
15.03.2008 • 15 nebo 20%? Zájem o satelit poroste, i když mu průzkumy (některé) tolik nepřejí
11.03.2008 • Dubnové filmové lahůdky na Cinemaxu
11.03.2008 • Nové seriály na AXN [ 7 ]
11.03.2008 • Dubnová nabídka HBO [ 6 ]
04.03.2008 • Dr. Leoš Pohl odpovídá na otázky satCentrum [ 19 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Já taky věřím v solidní kvalitu UPC digitální 

04.04.2008 09:32 • neregistrovaný
Já taky věřím v solidní kvalitu UPC digitální kabelovky. Aspoň zatím, než to budou mít víc zaplněný spoustou zbytečnejch stanic. Jejich satelitní Direct je prostě humus, to je naprosto výstižný. Ale kdo k nám na periferii tu kabelovku natáhne? Přece se kvůli televizi nebudu stěhovat do paneláku :)))
 
 
  Jo jasne,ale zadna platforma ciste na HD neni.A ja 

03.04.2008 17:31 • neregistrovaný
Jo jasne,ale zadna platforma ciste na HD neni.A ja tedy UPC dvakrat nemusim.Direct maj silenej.Za tu cenu.Ovsem DVB-C nevim,nevidel sem,verim ze tam je to malinko nekde jinde a tridu spise o dve az tri lepsi.
 
 
  HBO HD i Filmbox HD už UPC má 

02.04.2008 19:29 • neregistrovaný
HBO HD začalo vysílat v UPC DVB-C 1.4.
Filmbox HD je v seznamu programů UPC DVB-C také, ale není dostupný s běžnou zákaznickou kartou.
 
 
  No az zas tak nedostupne snad nejsou!!!Vzdyt 

02.04.2008 17:55 • neregistrovaný
No az zas tak nedostupne snad nejsou!!!Vzdyt kvalitni plazmu koupis jiz od nejakych 30000kc,to si myslim neni buh vi kolik.Kvalitni LCD spise tech 40000kc.A i kolem 20000kc nejsou spatny,aspon tedy pomer cena/vykon,ale to uz je na kazdem jak to zhodnoti.Podle me je lepsi investovat vice a mit kvalitu nez treba polovicni cenu a hnusnej obraz.
Co se tyce toho clanku,je to spise prani.Nic mene kdyby to tak bylo nikdo by se nezlobil,takovych cca 10 program by bylo uplne idealnich.Jednou nejaka takova platforma pravdepodobne vznikne,ted je jenom otazky kdy???Ovsem asi malo komu se bude chtit cekat nekolik let,protoze v radech mesicu to nehrozi.
 
 
  Ploche televizory a HD prijimace su pre 90% ludi 

02.04.2008 16:50 • neregistrovaný
Ploche televizory a HD prijimace su pre 90% ludi cenovo nedostupne. Treba pockat este 20 rokov /mame lakomych kapitalistov- kedy vstupime do EU aj platmi?/. Okrem toho sme maly trh /15mil.obyvatelov/ - takze datovy tok bude nizky tak ci tak /bodaj by som sa mylil/.
 
 
  Ano, tady neregistrovaný kolega pode mnou to 

02.04.2008 11:51 • neregistrovaný
Ano, tady neregistrovaný kolega pode mnou to napsal určitě správně. Dovedete si představit MPEG-4 technologii v rukou pánů z UPC DIRECTU nebo DIGI TV? Nacpali by to komplet všechno na dva transpondéry! Všech 100 programů. A tu jednu nebo dvě HD stanice by tam nacpali taky! :)))
 
 
  proč je nám stále upírána možnost kvalitní 

02.04.2008 08:09 • neregistrovaný
Tak ja by som povedal, ze najprv by trebalo zabezpecit dobru SD kvalitu. Ono to totiz nieje o SD alebo HD, ale o datovom toku.
HD TV s malym datovym tokom moze mat horsiu kvalitu obrazu ako SD TV s vysokym datovym tokom. Na to netreba zabudat.
 
 
Celkový počet komentářů: 7 / zobrazují se: 1 ... 7

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist