Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 28.02.2021 - 13:56:03   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Postavu Andreja Hlinku stvárnia v cykle RTVS Slovenský panteón traja herci

  Autor: RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 05.02.2021Bol národom milovaný aj zatracovaný. Dodnes trvajú rozpory, ako na túto historickú osobnosť nazerať. Životný príbeh Andreja Hlinku vyrozpráva ďalšia dokudráma z cyklu RTVS Slovenský panteón už v nedeľu 7. februára o 20.30 h na Jednotke.


Po Antonovi Srholcovi, Jurajovi Jánošíkovi, Ľudovítovi Štúrovi a Jozefovi Gabčíkovi prichádza v novom spracovaní na televízne obrazovky Jednotky ďalšie meno slovenskej histórie - Andrej Hlinka. Možno najlepšie ho vystihuje jeho vlastný citát: „Mňa nepremeníte! Mňa nezlomíte! Slovákom som sa narodil, Slovák som a Slovák budem! Do posledného dychu budem bojovať za sväté práva slovenského ľudu, za božské práva slovenského národa!" Dá sa však celý život človeka vyjadriť jedným citátom? Zisťovať to budeme už v najbližšej časti Slovenského panteónu.

Andreja Hlinku v priereze času si zahrajú skvelí slovenskí herci. Hlinku v mladšom veku si zahral mladý herec Divadla Jonáša Záborského v Prešove Matej Erby, staršieho Hlinku stvárnil skvelý herec Štefan Bučko a podobu Hlinku v najstaršom veku vzal na seba člen ochotníckeho divadla z Hlinkovej rodnej obce Černová pán Róbert Hatala, ktorý sa v minulosti venoval aj réžii divadelných hier tohto ochotníckeho divadelného súboru.

„Bol to človek z mäsa a kostí, veľmi uhrančivý a charizmatický, so svojimi kladmi aj zápormi - tak, ako to pri takýchto osobnostiach býva. Bol ale ochotný ísť na doraz, ochotný trpieť, za to, čo si myslel, ochotný sa postaviť ako osobnosť za svoje hodnoty a ochotný za ne znášať zlé a tvrdé dôsledky," hovorí o postave Hlinku herec Štefan Bučko.

„Je dôležité zisťovať proces, z akého bodu do akého bodu sa daná osobnosť dostala, čo všetko na to vplývalo a akým spôsobom sa v hraničných životných situáciách vedela táto osobnosť zachovať a čo potom na miskách váh prevažovalo - či to pozitívne alebo viac toho negatívneho," dodáva k dokudráme Slovenský panteón Bučko.

„Priamo pri nakrúcaní som stretol ľudí, ktorí sa venujú histórii a prezradili ďalšie zaujímavosti, ktoré som o Hlinkovi doteraz netušil. A to bolo úžasné. Stretnúť nových ľudí, objaviť nové krásne miesta pri Ružomberku a pracovať s profesionálnym, ale veľmi pozitívne naladeným štábom," pochvaľuje si nakrúcanie mladý divadelný herec Matej Erby.

Nakrúcanie najbližšie vysielanej časti z cyklu Slovenský panteón sa odohrávalo v Bratislave, v Ružomberku na bývalej fare, dnešnom Mestskom úrade, v Ľubochni, ale aj v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Tvorcovia nakrúcali aj v Hlinkovom rodnom dome v Černovej a s pomocou približne šesťdesiatich členov černovského ochotníckeho divadelného súboru sa im podarilo na autentickom mieste zinscenovať aj scénu neslávne známej udalosti černovskej tragédie. Programom bude divákov tradične sprevádzať hlas Dušana Jamricha a moderátorské vstupy Štefana Chrappu. Zaujímavé informácie prinesú aj historik pedagogickej fakulty UK v Bratislave prof. PhDr. Róbert Letz, PhD. a historik SAV Matej Hanula, PhD..

Dokudrámu Andrej Hlinka z cyklu Slovenský panteón odvysiela RTVS na Jednotke už v nedeľu 7. februára o 20.30 h. Najbližšiu časť cyklu doplní na Jednotke po 21.20 h v dvoch častiach za sebou aj televízny film o osude slovenskej dediny v čase prvej svetovej vojny Živý bič. Všetky už odvysielané časti Slovenského panteónu nájdu diváci kedykoľvek aj v archíve na webe RTVS.sk.


Bratislava, 4. február 2021, Rozhlas a televízia Slovenska


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
07.02.2021 • Oteckovia s tohtoročným rekordom, Najhorší týždeň môjho života si polepšil a opäť zvíťazil
06.02.2021 • Show Jana Krause – 10. 2. 2021
03.02.2021 • Skupina Markíza bola aj v januári 2021 jasným trhovým lídrom
03.02.2021 • Přes dva miliony diváků: první epizoda Zločinů Velké Prahy se stala nejsledovanější seriálovou premiérou ČT za patnáct let
03.02.2021 • JOJ Group v januári medziročne zvýšila svoju sledovanosť
01.02.2021 • Show Jana Krause – 3. 2. 2021

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist