Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 22.04.2024 - 14:11:18   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Technika | Články
 

Seznamte se: satelitní přijímač Kaon 520UH – Extreme – 2.část

  Autor: Redakce , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 30.07.2003


Měli jsme možnost se v dlouhodobém testu podrobně seznámit s velmi dobře vybaveným receiverem s UCAS, PVR funkcemi s 40 GB HD a USALS. Jak si tento přijímač vedl se můžete dočíst v několika pokračováních, v dnešní části si podrobně popíšeme menu.


Receiver má bohaté a propracované menu v dobré grafické úpravě a v češtině, které pomáhá jednoduchému pochopení funkcí i bez uživatelského manuálu. Hlavní menu se zpřístupní po stisknutí tlačítka MENU na dálkovém ovladači anebo také na čelním panelu receiveru.

Hlavní menu je členěno do šesti skupin – Instalace, Uživatelské nastavení, HDD celkem, CA systém a Obslužný program.

Instalace nabízí na výběr Nastavení antény, Automatické hledání, Manuální hledání, Editace sateliu, Tovární nastavení a Nastavení USALS. V nastavení antény máme na výběr celkem 32 předdefinovaných satelitů v Ku i C pásmu, musíme ocenit, že se jedná o aktuální skutečně v současné době u nás zachytitelné družice. Každý satelit má přednastavené transpondery s frekvencí, polaritou a datovým tokem (SR), dále je možné si nastavit LNB (napájení, typ + lokální oscilátor, 22 kHz, 0/12 V, typ přepínače DiSEqC) a v dolní části hned vidíme barevnými čtverečky i procenty úroveň signálu a kvalitu signálu. V menu Automatické hledání pouze zadáme vybraný satelit a rychle se prohledají všechny předdefinované transpondery pro danou družici.

Manuální hledání umožní uživateli zvolit satelit, frekvenci polaritu, symbol rate (datový tok), code rate (FEC), scan mode (skanování všech kanálů nebo jen volných), hledání sítě a hledání PID (automaticky či manuálně). Prohledávání první pozice Aster (19,2 stupňů v tomto režimu trvala necelou minutu. V menu Editace satelitu je možné upravovat názvy či pozice družit či přidávat nové družice. Tovární nastavení vymaže všechny předvolby a nastavení a uvede receiver do výchozího stavu (samozřejmě jako u všech editovacích funkcí se i v tomto případě zeptá, zda chceme akci skutečně provést) a poslední instalační funkcí je Nastavení USALS.

Zde se chvilku zastavíme. U nás jsou už nějakou dobu prodávané motory k ofsetovým parabolám s funkcí USALS – která znamená Universal Satellites Automatic Location System, průkopníkem je italská firma Stab se svými motory HH 100 a HH 120. Pokud máme pohonnou jednotku s funkcí USALS, stačí v menu zadat pouze hodnoty zeměpisné délky (longitude) a zeměpisné šířky (latitude) pro místo, kde máme naistalovanou parabolu a potom po navolení satelitů v menu receiveru nám motor bude sám přejíždět na zvolené pozice na orbitu, aniž bychom je museli ručně dostavovat. Samozřejmě v takovém případě funguje i funkce motoru GO TO pozice, tedy zvolíme si nový satelit a jen zadáme pozici ve stupních (a východně či západně). U tohoto receiveru se zadává v nastavení USALS hodnota pouze na jedno desetinné místo (u DreamBoxu je to na 3 desetinná místa), ale nastavení bylo pro motor HH 120 přesné a korigoval jsem na maximální výchylku pouze satelit Eutelsat W4 s ruským paketem NTV+. U ostatních družic v celém dostupném orbitu jsem se mohl spolehnout na „automatiku“. Bez problémů jsem takto přidal do nabídky i nedávno přesunutý satelit Hispasat 1A, který je nyní na pozici 7,0 st. západně. Jaká je hodnota longitude a latitude pro vaše bydliště zjistíme podle elektronických map, GPS anebo z internetu na adrese http://www.heavens-above.com/countries.asp#S. . Najdeme tam i městečka a vesnice v České republice, na Slovensku a v dalších zemích celého světa..

V menu Uživatelské nastavení máme na výběr Vlastnosti kanálů, Editace seznamu kanálů, Odinstalování satelitů, Průvodce programem a Změna PIN kódu. Ve Vlastnosti kanálu jsou základní údaje o kanálu a jeho zařazení do 4 favoritních skupin, které si můžeme sami pojmenovat (např. film, sport, dětské, zpravodajství, erotické apod.). Oproti podobnému receiveru stejného výrobce - Kaon 570, který má 8 favoritních skupin jsme tedy trochu omezeni. Kladem však je, že ve všech obrazovkách uživatelského nastavení a editace je vždy vlevo malé okno, kde vidíme právě přijímaný program a tedy přesně vidíme, který kanál editujeme a je tedy omezeno nechtěné smazání jiného, třeba stejně pojmenovaného kanálu např. jiného providera. V možnosti Editace seznamu kanálů je pro každý kanál funkce zámek, smazat, pohyb a přejmenování. Lze postupně editovat více kanálů naráz, teprve po opuštění tohoto menu (slouží k tomu, podobně jako u jiných nastavení tohoto receiveru klávesa EXIT) jsou po výzvě provedeny všechny změny naráz. Odinstalování satelitů umožní rychlý výmaz celé družice.

Velmi propracované je menu Průvodce programem. Opět je vlevo okénko s právě přijímaným kanálem, v pravé části je seznam šesti kanálů. U vybraného si mohu zobrazit současně vysílaný pořad, po stisknutí tlačítka OK pak úplný podrobný popis, modrým tlačítkem INFO přepínáme mezi příštím pořadem a denním a týdenním přehledem, kdy opět po stisknutí OK se zobrazí podrobná informace o pořadu. Bohužel je zde, ostatně jako u takřka všech u nás prodávaných receiverů, kromě Philipsu od UPC Direct problém s českou diakritikou. Před každým písmenem s diakritikou je programů v paketu UPC zařazeno ještě jedno (tzv. funkční) písmenko, které ztěžuje srozumitelnost textu. U jiných (např. němčiny, turečtiny či skandinávských jazyků) abeced tento problém není.

Systémové nastavení umožňuje změnit místní čas a datum, volbu jazyka menu, jazyka audio zvuku a jazyka titulků, ve všech případech je k dispozici čeština. Bohužel při vyhledání kanálů se automaticky čeština nenastaví, ale je nutné ji ručně změnit ovladačem tlačítkem A.LANG. Jedná se o kanály paketu UPC Direct, kde se navolí první možnost, což je většinou maďarština! Dále je možné v Systémovém nastavení definovat výstup SCART (RGB či CVBS), SPIDF zvukový výstup (vypnutý, PCM či Dolby Digital) nastavit modulátor na 21.-69.k v normě PAL BG, I, DK, SECAM L a NTSC M (!). V menu se dále zobrazí systémové informace o firmware (v testovaném receiveru byl SW V01.55.13 z 8.4.2003) a v podmenu Ostatní nastavení lze definovat typ TV obrazovky (4:3 plá či obálka a 16:9), průhlednost menu, délku zobrazení informací OSD a nastavit zámky (dětský, celého receiveru, menu či automatické zapnutí).

U testovaného receiveru byl vestavěný hard disk, tedy v Hlavním menu přibyla položka HDD celkem. V ní lze formátovat HDD a nastavit časový posun. Formátování disku je velmi rychlé, pro disk 40 GB to dělalo asi čtvrt minuty.

Položka CA systém nás podrobně informuje o vložených kartách či modulech a má tři položky: CAS slot1, CI slot 1 a CI slot 2. V testovaném receiveru byla programovatelná čtečka (přístupový modul, CAS) naprogramován softwarem PENTA 1,09. Bohužel nebyl tedy přístupný CONAX, který by někteří naši diváci uvítali např. pro detekci TV JOJ. Pokud by ale chtěli tento universální vestavěný modul přeprogramovat, dojde ke zboření celého firmware receiveru! A přehrátí nového firmware nemusí být jednoduché. Na tuto skutečnost výrobce upozorňuje v návodu i přímo v menu CI přístupový modul. Protože se vždy najdou lidé, kteří na tato varování nedbají, upřednostňují někteří prodejci raději receivery pouze s CI sloty (jako je už zmiňovaný Kaon 570, nebo Digit-AllWorld), do kterých se vloží levný EuroCAM Irdeto a pak ani po zásahu do firmware modulu se neponičí samotný receiver. To je ovšem otázka názoru, zde získá zákazník kromě universálního slotu navíc volné oba sloty CI pro vložení libovolných dalších modulů podmíněného přístupu. Český či slovenský divák asi bude nejčastěji používat CAM CryptoWorks (CW). Proto jsme vložili do jedné šachty CW s přístupovou kartou na paket Czechlink, do druhé na Slovak Link. Ale ouha, při přepínání mezi českými a slovenskými kódovanými kanály se objevovala na obrazovka hláška o tom, že je kanál nedostupný, abychom vložili přístupový modul, přestože už byl dekódovaný a zobrazený druhým modulem CW. Je nutné tuto hlášku z obrazovky odstranit“ stisknutím tlačítka OK. Firmware receiveru zřejmě nepočítal se dvěma stejnými přístupovými moduly pro dva různé providery. Pokud nedekóduje program z prvního slotu, nesleduje, zda nebyl dekódován případně ze druhého slotu. Podle zástupce dovozce - ing.Bedrníčka z Impexy Klatovy, který nám receiver zapůjčil k dlouhodobému testu už výrobce výrobce o tomto prohřešku už ví a bude se ji snažit v dalších verzích firmware odstranit. Diváci z našich zemí, používající systém CW k dekódování Czechlinku, Slovak Linku i UPC berou totiž nyní tuto hlášku jako závadu receiveru.

Poslední možností Hlavního menu je položka, nazvaná Obslužný program. Zde najdeme kalendář, hry Tetris, Hexa, Poker a Blackjack a položku Demonstration. U té se zastavím, velmi názorně se zde – vtipně animací ručky, tisknoucí dálkové ovládání spolu s modrým obláčkem – okénkem, v němž jsou popsané názvy tlačítek dálkového ovládání, které demonstrační program „tiskne“ – předvádí veškeré možnosti nastavení a ovládání receiveru. Postupně se tak seznámíme se všemi funkcemi receiveru. Oceňuji, že všechny údaje i menu se berou z aktuálního současného nastavení včetně sledovaného kanálu na pozadí a uživatel si udělá konkrétní představu o možnostech přijímače, aniž by musel listovat tištěnou příručkou s obecnými obrazovkami.


Pokračování příště


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 1   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
31.07.2003 • Komplet letošního léta [ 3 ]
28.07.2003 • Seznamte se: satelitní přijímač Kaon 520UH – Extreme – 1.část
19.07.2003 • CAM pro Free-X TV – modul pro vaše přístupové karty! [ 5 ]
14.07.2003 • Satelitní přijímač Humax CI-8140 pro platformu MHP
11.07.2003 • Televizní karta jako videorekordér [ 3 ]
09.07.2003 • Humax uvádí na trh box F2-Fox [ 1 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Cryptoworks 

30.07.2003 00:29 • Aleš
Dekoduje UCAS CW nebo ne? Slyšel jsem oba názory.
 
 
Celkový počet komentářů: 1 / zobrazují se: 1 ... 1

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist