Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 21.07.2024 - 22:38:45   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Pakety a stanice | Články
 

Satelitní alternativy k družicim Astra 1 na 19,2° východně: 39°, 42° a 52° východně - první část

  Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 30.04.2024


Příjem ze satelitu stále ještě může mnoho nabídnout. Tento článek představuje některé zajímavé alternativy k německým programům z družicového systému Astra 1 z orbitální pozice 19,2° východně. Již s běžnou parabolou od průměru asi 90 cm se dá zaměřit mnoho zajímavých družic. V tomto článku si představíme několik satelitů, které je možné vždy snadno přijímat a mohou nabídnout řadu pozoruhodných a exotických programů.


Většina satelitů disponuje několika zónami ozáření. To neznamená nic jiného, že většinou nemůžeme sledovat všechny kanály vysílané na satelitech, a to ani s velmi velkou parabolickou anténou. Také bychom měli mít na paměti, že na exotických satelitech můžeme objevit i mnoho rozhlasových programů, které nás rovněž mohou ponořit do zcela nových světů. Vyplatí se tedy to, že některá přijímací zařízení (komplety) lze rozšířit o další parabolu. Ať už jsou paraboly pevně nasměrovány na zajímavé družice nebo jsme se rozhodli pro antény multifeed nebo s rotátorem.


TurkmenÄlem/MonacoSat na orbitální pozici 52° východně

K exoticky zajímavým orbitálním pozicím patří družice TurkmenÄlem/MonacoSat umístěná na orbitální pozici 52° východně. Tento satelit lze velmi snadno přijímat a poskytuje sílu signálu, která je až výrazně vyšší než u tzv. německé družice Astra na orbitální pozici 19,2° východně. V současnosti lze najít na pozici 52° východně státní programy Turkmenistánu, který se nachází u Kaspického moře ve Střední Asii. V zemi je totiž totalitní diktatura a tak nám televize vždy zprostředkovává státní pohled na věc. Avšak Turkmenistán má bohatou kulturu a životní styl, založené na staletých tradicích, které jsou pro nás docela cizí. Turkmenská televize nás vezme na cestu do vzdáleného, neznámého, avšak velmi přitažlivého cizího světa.

Družice TürkmenÄlem/MonacoSat také hraje důležitou úlohu při pokrytí signálem Íránu a Afghánistánu. Přitom na satelitu, až na několik výjimek, nevysílají stanice z těchto zemí, nýbrž programy pro tyto země. Stanice mají svůj původ m. j. ve Velké Británii, ve Francii, v USA a obyvatelstvu obou zemí nabízí vše, co je v nich zakázáno. K tomu patří západní televizní seriály a celovečerní filmy a také hudební stanice, které zřejmě neposkytují právě takový obsah (pořady), který je podle představ režimů vládnoucích v obou zemích. Pro nás je rozhodně zajímavé sledovat, jak je ze zahraničí, říkejme tomu, přehlíženo zábavní a informační vakuum v Afghánistánu a Íránu.


Orbitální pozice 42° východně: Türksat 3A, Türksat 4A a Türksat 5B

Když turecké televizní programy opustily družici Eutelsat na orbitální pozici 7° východně, lze je přijímat už jen ze satelitu Türksat umístěném na orbitální pozici 42° východně. Rozmanitost televizních a rozhlasových programů, které jsou tady nabízeny, nemá obdoby a pokrývá široké spektrum velkých národních stanic až k malým, neznámým stanicím. Družice Türksat mají jen jednu nevýhodu. Využívají několik zón ozáření, avšak všechny zóny není možné u nás přijímat.

Především domácí verze významných tureckých privátních stanic využívají úzkou zónu ozáření (Spotbeam) družice Türksat, která se u nás ve střední Evropě nedá přijímat ani s velmi velkými parabolickými anténami. Dobrou zprávou je to, že většina transponderů využívá západní svazek (Westbeam), který v Evropě poskytuje velmi silný signál. V tomto svazku k nám dorazí nejen kanály státní TRT, nýbrž i velké množství privátních stanic. To zahrnuje i evropské verze velkých kanálů, jako je Euro D, Kanal 7 Avrupa a atv Avrupa. Na této orbitální pozici je možné také objevit m. j. televizní stanice z turecké části Kypru a dva ruské programy.


Orbitální pozice 39° východně: Hellas Sat 3 a Hellas Sat 4

Družice Hellas Sat 3 a Hellas Sat 4 umístěné na orbitální pozici 39° východně jsou důležité především pro jihovýchodní Evropu. I ve střední Evropě je však možné snadno přijímat jejich evropský svazek (Europa Beam). Na obou satelitech vysílají zejména placené televizní pakety pro Řecko, Bulharsko a Rumunsko. Avšak je možné najít i volně přijímatelné kanály, které stojí za to, abychom se podívali na tuto orbitální pozici.

Na orbitální pozici 39° východně se především setkáme s bulharskými lidovými hudebními stanicemi, jako jsou Fen Folk a Folklor TV. Díky stanici B1 se na orbitální pozici potkáváme se široce zaměřeným zpravodajským a informačním kanálem z Rumunska. Dále stojí za to vidět křesťanský ortodoxní (pravoslavný) kanál Trinitas TV. Prostřednictvím stanic Balkania MTV, The Voice s Magic se na družici Hellas Sat setkáváme i s moderními hudebními stanicemi, které vedle hudebních titulů z Balkánu vysílají i mezinárodní hudbu.

Řecko přispívá na orbitální pozici 39° východně dvěma televizními programy. Přitom alespoň zpravodajský kanál ERT News je možné sledovat bez problémů. Pro příjem plnoformátového programu ERT World, který se vysílá pro zahraničí, by nemusel dostačovat běžný průměr paraboly, alespoň u družice Hellas Sat. Avšak příjem kyperského kanálu pro zahraničí v řeckém jazyce RIK Sat nečiní problém.

Družice Hellas Sat nás také vyzývá, abychom objevili rozhlasové programy z Bulharska, Rumunska a pochopitelně i z Řecka a Kypru. Jen sedmnáct rádií v řeckém jazyce přináší do naší domácnosti prázdninovou atmosféru celý rok.


S využitím zdroje: Thomas Riegler, Digitalfernsehen.de, 27. 4. 2024, volně upraveno a doplněno


Pokračování:

Ve druhé části článku přineseme podrobnější pohled na různé programy a pořady, které lze přijímat satelitní parabolou z orbitální pozice 36° východně (Eutelsat 36B), z 28,2° východně (Astra 2E, Astra 2F a Astra 2G) a z 26° východně (Badr 8).

Ve třetím pokračování se podíváme na satelitní příjem z orbitální pozice 16° východně (Eutelsat 16A) a 9° východně (Eutelsat 9B).  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
21.04.2024 • Max přináší podrobnosti o předplatném před spuštěním v Česku a na Slovensku
02.04.2024 • Skvělé filmy i dechberoucí dokumenty v dubnu na freeSATu
02.04.2024 • Skvělé filmy i dechberoucí dokumenty v dubnu na Skylinku
28.03.2024 • Telly přidává čtyři nové stanice, Warner TV i Sporty TV [ 1 ]
27.03.2024 • Warner TV spustila testovací smyčku, volné vysílání začne 2. dubna
22.03.2024 • Rušení ukrajinských televizních kanálů na družici Hot Bird 13G

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist