Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 14.06.2024 - 22:06:50   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Technika | Články
 

Seznamte se: satelitní přijímač Kaon 520UH – Extreme – 1.část

  Autor: Redakce , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 28.07.2003


Měli jsme možnost se v dlouhodobém testu podrobně seznámit s velmi dobře vybaveným receiverem s UCAS, PVR funkcemi s 40 GB HD a USALS. Jak si tento přijímač vedl se můžete dočíst v několika pokračováních, dnes zahajujeme jeho popisem.


V úvodním představení satelitních přijímačů firmy Kaon, jsme si přiblížili receivery řady 520-Extreme a Kaon 570. Vlajkovou loď – přijímač Kaon 520UH jsme měli možnost vyzkoušet ve několikatýdenním testu a při takřka každodenním používání si ověřit funkčnost a spolehlivost přidaných funkcí, které jej vyvyšují na obvyklý průměrný satelitní přijímač: vestavěný universální přístupový systém (UNI CAS), automatické vyhledávání satelitních pozic při natáčení motoru (USALS) a PVR funkce vestavěného hard disku o velikosti 40 MB. Receiver nám ochotně zapůjčil ing.Bedrníček z firmy Impexa Klatovy, která zabezpečuje dovoz kompletní řady přístrojů Kaon do ČR a jejich velkoobchodní prodej pro obchodníky se satelitní technikou.


Po vybalení z pestré krabice, na které jsou vyjmenované základní funkce přijímače nás mile překvapí vzhled a design stříbrné skříňky menších rozměrů (340 x 60 x 250 mm). Šasi, bočnice, kryt a zadní panel jsou vyrobené z plechu, přední panel je plastový, ale ve stejné stříbrné barvě, takže si na první pohled nevšimnete rozdíl v materiálu.


Levé straně vévodí velký kruhový otvor se stříbrným okrajem, za kterým se skrývá 4 místný LED displej. Ve stand by stavu na něm svítí hodiny, které se sami nastavují z informací vysílaných s programem, může tedy dojít i k případnému posunu podle časové zóny při sledování cizokrajných stanic.

Nalevo vedle displeje je umístěno tlačítko vypnutí do pohotovostního stavu (stand by), ve středu přístroje najdeme geometricky uspořádaná malá tlačítka pro pohyb v menu a základní ovládání funkcí receiveru i bez dálkového ovladače. Prostřední kulaté tlačítko OK potvrzuje funkce, vlevo jsou tlačítka MENU a < VOL – pro vyvolání nabídky na obrazovce, pohyb v menu doleva a snížení hlasitosti. Vpravo najdeme tlačítka VOL + > a EXIT, sloužící pro pohyb v menu doprava, zvýšení hlasitosti a zrušení funkcí (opuštění menu apod.). Pod tlačítkem OK je tlačítko V CH – pro pohyb v menu směrem dolů a přepínání předvoleb směrem k nižším pozicím, nad ním je poslední tlačítko ^ CH + pro pohyb v menu nahoru a přepínání předvoleb k vyšším číslům.

Na pravé straně čelního panelu receiveru jsou sklápěcí dvířka, ukrývající štěrbinu čtečky universálního modulu (UCAS) pro vložení přístupové karty (smart card) a dvě šachty CI pro vložení libovolného modulu (CAM).

Na zadní straně najdeme dva konektory F, horní je pro připojení LNB, spodní slouží jako výstupní smyčka na další receiver. Vedle něj je umístěný „počítačový“ konektor SUB 9 sériového portu RS 232, který využijeme pro download nového firmware a editaci předvoleb. Dále na zadním panelu najdeme bohatě vybavené připojovací rozhraní k domácí video/audio soupravě. Jsou to dva konektory SCART se zapojením CVBS i RGB, 2x CINCH audio L a R kanál, CINCH video a CINCH s výstupem 12V k napájení externích přepínačů (switchů), nastavitelném v menu pro každou předvolbu (družici). Pro televizory bez konektorů SCART jsou zde vstupní IEC konektor 75 ohm pro připojení pozemní TV antény a výstupní IEC konektor 75 ohm výstupu signálu z modulátoru, nastavitelného v menu na celé UHF IV. A V. TV pásmo (21-69 kanál, v normě PAL BG, I, DK, SECAM L a NTSC M). Pro připojení AV receiveru domácího kina použijeme SPIDF digitální zvukový výstup. Přijímač pošle na optický konektorem TOS link signál PCM, Dolby Digital 2.0 i 5.1, samozřejmě, pokud jej satelitní stanice vysílají. V pravé části zadního panelu je umístěn síťový vypínač a síťová napájecí šňůra.

Dálkové ovládání je přehledné a přestože obsahuje 45 tlačítek, nebude jeho používání po krátkém zácviku činit obtíže. Ve střední části mu dominují velká „směrová tlačítka“, v dolní části na odděleném bílém podkladu jsou zase sdružena ovládací tlačítka pro ovládání PVR funkcí (záznamu na hard disk). Začněme ale popořadě od shora. Úplně nahoře vlevo je tlačítko MUTE, vpravo pak červené tlačítko STAND BY. V druhé řadě následují tlačítka TV/RADIO pro přepíníní TV a rozhlasových předvoleb, TV/STB přepíná signál na konektoru SCART na zadním panelu receiveru, P.STD přepíná standard televizní normy při příjmu a P.SIZE mění velikost obrazu 4:3/16:9. Následují tlačítka A.L/R k změně audio výstupu (levý, pravý kanál nono/stereo) a A.LANG kterým si vybíráme řeč programu, pokud je možnost výběru z více jazykových mutací. Jinou barvou jsou odlišené dvě dvojice tlačítek – CHANNEL péro změnu předvoleb a VOLUME pro změnu hlasitosti. Pokračujeme popisem střední části, kde jsou do oblouku uspořádaná bílá tlačítka pro ovládání RECALL, EPG (elektronický programový průvodce), EXIT a MENU. Hned pod nimi je směrový kříž pro pohyb v menu, zde spíše ve tvaru čtyř čtvrtkruhů, uprostřed je potvrzovací tlačítko OK. Dále na ovladači najdeme čtyři barevná „teletextová“ tlačítka, která ale mají přiřazena i další funkce. Červené SUBT/TEXT zapíná titulky či teletext, žluté se značkou hodin zapíná funkci timeru a modré INFO spustí OSD s informacemi o kanálu. Ve spodní části je deset číslicových tlačítek 0 …9 pro přímou volbu předvoleb a zadávání numerických hodnot při kadění, dále zde nalezneme tlačítko SLEEP pro nastavení opožděného vypnutí receiveru a PAUSE, sloužící jako stopka při přehrávání z hard disku anebo k aktivaci funkce Time-Shift, tedy „opožděného“ sledování pořadu se zpožděním až dvou hodin. Úplně naspodu je umístěno osm tlačítek pro ovládání PVR funkcí. Mají stejné symboly a určení jako tlačítka na klasickém videorekordéru, tedy „převinutí“ na začátek či nakonec nahrávky, rychlý posun vpřed a vzad, stop, play a pomalé krokování. Červené tlačítko spouští nahrávání. Obsluha je tedy stejná jako u videa, jen nenahráváme na páskové médium ale na hard disk, kde je „přesun“ a „přetáčení“ samozřejmě v jiných časových dimensích.

Tolik popis receiveru ze vnějšku, ještě před jeho zapnutím a popisem menu a obsluhy se ještě v krátkosti podíváme na základní technické údaje:

Satelitní receiver Kaon 520UH – Extreme je určený k příjmu MCPC i SCPC satelitních digitálních kanálů, přenášených v Ku (11-12,5 GHz) i C (4 GHz) pásmu. Použitý tuner s jedním vstupem má rozsah 950-2150 MHz a zpracuje datové toky (SR) 2-45 Mbaud s poměrem chybové korekce (FEC) 1/2, 2/3, 3/4, 5/6 a 7/8. Systém ovládá rychlý procesor STi 5518, k dispozici je flash memory 1Mbyte a SDRAM paměť 8 Mbyte. Celkem je pro uživatele k dispozici až 9000 předvoleb a 60 satelitních pozic pro uložení TV a R stanic.


Pokračování příště


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
31.07.2003 • Komplet letošního léta [ 3 ]
30.07.2003 • Seznamte se: satelitní přijímač Kaon 520UH – Extreme – 2.část [ 1 ]
19.07.2003 • CAM pro Free-X TV – modul pro vaše přístupové karty! [ 5 ]
14.07.2003 • Satelitní přijímač Humax CI-8140 pro platformu MHP
11.07.2003 • Televizní karta jako videorekordér [ 3 ]
09.07.2003 • Humax uvádí na trh box F2-Fox [ 1 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist