Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 05.03.2021 - 22:49:10   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Program | Články
 

RTVS prinesie naživo prvé zábery z unikátnej misie na Mars

  Autor: RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 17.02.2021Diváci Dvojky RTVS budú 18. februára svedkami unikátnej misie na Mars. Pristátie roveru spoločnosti NASA na červenej planéte s komentárom odborníkov prinesie relácia EXPERIMENT ŠPECIÁL: NAŽIVO NA MARS už vo štvrtok od 20.55 h.


V júli minulého roka odštartoval najmodernejší rover NASA - Perseverance dlhú cestu k červenej planéte. Musí prekonať vzdialenosť od Zeme takmer 482 miliónov kilometrov, rýchlosťou 2,5 kilometra za sekundu, pričom najnebezpečnejších bude posledných 7 minút pred pristátím na povrchu planéty. Diváci Dvojky RTVS môžu byť prostredníctvom televíznej obrazovky pri tom a sledovať posledné minúty unikátnej misie so zatajeným dychom. Spolu s odborníkmi a moderátorom Gregorom Marešom tak v priamom prenose z vesmíru uvidia úplne prvé zábery po pristátí na planéte Mars.

Pozvanie do relácie EXPERIMENT ŠPECIÁL: NAŽIVO NA MARS prijal astronóm z Univerzity Komenského v Bratislave RNDr. Jiří Šilha, PhD.. Divákom objasní, prečo je táto misia veľmi dôležitým míľnikom nielen pre NASA, ale pre celý svet. Spoločne poodhalíme, ako bude misia prebiehať, aké náročné bude pristátie špeciálneho roveru na červenej planéte a zároveň divákom priblížime najaktuálnejšie informácie o planéte Mars i to, aké tam panujú podmienky pre život. Počas živého vysielania budeme divákom odpovedať aj na otázky, ktoré budú môcť zasielať prostredníctvom aplikácie slido.com.

Moderátor Gregor Mareš sa zo štúdia v Mlynskej doline spojí aj s astrobiologičkou Dr. Michaelou Musilovou, MSci., hosťujúcou profesorkou Ústavu robotiky a kybernetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave, ktorá aktuálne pôsobí na simulovanej misii na Havaji, kde sa spolu s kolegami snažia napodobniť podmienky aké panujú na planéte Mars. Učia sa, ako prežiť v nehostinných podmienkach a pokúsia sa pripraviť na to, aby tam mohli vypestovať základné potraviny. O tom ako to prebieha, aj o tom, či sa na Mars chystá aj ona samotná porozpráva v priebehu relácie.

EXPERIMENT ŠPECIÁL: NAŽIVO NA MARS prinesie RTVS okrem televízneho vysielania na Dvojke aj online - na webe RTVS.sk a taktiež naživo na facebookových profiloch RTVS, Dvojka, Experiment a VAT - veda a technika. Vysielanie odštartuje vo štvrtok 18. februára o 20.55 h. Na špeciál Experimentu tematicky nadviažu dva premiérové dokumenty - o 22.15 h diváci spoznajú príbeh orbitálnej stanice Saljut 7 v rovnomennom dokumente, ktorý priblíži najťažšiu kozmickú misiu v dejinách vesmírneho výskumu a o 23.00 h sa na Dvojke bude skloňovať celosvetový problém svetelného znečistenia v dokumente Vo svetle noci.


Bratislava, 17. február 2021, Rozhlas a televízia Slovenska


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
18.02.2021 • Nová dokumentární minisérie Allen vs. Farrow od 22. 2. na HBO GO
14.02.2021 • Prima ZOOM – váš nejširší výběr dokumentů
12.02.2021 • Víkend na Eurosportu: Tenis, MS v biatlonu a v alpském lyžování, golf a cyklistika
09.02.2021 • Seriál Ledoví Vikingové na Viasat Explore
09.02.2021 • Nová série Trailblazers od Eurosportu startuje již dnes, 9. 2. 2021
07.02.2021 • Další dokumentárně nabitý týden na Prima ZOOM

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist