Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 15.06.2024 - 10:24:47   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Z domova | Články
 

RTVS prináša 9. abonentný koncert 95. koncertnej sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu

  Autor: RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 23.05.2024


Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pozýva v piatok 24. mája 2024 o 19.00 h na 9. abonentný koncert sezóny 2023/2024, ktorý sa uskutoční vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu a vysielaný bude naživo aj v Rádiu Devín. Pod taktovkou renomovaného dirigenta Konstantina Ilievskeho zaznejú diela skladateľov Clauda Debussyho, Vladislava Šarišského a Jozefa Suka. Ako hostia sa predstavia huslista Jozef Horváth a violončelista Andrej Gál.


Symfonický orchester Slovenského rozhlasu ako jeden z popredných symfonických orchestrov na Slovensku svojou bohatou históriou a širokým repertoárom zostáva verný svojmu renomé a 24. mája ponúkne verejnosti koncert klasickej hudby na najvyššej umeleckej úrovni. Program večera zahŕňa majstrovské diela troch výnimočných skladateľov.

Faunovo popoludnie skladateľa Clauda Debussyho postavilo koncom 19. storočia mladého a doposiaľ málo známeho autora do čela nielen francúzskej, ale i svetovej hudby. Po predchádzajúcich kompozičných pokusoch sa podarilo Debussymu po prvýkrát zreteľne sformulovať krédo nového umeleckého smeru – hudobného impresionizmu, ktorý sa vyznačuje obsahovou neurčitosťou a poetickou náladovosťou.

Slovenský hudobný skladateľ Vladislav Šarišský hľadal od začiatku svojej tvorby inšpiratívne momenty pri spájaní rôznych žánrov, či experimentovaním s rôznymi umeleckými koncepciami. Premiéra dvojkoncertu Zaori pre husle, violončelo a symfonický orchester exponuje jasnú a zrozumiteľnú hudobnú výpoveď, ktorej jedinečnosť spočíva v možnosti vytvárať a ovplyvňovať hudobný proces diela priamo v interpretačnom čase.

V Roku českej hudby 2024 uvedie Symfonický orchester Slovenského rozhlasu dielo skladateľa Josefa Suka, Symfóniu č. 1 E dur, op. 14, ktorá reprezentuje skladateľove prvé tvorivé obdobie. Symfónia má tvar veľkej novoromantickej symfónie v štyroch častiach. Je syntézou autorových kompozičných zručností, štýlového dedičstva českej hudobnej tradície, v nemalej miere aj duševného a citového rozpoloženia, v ktorom sa mladý umelec nachádzal.

9. abonentný koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu sa uskutoční v piatok 24. mája 2024 o 19.00 h vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu a naživo si ho budú môcť vypočuť aj poslucháči vo vysielaní Rádia Devín.

Pre viac informácií o nadchádzajúcich koncertoch, aktivitách SOSR a pre predaj vstupeniek navštívte oficiálnu stránku orchestra https://sosr.rtvs.sk/.


Bratislava, 22. mája 2024, Rozhlas a televízia Slovenska


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
17.05.2024 • Tisková zpráva ze 7. zasedání RRTV, konaného dne 14. 5. 2024
09.05.2024 • Kde sledovat MS v hokeji
08.05.2024 • Media Club i v dubnu zvítězil nad konkurencí. Diváci fandili lásce a kriminálkám
04.05.2024 • Šest rodáků. TV Brno 1 odvysílá příběh dvacátého století
04.05.2024 • Atmedia dosahuje díky spolupráci s Warner TV téměř 7% podílu na sledovanosti
30.04.2024 • Zábava pro děti celý květen na freeSATu

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist