Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Středa • 12.06.2024 - 20:17:18   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Technika | Články
 

Rozhýbe každou parabolu – Strong SRT V50

  Autor: Redakce , e-mail: radakce@satcentrum.com Přidané: 26.05.2003


Po ukončení analogového provozu jsem se dostal do problému, jak vyřešit natáčení „klasické“ středové paraboly Kovosat 120 s táhlovým motorem SuperJack 18 palců. Původně používaný pozicioner Nokia totiž výborně spolupracoval s Nokií 8001S, ale vyhodnocoval jen pulsy z motoru, nikoliv povely DiSEqC. Digitální receivery si naopak (až na výjimky) nerozumí s táhlovými aktuátory a 36 V pro motor je jim šuma fuk. Jak z toho ven? Pokud se nechci vzdát svého receiveru anebo v druhém případě paraboly s táhlovým motorem, musím si pořídit externí pozicioner, který zvládá povely DisEqC přijímače, má v sobě výkonovou část pro natáčení motorů a umí vyhodnocovat jeho pulsy.

Před časem jsem používal pozicioner SPD 09 domácí provenience, nyní jsem však vyzkoušel pozicioner Strong SRT V50, který mne mile překvapil. Skutečně se jedná o universální zařízení asi ke každému běžnému motoru a ke každému z u nás prodávaných receiverů.

Dá se použít k automatickému natáčení podle povelů satelitního přijímače, anebo se dá i individuálně „ručně“ natáčet motor nezávisle na software přijímače. Pozicioner má totiž svoji paměť na 60 satelitních pozic a ovládá se jednoduše tlačítky na malém panýlku na horní desce, případně se dá zakoupit i verze s dálkovým ovládáním. Pak můžeme sedět pohodlně v křesle a malým infra dálkovým ovladačem natáčet parabolu po družicích na orbitální dráze.

O tom, na jaké jsme družici, případně jakým směrem se pohybujeme nás informuje velký červený displej se třemi LED číslovkami. Ty nám zobrazují číslo satelitu (paměti) a v rozmezí – 999 až + 999 také polohu (počítání implusů, vzniklých přerušením kontaktů jazýčkového relé při otáčení magnetku během chodu motoru). Dále displej signalizuje jednoduchými znaky provozní stavy – limity, poruchy, ukládání do paměti apod. K přepínání pamětí, pohybu a nastavení motoru, k ukládání, k vypínání a dalším činnostem slouží tři tlačítka na malém panelu na horní straně při pravém okraji skříňky. Každé tlačítko má více funkcí, záleží na délce stisku do jakého provozního stavu se pozicioner přepne.

Na zadní straně pozicioneru jsou dva F konektory k propojení se satelitním přijímačem a konvertorem, tedy podobný princip, jaký je používaný pro motory typu H-H mount, Skutečně pozicioner umí ovládat i tyto motory, vyzkoušel jsem spolupráci s H-H 120 firmy Stab. V případě, že satelitní přijímač neumí povely DiSEqC 1.2, pozicioner je vygeneruje a umožní natáčet i ofset paraboly s těmito typy motorů.

Hlavním využitím ale bude případ natáčení parabol s táhlovými motory, které neznají povely DiSEqC. Pro ně najdeme na zadní straně pozicioneru čtyři barevně odlišené pérové svorky. Na dvou je výstupní napětí +36 V nebo – 36 V pro napájení táhlových motorů a dvě slouží k připojení přerušovaného napětí s pulsy, které se vytvářejí při činnosti motoru (tedy jak bylo uvedeno výše - počítání implusů, vzniklým přerušení kontaktů jazýčkového relé při otáčení magnetku během chodu motoru). Jeden vodič s trvalým napětím (5 - 12 V) jde do motoru, druhý vodič s pulsy od motoru se připojí do druhé zdířky.

Pozicioner dává při napájecím napětí pro aktuátor (motor) 36 V trvalý prod až 2 A, krátkodobě lze zatížit pozicioner až 4 A, což bohatě postačí pro rozběh z krajních poloh i rozměrově větších středových parabol. Navíc pozicioner má elektronické jištění proti zkratu a také proti přetížení. Díky většímu napájecímu napětí pro motor, jak tomu bývá u konektorů satelitních receiverů s funkcí DiSEqC (zde je samozřejmě napětí pro přepínání polarizace v LNB, tedy 13 V anebo 18 V) se parabola natáčí výrazně rychleji a nedochází k výpadkům napájení LNB během otáčení. Pozicioner má výborně vyřešenou funkci jemného krokování motoru a tedy přesnějšího nastavení antény. Pro srovnání - v menu receiveru Humax 5400 u jemného nastavení antény jeden stupeň v menu znamenal tři impulsy pozicioneru, s menším krokem nastavit parabolu nešlo. Zapsal jsem pozici a potom tlačítky doleva či doprava na panýlku pozicioneru jsem ještě jemněji zkorigoval pozici družice na největší výchylku v menu přijímače (po jednom pulsu na displeji) a uložil do paměti. Dosáhl jsem tak přesnějšího nastavení na problematičtějších satelitech, jako je Eutelsat W4 anebo Arabsat 1A či Nilesat 101.

Po připojení pozicioneru k receiveru Humax 5400, nebo Xtreme Kaon 520HU či Dreambox 7000S, a k parabole Kovosat 120 s aktuátorem SuperJack 18 palců jsem nemusel na pozicioneru nic nastavovat či měnit. Anténu jsem natáčel z menu receiveru, po uložení družice do paměti nakrátko na displeji pozicioneru bliklo číslo předvolby a pozicioner si ji sám uložil do paměti. Jediný zásah jsem učinil při zmiňovaném jemném dotočení paraboly na třech výše uvedených družicích. Při vypnutí receiveru se také pozicioner sám vypne do stand by módu a zhasne diplej.

Zajímavou možností je i uvedení pozicioneru do stavu, kdy přepíná pouze 2 či 4 konvertory - generuje tedy DiSEqC 1.0 pro receivery, které neumí přepínat na více konvertorů, nemají v sobě zabudovanou podporu DiSEqC. Napadá mne například využití tohoto pozicioneru k ručnímu (s dálkovým ovládáním) přepínání až 4 LNB pro přijímač Philips DSX 6010s (bez dodatečné úpravy). Jedná se o sice dražší, ale spolehlivé řešení bez zásahu do pronajatého receiveru.

Pokud bychom chtěli ručně natáčet parabolu s libovolným motorem, máme v pozicioneru celkem 60 předvoleb pro pozice družic, všechny běžné hlavní družice jsou už předprogramované, můžeme provést i re-synchronizaci všech předvoleb při změně (posunutí) jedné pozice např. z důvodu výměny motoru za jiné délky apod. O uložené pozice nepřijdeme ani při výpadku proudu či dočasné ztráty napětí s pulsy.

Dodávaný dálkový ovladač jsem využil jen jednou, z důvodu kompaktibility testovaných receiverů s povely DiSEqC 1.2 jej nebylo nutné použít. Uplatnění najde však při ručním natáčení, protože významně urychluje a zjednodušuje práci při nastavování pozic. Na ovladači nalezneme celkem 19 tlačítek a dvě zapuštěné plošky, které se aktivují např. hrotem tužky či propisky. Shora je to tlačítko Power k vypnutí pozicioneru do stand-by a tlačítko Reset. Následují tlačítka 0-9 k přímému zadání čísel pamětí a tlačítko Enter k potvrzení funkce. Největší tlačítka se šipkami nahoru a dolu mají název Sat a slouží k postupnému přechodu po uložených pozicích družic. Tlačítko Cancel a Store slouží k výmazu a v druhém případě k uložení do paměti. Poslední dvě dolní tlačítka mají označení Moving a šipky E doleva a W doprava. Slouží k manuálnímu plynulému přejíždění antény směrem na východní (E) či západní (W) orbit. Dvě zapuštěná tlačítka mají označení Limit a Shift a slouží k uložení krajních pozic motoru a ke změně funkcí ovládání.

Závěrečné shrnutí:

Pozicioner SRT V50 představuje skutečně universální řešení problému rozpohybování jakékoliv běžné paraboly s libovolným motorem. V malé elegantní krabičce přístroje je zabudován silný a tvrdý zdroj k napájení motorů. Řídící elektronika umožní automatické natáčení až na 60 pozic satelitních družic a spolupracuje i receivery s povely DiSEqC 1.0 či 1.2, případně tyto povely sama generuje. Kromě táhlových aktuátorů lze připojit i motory typu H-H mount a natáčet tak středové i ofsetové parabolické antény. Snadná a rychlá instalace a jištění proti zkratu a přepětí a re-synchronizace v případě výpadku a změny zjednodušují a usnadňují bezproblémový provoz. Pozicioner Strong SRT V50 se prodává za cenu okolo 2500 Kč až 3000 Kč (vyšší cena je u typu s dálkovým ovladačem).

Pozicioner používám řadu měsíců s několika digitálními receivery a jsem s jeho provozem maximálně spokojený.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 4   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
29.05.2003 • Nové set-top-boxy firmy Samsung
24.05.2003 • Set-top-box pro Digitenne - Rebox 1150 CO
23.05.2003 • Digitální satelitní přijímač pro WorldSpace – BPL Celeste MK2 [ 1 ]
21.05.2003 • Set-top-box pro (ne)kódovaný příjem Hirschmann CSR 60 CI [ 1 ]
20.05.2003 • Nový box pro Premiere - Panasonic TU-DSF40P [ 1 ]
19.05.2003 • Allixx DAB firmy Grundig aneb digitální příjem na cestách

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  pozrel by som si web stránku- ... 

19.02.2006 23:32 • anonym
pozrel by som si web stránku- takých čo to predávajú ...
 
 
  teraz som sa pozrel hore-mysle ... 

19.02.2006 23:31 • anonym
teraz som sa pozrel hore-myslel som si, že to bolo nesprávne nazvané- laicky- je mi dávno jasné čo je posicioner.
Neviem či to bola správna kúpa ? Aký je prijímač- analog- digital ?
Ja mám digi sat prijímač podporujúci DiseqC - takže doplnený len o motor -parabola - konventor!
A je to !
A pozerám čo chcem!
 
 
  Na Slovensku je taký zákon, že ... 

19.02.2006 23:21 • anonym
Na Slovensku je taký zákon, že návod k výrobku musí byť v slovenčine. A určite nielen na Slovensku.
Takže asi to nebolo kúpené na Slovensku ?!
Išiel by som do najbližšej -lepšie vybavenej predajni so sat. technikou a požiadal- prekopíroval by som- ak mi to umožnia niečo- číselne typovo najbližšie danému prijímaču a značke! STRONG ...
a určite v tých hlavných veciach- manipulácia by som sa chytil.
A ešte je tu možnosť požiadať aj keď to nebude ľahké a lacné - kto vie anglicky ...
aj technicky po aglicky ...
Otázne je tiež, ak to bolo kúpené v zahraničí či to má napr. Cryptoworks dekoder a pod...
Tzn. čo z tohto zariadenia-prijímača chcem dostať !
skrátka a bez ironie čo z toho Trabantu alebo Mercedesu vytlačím ...
Stačí ?
Bol som zrozumiteľný ?

 
 
  Návod na použitie 

19.02.2006 15:19 • Dadula
Zdravím Vás, neviete mi prosím poradiť, kde by som zohnala " Návod na použitie " pozíciomeru- STRONG SRT V50 o ktorom je tento článok?V oblasti techniky som úplný laik, návod k môjmu mám len v angličtine. Za radu Vám vopred ďakujem.
 
 
Celkový počet komentářů: 4 / zobrazují se: 1 ... 4

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist