
Ještě před deseti lety se česky, případně slovensky mluvící televize daly spočítat na prstech. Dnes tak umí už 26 stanic. Nejběžněji dostupné čtyři domácí programy - dva České televize, Nova a Prima - doplňují metropolitní a kabelové televize.
Na nich si diváci mohou dopřát dalších 22 televizních programů. U největších domácích kabelových společností UPC a Karneval jich většina je v rozšířené nabídce.
Česky i slovensky mluvené televizní stanice dnes živí na tisícovku lidí a pár stovek herců, kteří tvoří poměrně uzavřenou skupinu lidí.
„Někdy dokonce platí, že zahraniční herec má svůj stálý český protějšek,“ říká Dušan Walter z dabingové společnosti DigiMedia. Například česky mluví Kevin Costner díky Miroslavu Donutilovi.
V dabingu se točí stamiliony korun ročně a náklady na jeden celovečerní film pro televizi se pohybují okolo sedmdesáti tisíc korun. To zahrnuje cenu herců, překladu, režiséra, zvukařů a dalších techniků, které si najímají jednotlivá studia.
Nejznámějšími místy, kde dabingová studia sídlí, je Praha, Brno a Ostrava. Dokumentární a sportovní pořady stojí okolo 5 milionů a dětské pořady znamenají pro dabingová studia příjmy zhruba deseti milionů korun ročně. Hlavní zaměření vychází z toho, co kabelové společnosti nabízejí.
„Zaměřujeme se samozřejmě na ekonomicky zajímavé cílové skupiny, jako jsou sportovní a dětští diváci,“ říká šéf UPC Václav Bartoň. I když kabelové televize co do počtu nabízejí nejvíce česky mluvících programů, stále největším zadavatelem pro dabingová studia je televize Nova.
„Zahraniční tvorba z celkového množství tvoří více než 58 procent,“ říká mluvčí Novy Dan Plovajko. Výše nákladů na český dabing odpovídá i místním zvyklostem.
„Český divák je velmi náročný. U filmových kanálů je kvalitní dabing nutným základem, pouze přemluvený originál by český divák jenom těžko přijal,“ vysvětluje Petr Kacafírek z Karnevalu.
Často si hlídá dabing i filmové studio. Například Walt Disney je při výběru dabérů svých kreslených postaviček velmi opatrný má na to hlasové odborníky, kteří asistují při výběru českých herců.
Z desítek televizních programů, které kabelové televize nabízejí, je jasnou jedničkou filmový kanál HBO, ale následují i dokumentární a sportovní pořady. „Mezi dokumentárními kanály vede Spektrum a Discovery, hned za nimi se drží Eurosport a Galaxie Sport,“ říká Kacafírek.
Do popředí se už tlačí také nový filmový kanál AXN, který zatím nabízí jen Karneval. Podle zástupců kabelových televizí ještě není všem dnům konec. „Do budoucna není výčet uzavřen. V příštích letech by se mohla objevit nejméně další desítka česko/slovensky mluvených televizních kanálů,“ míní Bartoň.
Na trhu placených televizních kanálů roste i domácí konkurence. Čeští producenti dnes vyrábějí již pět televizních programů a slovenští dva.
Zdroj: ciz, MF DNES, 26.1.2004