Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 20.05.2024 - 10:51:09   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Miro Žbirka získal čtyři Anděly

  Autor: Nikol Klevcovová , e-mail: nikol.klevcovova@gmail.com Přidané: 16.04.2023


Česká hudební akademie rozhodla o nejlepších hudebních nahrávkách uplynulého roku. V Cenách Anděl Coca-Cola 2022, které se udílely 15. 4. 2023 v prostorách pražského Výstaviště a v přímém přenosu na ČT1 a YouTube, nejvíc pozornosti získalo album Posledné veci. Za zesnulého Mira Žbirku jej dokončil jeho syn David. Ten byl také jedním z vystupujících.


V rámci slavnostního večera, kterým provázel herec Kryštof Bartoš, zazpíval v doprovodu kapely Mira Žbirky píseň Nejsi sám, jenž se stala Skladbou roku. Za Posledné veci Česká hudební akademie Žbirkovi dále udělila ocenění v kategoriích Album, Sólový interpret a Slovenské album.

Nahrávku začal Miro Žbirka připravovat během svého života, dokončením alba potom pověřil svého syna Davida. Ten ho společně se svým spolupracovníkem Patrickem Jamesem Fitzroyem natáčel ve slavných londýnských studiích Konk. „V kontextu českého a slovenského popu jsou Posledné veci opravdu mimořádná nahrávka. David Žbirka svým odvážným přístupem k produkci ukázal pravdivost motta, kterým se jeho táta řídil. Že v populární hudbě se staří učí od mladších. Mekyho klasicky psané písně tu totiž zní povědomě, a přesto úplně jinak,“ uvádí k výsledkům hlasování předseda České hudební akademie Honza Vedral.

Mezi speciální okamžiky slavnostního večera patřilo také přivítání nového člena andělské Síně slávy. Tím se letos stal Zdeněk Svěrák, tedy vůbec poprvé specializovaný autor písňových textů. Do Síně slávy ho uvedl nečekaný host večera, prezident Petr Pavel. „Každý rok se snažíme o to, abychom legendy vstupující do Síně slávy potěšili nejen jejich uvedením, ale i osobou předávajícího. Bylo nám ctí na andělském podiu přivítat pana Zdeňka Svěráka i pana prezidenta, který se této role zhostil. Je příjemná změna, že je ve vrcholné politice po letech znovu někdo se zájmem o kulturu,“ uvádí producentka Lucka Hájková z pořádající agentury.

Kromě Mira Žbirky patřila k favoritům letošního ročníku kapela Vypsaná fiXa, která se svými Kusy radosti získala Anděla v kategorii Skupina a v rámci předávání živě zahrála. Na jejich úspěšný singl Buvol navázala kapela úryvkem písně Špinavý záda od Hudby Praha, kterou symbolicky uctila památku v loňském roce zesnulého kytaristy a zpěváka Michala Ambrože.

Cenu za Objev si převzal Calin, kterému Evropa 2, mediální partner Cen Anděl a patron této kategorie, věnovala mediální kampaň v hodnotě půl milionu korun. Sólovou interpretkou se stala Lenny, sošku za nejlepší videoklip získal Lazer Viking za klip k písni Yr Body režisérky Jay Walker. V kategorii Alternativa a elektronika získali sošku Kalle s albem Under The Black Moss, v kategorii Folk Robert Křesťan & Druhá tráva s deskou Díl druhý. Nejlepší jazzovou nahrávkou je Štěstí od Štěpánky Balcarové, rockovou Grrrotesky od skupiny Insania a rapovou City Park od formace 58G. V kategorii Klasika pak uspělo album Mysterium času symfonika Miloslava Kabeláče, kterou natočil Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Marko Ivanovićem.

Předávání doprovodila živá vystoupení nominovaných interpretů – Lenny, Vypsané fiXy, Prago Union a 58G, prostor dostaly také zpěvačky Pam Rabbit a Rozálie nebo zpěvák 7krát3, který si přichystal speciální číslo s Unique Orchestra. „Snažili jsme se představit divákům České televize pestrost české hudební tvorby a s ohledem na daný žánr, který jednotliví vystupující reprezentovali, ladit také vizuální formu. To, jak se nám to podařilo, můžete posoudit na našem YouTube kanálu, kde jsou jednotlivá vystoupení ke zhlédnutí,“ uvádí artdirector Cen Anděl Matyáš Vorda. „Věříme, že se nám podařilo připravit večer, který byl výjimečným zážitkem nejen pro hosty v sále, ale také pro diváky u obrazovek. Máme radost z toho, že se Ceny Anděl těší přízni diváků, akademiků i umělců, kterým je tento večer věnován především,“ doplňuje Hájková.

„O vítězích letos pod dohledem notáře rozhodovalo 493 akademiků,“ uvedla Petra Žikovská, ředitelka ČNS IFPI, která Anděly vyhlašuje. Jedinou kategorií, ve které nehlasují akademici, ale veřejnost, je multižánrová Cena fanoušků, kterou tradičně vyhlašuje titulární partner Cen Anděl, společnost Coca-Cola. V letošním roce získali největší počet hlasů od fanoušků 58G.

„Coca-Cola dlouhodobě podporuje moderní hudbu a hudební talenty. Máme radost, že můžeme ve spolupráci s Cenami Anděl tuto podporu ještě více rozšířit a obdarovat vítěze Ceny fanoušků částkou 100.000,-Kč a nápoji na celý rok do zkušebny. Pitný režim od nás získává také vítěz v kategorii Videoklip,“ uvádí Veronika Němcová, ředitelka komunikace a vnějších vztahů společnosti Coca-Cola ČR.

Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z odborníků – hudebníků, producentů, dramaturgů, novinářů a dalších osobností české hudební scény. Od roku 1995 je vyhlašovatelem Cen Anděl ČNS IFPI. Pořadatelem je již sedmým rokem společnost LUFF PRODUCTION, titulárním partnerem ročníku byla Coca‐Cola ČR, mediálními partnery Česká televize a Evropa 2. Dalšími partnery ročníku byli kolektivní správci INTERGRAM a OSA.


Síň slávy
Zdeněk Svěrák

Album
Miro Žbirka – Posledné veci

Skladba
Miro Žbirka (feat. David Žbirka) – Nejsi sám

Skupina
Vypsaná fiXa – Kusy radosti

Sólová interpretka
Lenny - Heartbreak Culture

Sólový interpret
Miro Žbirka – Posledné veci

Objev
Calin – Popstar

Videoklip
Lazer Viking – Yr Body (režie J. Walker)

Slovenské album
Miro Žbirka – Posledné veci

Alternativa a elektronika
Kalle – Under the Black Moss

Folk
Robert Křesťan & Druhá tráva – Díl druhý

Jazz
Štěpánka Balcarová – Štěstí

Klasika
SOČR, Marko Ivanović – Miloslav Kabeláč: Mysterium času

Rap
58G – City Park

Rock
Insania – Grrrotesky


Nikol Klevcovová, 16. 4. 2023


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
18.04.2023 • Pokračovanie úspešnej minisérie Iveta pod značkou Voyo Originál sa blíži
17.04.2023 • Obľúbená šou RTVS Milujem Slovensko sa v piatok opäť stala najsledovanejšou nespravodajskou reláciou dňa
17.04.2023 • Klaunka: Jitka Molavcová očima Olgy Sommerové
14.04.2023 • Nový pořad Luxusní bydlení se představí na televizní stanici Spektrum Home
11.04.2023 • Veľkú noc dovŕšila JOJ ako líder trhu, Inkognito dosiahlo rekord jarnej sezóny
10.04.2023 • Skupina Markíza si v marci 2023 medziročne výrazne polepšila a nad konkurenciou zvíťazila každý jeden deň

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist