Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 20.09.2020 - 20:29:58   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Změny parametrů | Články
 

Slunce bouří dál a ještě silněji - v ohrožení jsou i satelity

  Autor: luh, MF Dnes , e-mail: idnes@idnes Přidané: 06.11.2003


Na Slunci nastaly v noci na včerejšek zatím nejsilnější erupce, jaké kdy pozemské přístroje zaznamenaly. Jak velké byly a o kolik překonaly předchozí, je těžké říci, protože z provozu byly načas vyřazeny také přístroje, které činnost slunečních skvrn monitorují. Vědci budou muset zřejmě rozšířit dvacetistupňovou škálu, na které dosud erupce měřili.


Výbuchy plynů u povrchu Slunce se v posledních deseti dnech pohybovaly v rozmezí stupně X3 až X10. Včerejší exploze však podle expertů několikanásobně překonala dosavadní nejsilnější erupce z 2. dubna 2001 a z 16. srpna 1989, jimž byla přisouzena hodnota X20. NASA na své internetové stránce informuje, že podle snímků pořízených z jejích satelitů se plazma složená z vysoce nabitých částic vyřítila ze slunečního povrchu rychlostí 2300 kilometrů a zamířila do vesmíru. Ačkoli menší část z této plazmy zamířila také k Zemi, měli bychom dostat pouze lehký úder, jelikož zdroj erupcí je přímo na okraji Slunce, tak jak jej vidíme ze Země, uklidňoval své čtenáře americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku. Měl tím na mysli, že Země tentokrát vzhledem k výhodnější poloze nedostala ”přímý zásah”, takže následky erupce budou menší.

Přesnější údaje o rozsahu erupce bude možné získat až za několik dní, neboť přístroje na oběžných stanicích měřící sluneční aktivitu byly vyřazeny na 11 minut. Craig DeForest, solární fyzik na Southwest Research Institute v Texasu, však podle magazínu Space. com odhaduje, že na základě dosavadní stupnice měřící sílu radioaktivního záření by mohl být poslední výbuch klasifikován stupněm X40. Velké výboje pocházejí z oblasti slunečních skvrn označované 486, která vznikla na okraji Slunce následkem jeho rotace. Oblast je nyní nejaktivnějším regionem skvrn v dějinách vědeckého pozorování Slunce. Miliardy tun vysoce energetické plazmy mezitím směřují k Zemi.

”S magnetickým obalem Země by se měly střetnout ve čtvrtek (dnes) pozdě odpoledne nebo večer,” řekl včera Josef Bochníček z Geofyzikálního ústavu Akademie věd. Podle něj však střet nebude tak dramatický jako 28. října. ”Zvýšená geomagnetická aktivita bude trvat maximálně půl dne.”

Uvolněné částice budou zachycovány magnetickým polem a budou narážet na plyny v horních vrstvách atmosféry. V palebné linii se ocitnou i satelity, jejichž mikročipy by mohly být poškozeny proudem elektronů. Obyvatelé jižnějších oblastí se zase mohou těšit na další sérii jevů označovaných jako polární záře, která byla nedávno k vidění například v americkém Coloradu. Vedoucí týmu vědců z projektu SOHO (Solární heliosférická observatoř) pro britskou stanici BBC uvedl, že poslední týden vstoupí do dějin ”jako jedno z nejdramatičtějších období sluneční aktivity v moderní době”.

Dopad sluneční aktivity z posledních deseti dní je však zatím překvapivě malý. Byly poškozeny všehovšudy dva japonské satelity a Švédsko zaznamenalo výpadek proudu. Také došlo k poruchám v komunikaci při některých dálkových letech. Výzkumné ústavy a komunikační firmy stačily své satelity včas odstavit, v USA byl snížen výkon elektrické sítě, aby nedošlo k přetížení, a západní letecké společnosti zredukovaly kapacitu leteckého prostoru.


Zdroj: luh, MF Dnes, 6.11.2003


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
10.11.2003 • Další vydání Dr.Dish@TV již tuto středu, 12.11.2003
24.10.2003 • Aktuální stav Betacryptu
28.09.2003 • Magazín DrDish@TV z 10.9. se právě reprízuje [ 1 ]
10.09.2003 • Magazín Dr.Dish@TV se vysílá již dnes večer [ 1 ]
31.08.2003 • Devátý satelit Echostar
09.08.2003 • Červencové vydání DrDish@TV se reprízuje

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist