Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Středa • 12.06.2024 - 20:51:28   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Softwarové novinky | Články
 

Prohlášení technologického oddělení Media Vision: Kvalitativní přínos Prima HD

  Autor: PR Press Media Vision , e-mail: info@mediavision.cz Přidané: 11.04.2011Možnost příjmu Prima TV v HD verzi má i přesto, že se zatím nejedná o nativní HD rozlišení, velký kvalitativní přinos pro diváky, kteří již sledují programy na HD Ready nebo Full HD zobrazovačích.


Při využití příjmu v SD rozlišení, tedy ze satelitu dle normy DVB-S nebo z pozemního vysílání v normě DVB-T je kvalita obrazu limitována možnostmi komprese dle standardu MPEG2 a zpravidla omezenou kapacitou přenosového kanálu (bitová rychlost videa v MPEG2 u běžného DVD je až 9 Mbit/sec, při DVB vysílání je to většinou jen 3,5 Mbit/sec i méně).

Kompresní standard MPEG2 byl vyvíjen v době, kdy zcela převládalo zobrazování na klasických televizních obrazovkách. Znehodnocení obrazu kompresí je u klasického televizoru velmi účinně maskováno nízkým rozlišením obrazovky a principem prokládaného vykreslování obrazu na stínítku svazkem elektronů. Moderní LCD nebo plasmové displeje ale přepočítávají původní SD rozlišení (720x576 bodů) na nativní rozlišení displeje (1920x1080 nebo např. 1024x720 bodů) a zobrazují obraz progresivně (skládají již celé snímky z vysílaných půlsnímků), což bohužel vede k obrovskému zvýraznění rušivých jevů vznikajících při kompresi.

Míra zhoršení kvality obrazu přicházejícího na displej v SD rozlišení velice závisí na kvalitě obrazového procesoru, který v daném displeji musí v reálném čase realizovat velmi rychlé a složité výpočetní algoritmy. Je zřejmé, že kvalita zpracování obrazu tzv. chip-setem v běžném dnešním televizoru za 10 až 30 tisíc Kč nemůže konkurovat kvalitě obdobného zpracování ve specializovaném studiovém up-konvertoru za několik set tisíc...

Jestliže je na výstupu televizního studia program odbavován s velmi kvalitním obrazem v SD rozlišení, je po průchodu běžným SD přenosovým kanálem s kompresí MPEG2 bohužel často zobrazován na moderním displeji s výrazně zhoršenou kvalitou a výsledný vjem diváka je tak značně znehodnocen.

Pokud se ale již na výstupu studia obraz přepočítá do HD rozlišení a přenese se k divákovi HD přenosovým kanálem, kdy displej již nemusí svým levným procesorem signál přepočítávat, nebo jej upravuje pouze minimálně, má divák i na nejlevnějších Full HD nebo i HD Ready displejích k dispozici perfektní obraz kvalitativně prakticky k nerozeznání od původního SD obrazu na výstupu studiového řetězce. A pokud byl vysílaný program původně snímán v HD, tak je i po přepočítání HD-SD před zpracováním v režii studia a zpětném SD-HD při vysílání výsledek až překvapivě dobrý, což jistě mohou potvrdit dnešní diváci Prima HD - např. při sledování sobotních Autosalonů.


Technologické oddělení CS Link, 11. 4. 2011


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 1   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
29.03.2011 • Skylink: Zpráva k výpadku některých satelitních přijímačů
06.03.2011 • Majitelé některých rekordérů Panasonic nadobro přišli o Novu HD [ 7 ]
01.03.2011 • Skylink – GoPay, nové platební metody
21.02.2011 • Skylink - konec registrace karet CryptoWorks
02.02.2011 • Bonusové programy ke kartám CS Link i v roce 2011
02.02.2011 • Nové karty Skylink s 2 měsíčním bonusem – akce opět prodloužena

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Súhlasím... 

13.04.2011 08:38 • ® Buddy
... s tým že by som doplnil že hlavný prínos upsamplovania do HD ani neni tak v tom že TV má lacný chipset a nevie upsamplovať kvalitne.
Je to ale hlavne v tom že obraz v TV štúdiu má naozaj originálnu kvalitu, maximálnu akú je schopné vyrobiť štúdio z ktorého program pochádza.
Ak sa takýto obraz prenáša v MPEG2, jeho kvalita sa stratovou konverziou do MPEG2 zhorší a takýto zmršený signál už naozaj nezachráni upsampling.
Naproti tomu ale keď sa vezme neskomprimovaný signál zo štúdia a upsampluje sa rovno do MPEG4, neprebehne stratová kompresia do ešte k tomu dátovo obmedzeného MPEG2 stramu ale do rádovo kvalitnejšieho streamu MPEG4. A ak sa k tomu samozrejme ešte pridá profi upsampler, výsledok je naozaj dobrý!
Keď som mal "káblovku" IPTV, boli tam slovenské programy upsamplované do HD a rozdiel medzi tým istým kanálom v SD na tej istej "káblovke" bol priepastný. Podobne ako rozdiel napr. v CT a CT HD na Skylinku...
 
 
Celkový počet komentářů: 1 / zobrazují se: 1 ... 1

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist