Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 02.07.2022 - 01:06:47   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

RTVS otvára 12. ročník festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok

  Autor: RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 17.05.2022


Do mesta Piešťany zavíta rozhlasová rozprávková hra, monologická rozprávka a hra pre rodinu spolu s množstvom sprievodných aktivít zameraných na prezentáciu, popularizáciu a súťaž kvality rozhlasovej dramatickej tvorby určenej pre deti a mladého poslucháča. 12. ročník populárneho festivalu Zázračný oriešok, ktorý RTVS pripravuje v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, mestom Piešťany a Mestskou knižnicou mesta Piešťany, čaká na návštevníkov od utorka 17. mája v Piešťanoch.


Zámerom festivalu Zázračný oriešok je obohatiť svet súčasného dieťaťa o zážitok v podobe počúvania rozhlasových rozprávok a popritom podporiť pozitívny vzťah detí k čítaniu, posilniť ich čitateľskú gramotnosť a obohatiť ich obzory nad rámec vedomostí nadobudnutých v škole. Festival založený najmä na symbióze knihy s rozhlasom sa vyvinul do modernej formy prezentácie umenia pre deti prostredníctvom rôznych multižánrových aktivít. Zameriava sa na rodiny s deťmi, deti v školskom veku a ich pedagógov, ale nepochybne aj na širokú verejnosť a turistov.

Štyri festivalové dni od 17. do 20. mája 2022 kladú dôraz na súťažnú prehliadku rozhlasových hier, vytvorených na motívy kníh domácich i zahraničných autorov Odborom literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu za posledné dva roky. Súčasťou festivalu budú okrem počúvania súťažných titulov aj divadelné predstavenia, ilustrátorské workshopy pre deti, vernisáže, koncerty a početné besedy s autormi a inými umelcami zaoberajúcimi sa tvorbou pre detského prijímateľa.

Osemnásť súťažných titulov v troch kategóriách čaká na verdikt deväťčlennej odbornej poroty i na konečné rozhodnutie troch pätnásťčlenných detských porôt v kategóriách rozprávkovej hry, monologickej rozprávky a hry pre rodinu.

O titul najzaujímavejšej rozprávkovej hry súťažia tituly Peter Karpinský: Celestín, Diana Mašlejová / Barbora Kardošová: Kráľovskí agenti, Hans Christian Andersen / Dana Garguláková: Kresadlo. Daniel Hevier / Marián Čekovský: O dvanástich mesiačikoch, Václav Šuplata: O ježibabe Brunhylde a Barbora Kardošová: Traja kamoši a fakticky fantastický bunker.

O víťazstvo v kategórii monologických rozprávok bojujú tituly Ted Hughes: Ako sa zrodila mačka, Ondrej Sliacky: Na Kráľovej holi stojí strom zelený, Ján Uličiansky: Pán Nápad zachraňuje svet, Marta Hlušíková: Piata mušketierka, Beáta Panáková: Pygmalion a Galatea a Gianni Rodari: Telefonické rozprávky.

Titul najlepšej hry pre rodinu môžu získať tituly Mária Danadová, Monika Kováčová: Neviditeľní, Viliam Klimáček: Osem uší, Tomáš Repčiak: Perzeida, Ján Uličiansky: Potlesk, František Rábek: Tajomstvo Zoborského kláštora alebo Ted Hughes: Traja králi.

Už v utorok odovzdáme Cenu Rozhlasu a televízie Slovenska za celoživotné dielo a prínos v rozhlasovej dramatickej tvorbe pre deti Františkovi Kovárovi. Autorkou jej vizuálu je významná slovenská ilustrátorka Adela Režná. Zvláštna cena Literárneho informačného centra – Cena Márie Ďuríčkovej – poputuje tento rok do rúk spisovateľa Ľubomíra Feldeka za významný umelecký prínos pre literatúru určenú deťom a mladým čitateľom.

Rozhlasové programové služby budú v úzkom kontakte so svojimi poslucháčmi počas živých vysielaní a verejných nahrávok populárnych programov – z Astória Villa sa ozve Ranné ladenie i Ladenie Rádia Devín s Jarmilou Vitovičovou a hudobným hosťom František Báleš Ansámbel s Terezou Froncovou, Popoludnie Rádia Slovensko s Romanom Bombošom a Ivanou Ilgovou s hudobnou hostkou Veronikou Strapkovou aj Popoludnie Rádia Regina Západ s Marcelom Hanáčkom a hudobnou hostkou Janais. V Kursalone sa odohrá slávnosť 12 zázračných orieškov s Michalom Jánošom a Adrianou Totikovou s hudobnými hosťami Barborou Švidraňovou a Šimonom Švidraňom, divákov zabaví Skúška sirén Tomáša Hudáka a Sama Trnku, kokteil skečovej šou a kabaretu, zmes standupu a glosátorského humoru, ktorý dopĺňa Kamil Mikulčík a hostka Eva Pavlíková a ceny festivalu Zázračný oriešok 2022 zohrajú výraznú úlohu na galavečere s moderátorkou Evou Pavlíkovou a Vrbovskými víťazmi v priamom prenose Rádia Regina Západ.

Sté výročie narodenia Kláry Jarunkovej tvorí spolu s kreatívnymi spojeniami viacerých druhov umenia pre deti dôležitú dramaturgickú líniu sprievodného programu, v ktorom nechýbajú ani početné výstavy slovenských a českých ilustrátorov, tvorivé dielne, divadelné dramatizácie, scénické čítania či výstava ocenených detských prác. Ako uviedla Zuzana Belková, vedúca Odboru literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu, vďaka programu Čo by bolo, keby sme žili v rozprávke bokom nezostane ani Rádio Junior so svojím škriatkom Breptíkom.

Tento ročník bude špeciálny aj tým, že sa do festivalu zapoja aj úspešné detské televízne formáty Poraď si, Karavan a Knižkotipy. Festival zostane verný charakteru rozhlasového sviatku s pestrými farbami, knihou a najmä detským svetom v hlavnej úlohe.


Bratislava, 16. máj 2022, Rozhlas a televízia Slovenska


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
17.05.2022 • Mimořádné vysílání: Česká televize uctí památku Josefa Abrháma kultovními pořady i zpravodajstvím
14.05.2022 • Novinky v spravodajstve RTVS: Do vysielania pribudne archívna relácia Denník ČST a divákov čakajú aj zmeny na Jednotke a vo vysielani :24 [ 3 ]
14.05.2022 • Show Jana Krause – 18. 5. 2022
13.05.2022 • Sportovní klání jako kulisa pro závod života: ČT uvede dokument Láska pod kapotou
10.05.2022 • MS v hokeji 2022 s RTVS - na toto sa môžete tešiť
10.05.2022 • Čtyřiašedesát zápasů v přímých přenosech - ČT odvysílá kompletní program mistrovství světa

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist