Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 23.01.2021 - 20:45:55   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Stanice a vysílače | Články
 

Atmedia již 10 let buduje trh tematických stanic v ČR

  Autor: Atmedia/KNOWCOMM , e-mail: info@know.cz Přidané: 10.12.2019


Již po dobu 10 let se Atmedia kontinuálně věnuje budování trhu tematických stanic v ČR. Zatímco v roce 2009, rok po svém vzniku, obchodně zastupovala 13 tematických stanic, dnes jich je již 27. Upevnění pozice tematických kanálů na televizním trhu napomohlo kromě soustavného rozvíjení také jejich přihlášení společností Atmedia do elektronického měření sledovanosti televize (PCEM). Díky tomu získal televizní trh první údaje a vhled do sledovanosti těchto stanic a návyků diváků. Celkem je dnes do měření sledovanosti zapojeno 52 TV stanic.


Na počátku měření PCEM v roce 1997 byly do systému zapojeny jen největší televizní stanice jako ČT1, ČT2, Nova, Prima, později také ČT sport, ČT24 a Nova Cinema. Na podzim 2009 došlo k rozšíření o 13 tematických stanic zastupovaných Atmedia, mezi kterými byly například AXN, CS Film, Disney Channel, Film+, Minimax nebo Spektrum.

„Po vstupu prvních tematických stanic do PCEM jsme nejenom my v Atmedia, ale také celý televizní trh, získali první údaje o tom, jak jsou tyto stanice sledované a jaké mají diváci zvyklosti v jejich sledovaní. Díky tomu jsme si už na začátku uvědomovali obrovský potenciál specificky zaměřených televizních kanálů, a to jak ze strany diváků, tak klientů,“ uvádí Michaela Vasilová, Managing Director společnosti Atmedia.

Od roku 2009 pak Atmedia kontinuálně rozšiřovala portfolio zastupovaných tematických TV stanic. K největšímu rozšíření došlo v roce 2013 z důvodu digitalizace při přechodu z analogového vysílání na DVB-T. „V té době vznikly například televizní stanice Kinosvět (od prosince tohoto roku pod názvem CS Mystery), Rebel nebo Relax, které zahájily spolupráci právě s námi. Tyto TV stanice jsou v našem portfoliu dodnes,” komentuje Vasilová. Nově vzniklého prostoru na českém TV trhu využily také velké TV skupiny, které začaly zakládat vlastní, tematické kanály.

Atmedia dnes obchodně zastupuje 27 tematických stanic, do PCEM jich je zapojeno hned 21 z nich. Tyto stanice v současné době oslovují každý měsíc 6 milionů lidí (CS 4+), což je přes 60 % všech diváků v České republice. „Zapojení do elektronického měření a přechod na jednotnou televizní měnu byl důležitým krokem pro úspěšné etablování tematických televizí na trhu. Dnes jsou tematické stanice, i díky Atmedia, přirozenou součástí mediálních kampaní – a jejich význam dále roste. Nadále proto úspěšně budujeme kategorii tematických stanic od filmových, seriálových, dokumentárních přes sportovní, hudební a dětské TV stanice. I v budoucnosti se plánujeme soustředit na rozšiřování portfolia tematických TV stanic,“ uvádí dále Vasilová.


Doháníme zahraničí

V porovnání se zahraničím dohání Česká republika v měření sledovanosti tematických kanálů další evropské země. Na vybraných zahraničních trzích, kde probíhá měření sledovanosti menších tematických televizních stanic již delší dobu, je počet zapojených TV stanic do měření sledovanosti mnohem větší. V Polsku je například počet takových stanic přes 150. V Rakousku nebo Německu je ale měřených televizních kanálů naopak pouze okolo 30, na Slovensku pak 15. „Atmedia vstupem do PCEM poskytla větší povědomí o sledovanosti tematických stanic v ČR, zároveň tím napomohla budovat trh tematických televizních stanic a přiblížila Českou republiku k některým státům, kde už tematické televizní stanice byly měřeny déle. Příkladem je Polsko, kde se první tematická televizní stanice zapojila do měření již v roce 2000, další následovaly v roce 2003,” doplňuje Vasilová.

V porovnání s některými státy je na tom ale český televizní trh nadprůměrně. „Český televizní trh zná nyní 95 % televizní sledovanosti, tedy ví, jaké televizní stanice se na těchto 95 % televizní sledovanosti podílí. Zbývajících 5 % tvoří desítky televizních stanic, které na českém televizním trhu působí, nejsou však měřeny. V porovnání s některými státy je to vysoce nadprůměrné číslo a rozhodně to není samozřejmostí. Například na Slovensku neznají 37 % sledovanosti, v Rakousku pak téměř celou jednu třetinu sledovanosti,” doplňuje Vasilová.


O PCEM

• Elektronické měření sledovanosti televize bylo v Česku oficiálně zahájeno 2. června 1997.

• Projekt elektronického měření je zastřešován Asociací televizních organizací (ATO), jejíž členy jsou nejen všechny velké televizní skupiny, ale třeba také mediální zastupitelství prodávající reklamu (např. Atmedia).

• Měření od roku 2002 zajišťuje společnost Nielsen Admosphere.

• Měření sledovanosti probíhá pomocí tzv. peoplemetrů na reprezentativním vzorku 1870 domácností (více než 4 450 jednotlivců). Zapojené domácnosti reflektují současný sociodemografický a socioekonomický profil domácností a jednotlivců v České republice.

• Peoplemetr je přístroj připojený k televizi, který sbírá data o tom, jaký televizní pořad domácnost sleduje a kdo v domácnosti se zrovna dívá.


O Atmedia

Společnost Atmedia Czech s.r.o. je obchodní zastupitelství téměř 30 tematických televizních stanic, které na českém trhu působí od roku 2008. Atmedia se zabývá prodejem televizní reklamy a zastupuje na českém trhu i většinu mezinárodních televizních stanic, včetně Fox International Company, Sony Pictures Television Network a Disney Television Group. Počátkem roku 2010 uvedla Atmedia na trh tehdy jedinečný způsob prodeje reklamního prostoru na tematických stanicích. Jednalo se o prodej prostřednictvím prodejních balíčků.


Pavel Müller, Head of Research & Marketing, Atmedia
Petra Papugová, PR Consultant, Knowlimits, 9. 12. 2019  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
04.11.2019 • ANTIK Telecom práve spustil vysielanie kanálu MyZen TV 4K
31.10.2019 • Dětský kanál Nicktoons spouští vysílání v České republice
27.10.2019 • Media Club trhá rekordy ve sledovanosti a zvýší ceny v průměru o 10 %
05.10.2019 • PLUSka dnes oslavuje 11. narodeniny
20.09.2019 • Media Club představuje novou obchodní politiku rádií
30.08.2019 • Rádio Slovensko bude mať od septembra nový zvukový obal

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist