Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 12.04.2024 - 20:12:50   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Z domova | Články
 

Psali jsme na Apríla: Evropská unie stanovila datum konce analogového rádia FM

  Autor: Lipra , e-mail: lipra@satCentrum.com Přidané: 01.04.2024


Psali jsme na Apríla: Plánovalo se to nejprve na rok 2022, odložilo na rok 2024, poté na 2025 a nakonec je stanovený rok 2028… Evropská unie nyní zveřejnila závazný nejzazší termín pro ukončení analogového rozhlasového vysílání na velmi krátkých vlnách (FM) ve svých členských zemích. Bude to přesně za čtyři roky, 1. dubna 2028!


Zatímco např. skandinávské státy, zejména Norsko a Dánsko již úplně přešly na digitální rozhlasové vysílání v DAB+, a od roku 2022 se umlčuje analogové vysílání ve Velké Británii a místní regulátor Ofcom už uděluje jen digitální licence, v České republice ani na Slovensku se parlamenty, vlády i ministerstva kultury dosud stavěly proti vynucenému přechodu rozhlasového vysílání z analogu do digitálu.

Přitom nizozemský veřejnoprávní vysílatel NPO se už vzdal před časem analogového vysílání na VKV a také německé okruhy Deutschlandfunk, Deutschlandfunk Kultur, Deutschlandfunk Nova a speciální stanice Dokumente und Debatten vysílají v několika spolkových zemích pouze digitálně. U nás zatím pouze rádio Dálnice opustilo analogové vysílače pokrývající síť našich dálnic, ovšem do DAB+ však nepřešlo a vysílá jen na internetu. Přitom právě digitální příjem v automobilech pomůže řidičům – posluchačům přijímat aktuální dopravní informace a řídit a přesměrovat provoz v případě nehod, uzavírek či jiných omezení na silnicích a dálnicích. Velmi dobře využívá „nucené“ vstupy hlášení Zelené vlny na svých programech v DAB+ Český rozhlas. Nakonec u všech nově vyrobených automobilů s rádiem či multifunkčním zařízením je už povinný příjem stanic DAB+.

Je trochu smutným paradoxem, že o ukončení analogového vysílání v pásmu FM (a navíc také ze satelitu Astra 3B a v DVB-T2) uvažuje křesťanská stanice Proglas, která plánuje nakupovat pro své posluchačské kluby nové DAB+ rozhlasové přijímače, a myslí to tak s digitálním vysíláním opravdově, na rozdíl od některých velkých mediálních domů.

Ano, bohužel popularizaci digitálního vysílání nechal stát řadu let na samotných provozovatelích, jen upravil podmínky pro digitální vysílání Českému rozhlasu, kterému kmitočty pro jeho digitální síť ČRo DAB+ přidělil zákonem. Podobně tomu bylo i u sousedů s vysíláním Slovenského rozhlasu v DAB+, kde je navíc proti Česku pokrytí signálem výrazně horší. Přitom už dříve vstup na platformu DAB+ zvažovaly a připravují se na něj i další, soukromé stanice. Ale až v posledním roce ČTÚ určil privátní sítě – celoplošné a regionální multiplexy a byla vykonána dražba, a nyní se postupně přidělují úspěšným výhercům vysílací licence.

Pokud ovšem vedle digitálního rozhlasového vysílání DAB+ bude u nás nadále zachováno i analogové vysílání v FM pásmu, jak chce stát, či potažmo ministerstvo kultury přesvědčit posluchače, aby si pořizovali nové digitální rozhlasové přijímače DAB+? Pokud není stanoven závazný termín vynuceného přechodu, jako tomu bylo v televizní digitalizaci, není toto zatím na pořadu dne.

Teprve aktuální „nakopnutí“ unijním závazným termínem 1. 4. 2028 snad probudí ČTÚ i Radu pro rozhlasové a televizní vysílání k zastavení přidělování nedostatkových analogových kmitočtů v pouze v řádu maximálně stovek Wattů z důvodu zaplněnosti kmitočtového spektra, a začne se stejně jako u západních a severských zemí EU plně rozvíjet pouze digitální vysílání. Abychom nebyli v této oblasti zaostalou periférií Evropy.


Pro satCentrum připravil Lipra, 1. 4. 2024


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
29.03.2024 • Pohodové Velikonoce 2024!
22.03.2024 • Jak mění umělá inteligence česká média? Konference DIGIMEDIA 2024 letos nejen o televizích a rádiích
20.03.2024 • Atmedia index: Tři čtvrtiny trhu placené TV ovládají čtyři velcí hráči
02.12.2023 • Vánoční abonmá MET 2023/2024
24.08.2023 • Placená televize je drahá pro třetinu diváků, kteří za její sledování neplatí
30.06.2023 • Telly startuje letní kampaň, na první tři měsíce nabízí balíčky za polovinu a dárek k tomu

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist