Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 20.07.2024 - 11:55:57   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Stanice a vysílače | Články
 

Český rozhlas končí 31.12.2021 vysílání na na středních a dlouhých vlnách (AM)

  Autor: Český rozhlas , e-mail: info@rozhlas.cz Přidané: 30.12.2021


31. prosince 2021 dojde k ukončení provozu vysílačů Českého rozhlasu na středních a dlouhých vlnách. Tyto vlnové rozsahy se označují zkratkami SV a DV, anglicky pak AM a LW. Na středních vlnách vysílají stanice ČRo Dvojka a ČRo Plus, na dlouhých vlnách ČRo Radiožurnál. Pokud jste přijímali vysílání v těchto rozsazích, bude potřebné přejít na modernější způsob příjmu.


Na středních a dlouhých vlnách nebylo potřeba vysunovat teleskopickou anténu přijímače, příjem probíhal na zabudovanou "neviditelnou" ferritovou anténu. Příjem na středních a dlouhých vlnách má typický "huhlavý" zvuk a je citlivý na rušení. Signál bylo možné přijímat i v některých místech v zahraničí (dálkový příjem). VKV FM i DAB+ je možné přijímat na území České republiky s přesahem přes hranice v rámci desítek kilometrů. Dálkový příjem není možný.


Český rozhlas distribuuje signál v rámci řady perspektivních platforem:

1. Analogové vysílání VKV FM

Pokud vaše stávající rádio umožňuje příjem VKV FM, jedná se o nejjednodušší způsob, jak naladit požadovanou stanici. Frekvence vysílačů vhodných pro příjem ve vaší lokalitě lze najít na stránkách portal.rozhlas.cz/vysilace. V případě přenosného přijímače je nutné plně vysunout teleskopickou anténu a přijímač postavit do míst, kde se dá očekávat silný signál, například poblíž okna. Některé přijímače (minivěže, tunery) vyžadují připojení výrobcem dodávané drátové antény nebo externí antény s příslušným svodem k přijímači. Polohu přijímače i antény je vhodné vyzkoušet, má velký vliv na kvalitu příjmu.

Bez vysunuté teleskopické antény nebo připojené drátové antény není příjem v rozsahu VKV FM možný! Více informací o příjmu VKV FM naleznete například zde: portal.rozhlas.cz/praskani-sum-a-dalsi-potize-s-prijmem-fm-poradime-vam-8142642

Pokud ve vaší oblasti nelze na VKV FM danou stanici přijímat, je nutné využít jinou distribuční platformu.


2. Digitální vysílání DAB+

Český rozhlas vysílá všechny své stanice v systému digitálního rozhlasového vysílání DAB+, k jehož příjmu budete potřebovat nový přijímač. U prodejců se ptejte na digitální rádio DAB+ (většina výrobků má toto logo také na obalu). Výhodou digitálního vysílání je lepší kvalita zvuku bez šumů a rušení, možnost příjmu všech stanic Českého rozhlasu v rámci tzv. multiplexu a možnost zobrazení textových i grafických doplňkových informací displeji přijímače.

Stejně jako v případě VKV FM není příjem možný bez plně vysunuté teleskopické antény, nebo bez připojené drátové antény. Polohu přijímače a antény je nutné vyzkoušet, poblíž okna se dá očekávat silnější signál. V některých případech bude nutné použití externí antény se svodem k přijímači, který v takovém případě musí být vybaven vstupem pro externí anténu.

Před prvním použitím je v případě DAB+ přijímače nutné provést prohledání pásma, v menu přijímače se příslušná položka zpravidla nazývá Scan, Fullcsan nebo Autoscan. Teprve po proběhnutí této procedury (trvá přibližně 30 sekund) je přijímač připravený k použití a zobrazí seznam nalezených stanic, ze kterých je možné vybírat. Český rozhlas vysílá v Čechách DAB+ na kanálu 12C, na Moravě na kanálu 12D. DAB+ přijímač umožňuje současně i příjem v rozsahu VKV FM.

Více informací o příjmu DAB+ naleznete například zde: portal.rozhlas.cz/uzitecne-rady-jak-poslouchat-vysilani-v-dab-8142634


3. Internetové rádio

Internetové rádio je zařízení, které je vzhledově podobné klasickému rozhlasovému přijímači, ale pro příjem využívá internetové vysílání (tzv. streamy). Musí být připojené k domácímu internetu přes Wi-Fi nebo pomocí kabelu (Ethernet). Pokud máte v domácnosti k dispozici internet, je to dobrá alternativa pro případ špatného signálu z vysílačů VKV FM nebo DAB+. Stanice Českého rozhlasu naleznete v menu přijímače v sekci Česká republika podle názvu.

Před prvním použitím je nutné internetový přijímač přihlásit do vaší sítě Wi-Fi. To lze udělat manuálním vyhledáním vaší sítě dle jejího názvu (SSID) a vložením vašeho hesla. Většina přijímačů podporuje i automatické připojení pomocí funkce WPS (Wi-Fi Protected Setup), více viz návod k příslušnému přijímači. V případě připojení k internetu pomocí kabelu (Ethernet) je přijímač zpravidla schopen provozu bez dalšího nastavení.

Připojení a první nastavení bývá složitější, následně s internetovým rádiem manipulujete jako s běžným přijímačem, musíte však zůstat v dosahu vaší Wi-Fi sítě.


4. Internetový příjem na počítači nebo mobilním zařízení

Stanice Českého rozhlasu jsou dostupné na internetu s pomocí počítače, notebooku, tabletu nebo chytrého telefonu. Opět je nutné připojení k internetu přes Wi-Fi nebo pomocí kabelu (Ethernet), případně přes mobilní data. Stanice Českého rozhlasu najdete na stránce www.mujrozhlas.cz, kde se dostanete také k velkému množství pořadů z archivu, výběru programů na přání a speciálním pořadům (tzv. podcastům). Zajímavou možností je vrácení poslechu v čase (až o 6 hodin) nebo stažení pořadů a jejich následný poslech offline (bez připojení k internetu). Všechny tyto funkce najdete na zmíněné internetové stránce nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas (pro stažení do mobilních zařízení).

Další informace naleznete na www.mujRozhlas.cz.


5. Poslech rádia přes televizi

Rozhlasové vysílání našich stanic můžete poslouchat i v rámci televizního multiplexu 21 DVB-T2 České televize a Českého rozhlasu prostřednictvím televizoru nebo set-top-boxu. Pomocí dálkového ovladače vybereme z nabídky požadovanou stanici Českého rozhlasu. V některých případech je nutné nejprve přepnout do režimu příjmu rozhlasových stanic tlačítkem TV/R, záleží na typu televizoru nebo set-top-boxu. Moderní televizory často podporují i hybridní režim HBB TV. Pokud je televizor připojen i k internetu, lze při poslechu stanic Českého rozhlasu pomocí červeného tlačítka na ovladači vyvolat interaktivní prostředí, ve kterém naleznete mnoho dalších pořadů a informací Českého rozhlasu.

Stanice Českého rozhlasu jsou dostupné i v případě satelitního příjmu (DVB-S2) z družice Astra 3B v rámci služeb Skylink a v nabídce většiny provozovatelů kabelových nebo IPTV (internetových) televizí.


6. Příjem v autě

Pokud jste poslouchali vysílání v rozsahu AM v autě, je potřeba naladit požadovanou stanici na VKV FM nebo na DAB+, pokud je tímto systémem váš automobil vybaven. Stanice v rozsahu VKV FM a v DAB+ většina novějších autorádií (infotaimentů) sama vyhledá a zobrazí jejich názvy na displeji. O přelaďování mezi jednotlivými vysílači se již řidič nemusí starat, probíhá automaticky.

VKV FM i DAB+ je možné přijímat na území České republiky s přesahem přes hranice v rámci desítek kilometrů. Dálkový příjem není možný.


Zdroj: Český rozhlas, portal.rozhlas.cz


Doplnění redakce satCentrum:

Zúčastněte se hlasování na titulní stránce satCentrum, které je nyní na téma Posloucháte rozhlasové stanice v AM pásmu (SV či DV)?. Vaše hlasování nás zajímá, výsledek oznámíme začátkem ledna 2021. Děkujeme.


Redakce satCentrum, 30. 12. 2021


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
21.12.2021 • RTVS slávnostne odštartovala vysielanie štvrtého televízneho okruhu :ŠPORT
27.11.2021 • Vysílání z Cukráku má výročí - běží už 60 let
26.10.2021 • Media Broadcast bude vysílat časový signál dalších deset let z dlouhovlnného vysílače DCF77
17.10.2021 • Nova Lady startuje v pondělí 18. 10. v 11:45 hod.
06.10.2021 • JOJ Šport začína svoje vysielanie práve dnes! [ 1 ]
06.10.2021 • V pondělí 25. října startuje 11. kanál skupiny Prima - Prima SHOW!

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist