Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 28.06.2022 - 05:04:12   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

RTVS počas Vianoc odvysiela finále výpravnej minisérie Mária Terézia

  Autor: RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 15.12.2021


Už 25. decembra vyvrcholí na obrazovkách Jednotky záverečnou piatou časťou veľkolepá koprodukčná miniséria RTVS Mária Terézia. Na vývoji a realizácii poslednej časti spolupracovala RTVS s Českou televíziou, rakúskou ORF a spoločnosťami Beta film Mníchov a Maya production Praha viac ako dva roky.


Prvé dva diely minisérie boli v roku 2018 nominované na európsku televíznu cenu EBU – Rose d´Or v Berlíne. Premiéru tretej a štvrtej časti si mohli diváci na Jednotke pozrieť počas Vianočných sviatkov 2019 a záverečnú časť pripravuje RTVS do vysielania už počas tohtoročných Vianoc, a to 25. decembra 2021 o 20.20 h.

Záverečná časť predstaví Máriu Teréziu a jej cisársku rodinu v čase o 15 rokov neskôr, zobrazuje plány Márie Terézie so svojimi deťmi a prostredníctvom nich aj rozšírenie vplyvu Habsburskej rodiny na celú Európu, či prípravu jej najstaršieho syna Jozefa na prevzatie vládnutia. V príbehu na pozadí historických udalostí nebudú opäť chýbať silné emócie – láska, smútok aj intrigy v podaní množstva známych slovenských, českých a rakúskych hercov, oblečených v dobových kostýmoch a výpravnom prostredí.

Vo finálovej časti opäť účinkujú aj skvelí slovenskí herci. Tatiana Pauhofová zahviezdi v úlohe grófky Elise Fritzovej, Peter Kočiš sa predstaví v úlohe grófa Taroucu, poradcu a dôverníka Márie Terézie a v nových hlavných postavách sa divákom predstavia Maroš Kramár ako Adam František Kollár, vychovávateľ detí Márie Terézie a tiež Jana Kvantiková ako Isabela Parmská. Keďže sa príbeh výrazne posunul v čase, množstvo hercov podstúpilo každý deň pred nakrúcaním náročné maskérske úpravy. Máriu Teréziu zobrazuje v poradí už tretia rakúska herečka - Ursula Strauss, známa predovšetkým v nemecky hovoriacich krajinách.

Na realizácii sa už tradične podieľali aj slovenskí tvorcovia: kostýmový výtvarník Ján Kocman (ocenený Českým levom za Máriu Teréziu II., Slnkom v sieti za návrhy kostýmov k filmom Čiara, Agáva a Collette), hlavný kameraman Tomáš Juríček (držiteľ ocenenia Český lev za najlepšiu kameru za film Amnestie a Slnko v sieti za filmy Amnestie a Kandidát), vedúci produkcie Branko Jehlár (spolupracoval na televíznych a filmových projektoch The Peacemaker, Gladiator, Za nepriateľskou líniou, Henrich IV., The same Sky a i.) a ďalší slovenskí členovia 200-členného medzinárodného výrobného štábu. Réžiu mal rovnako ako pri predchádzajúcich častiach na starosti významný svetový televízny režisér Róbert Dornhelm (televízne filmy a série Vojna a mier, Spartakus, Príbeh Anny Frankovej, Hotel Sacher a množstvo iných).

Nakrúcanie sa z dôvodu prísnych protipandemických opatrení realizovalo výhradne v Českej republike, avšak väčšinou v blízkosti slovenských hraníc, vo Valticiach, Miloticiach, Slavkove, ale aj v Kroměříži a v okolí Prahy v období od 10. apríla do 3. júna 2021. Tak ako v predchádzajúcich častiach bola pri nakrúcaní spoločným jazykom angličtina, ale každý z hercov hovoril dialógy materinským jazykom, t.j. po slovensky, česky a nemecky. Každá krajina si následne vyrobila vlastnú jazykovú verziu programu. Za RTVS na realizácii projektu spolupracovali dramaturgička Veronika Gregušová a producent Vladimír Burianek.

„Výpravná miniséria Mária Terézia má pred sebou finále. Som rád, že sa RTVS podieľala na tomto výnimočnom a veľkolepom diele, ktoré pútavou formou predstavuje divákom rôzne historické postavy. Aj záverečná časť bude stáť za to a som potešený, že si ju spoločne s divákmi RTVS budeme môcť pozrieť počas vianočných sviatkov“, povedal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Záverečnú časť minisérie pre divákov RTVS pripravila ako vianočný darček už na Prvý sviatok vianočný, v sobotu 25. decembra o 20.20 h na Jednotke. Všetky predošlé časti nájdu diváci aj ako praktický vianočný darček na DVD v eshope RTVS.


Bratislava, 15. december 2021, Rozhlas a televízia Slovenska


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
17.12.2021 • Nekorektní Silvestr na Primě - posledním večerem v roce provede diváky Honza Dědek se Třemi tygry
17.12.2021 • TV Nova představuje nový kriminální seriál Odznak Vysočina
14.12.2021 • Najsladšia šou Pečie celé Slovensko spoznala víťaza! RTVS má však pre divákov pripravené ešte dve prekvapenia
13.12.2021 • Legendární katedrála Notre-Dame na Prima ZOOM
12.12.2021 • Show Jana Krause – 15. 12. 2021
12.12.2021 • Takmer zomrel, ale dostal druhú šancu - TV Markíza prinesie nový seriál podľa skutočných udalostí

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist