Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 28.11.2021 - 23:55:15   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Technika | Články
 

Testovali jsme: Kaon KVR-1000plus – 2.část

  Autor: Václav Hrubec , e-mail: hrubec@satCentrum.com Přidané: 02.02.2005


V první části testu jsme se seznámili se základními vlastnostmi nového receiveru, který má dva nezávislé satelitní tunery s možností současně nahrávat na disk až šest programů plus sedmý sledovat, vyjímatelný HD v šuplíku, dva A/V vstupy pro nahrávání (digitalizaci) z analogového zdroje (TV, připojených kamer apod.), síťové rozhraní (ethernet) a USB propojení s PC. Ještě než budu pokračovat v popisu dálkového ovládání a podíváme se pod kryt na vnitřní uspořádání receiveru, pokusím se aspoň ve stručnosti odpovědět na některé dotazy, které jste mi napsali či volali k první části. Na podrobné seznámení s provozními vlastnostmi dojde až v dalších pokračováních, ale vy už jste netrpěliví, tak vložím aspoň některé své postřehy k obsluze na začátek této části.

Souběžné nahrávání: vyzkoušel jsem samozřejmě nahrávání z více předvoleb, tunerů i zdrojů. Receiver Kaon KVR-1000plus skutečně zvládne současný záznam šesti pořadů při sledování sedmého, nečiní mu to problém u žádného „normálního“ paketu či stanice na běžně sledovaných satelitech.

Na problém jsem narazil pouze u paketu Czechlink. Tento distribuční paket není standardním zdrojem signálu pro individuální satelitní příjem, a asi se nenajde komerční receiver, který by zvládl současné nahrávání většího množství stanic, když každá by měla tok dat dosahující hodnot až 8000 kbit/s. A to při dekódování v reálném čase a ukládání na hard disk s určitou propustností datové sběrnice. Proto jsem dopředu neočekával, že tento Kaon reálně zvládne současný záznam více stanic z obou „domácích“ paketů (Czechlink i Slovak link), ale zkusil jsem to, a byl příjemně překvapený. Přijímač je schopný nahrávat současně program např. ČT1, ČT2, Prima a tři běžné stanice (i placené pay-TV) ze dvou tunerů současně. A na sedmý se dívat. Vyzkoušel jsem to prakticky jak v kombinaci s UPC Direct, tak s jinými stanicemi na Astře anebo v kombinaci se slovenským paketem na Thoru. Musím však říci, že harddisk už pěkně „kmital“, otáčky slyšitelně stouply a hlavičky také hlasitěji klepaly, což při jinak tichém disku Seagate bylo znát, až jsem měl obavy, jak to skončí. Ne, nestalo se nic, až na to, že HD se velmi rychle zaplnil. Pokud například nahrávka filmu Amadeus z ČT1 zabrala na disku takřka 10GB, odvoďte si, jak rychle při takových datových tocích disk zaplníme (v šuplíku jsem měl disk o velikosti 80 GB - výrobcem doporučený Seagate ST380012ACE, naformátovaný v receiveru na 74,5 GB).

Napsal jsem sice o nahrávání z Czechlinku, že jsem tam narazil na problém – ale není tomu tak doslova. Tento pokus jsem bral jako zkoušku mezní situace, ke které v reálném provozu zřejmě nikdy nedojde. Vyzkoušen mám bezchybný záznam čtyř stanic CL/SL při současném sledování páté, jak jsem chtěl začít nahrávat i tu pátou, za velmi malý okamžik se „odepnula“ – zmizelo kolečko s pořadovým číslem záznamu a na obrazovce naskočila hláška: „Zaznamenávání zastaveno, protože tok záznamu přetekl“. Dříve spuštěné záznamy však pokračovaly bez přerušení dál, a mohl jsem pro nahrávání zvolit jinou stanici s „normálním“ datovým tokem.

Tolik tedy moje testy, musím ale říci, že si nepamatuji, že bych někdy potřeboval naráz nahrávat z více programů CL/SL současně, možnost vícenásobného záznamu beru spíše jako „vychytávku“ pro satelitního fanouška – fotbalového fandu, který bude při víkendových střetnutích „při tom“, a žádný zápas z „fotbalových“ paketů mu tak neuteče. A jak jsem psal, při nahrávkách z jiných transponderů jsem neměl problémy a receiver skutečně zvládá deklarovaných 6 stanic (na jednom transponderu - tedy datovém streamu na jednom tuneru) plus sedmou sledovat. U žádné nahrávky nedošlo ke škubání obrazu či zvuku, nahrává se kompletní datový tok včetně audio stop (i Dolby Digital), které mohu při reprodukci přepínat. Na disk se nahraje už dekódovaný signál, nemusíme mít tedy při přehrávání ve slotu zasunutý CAM s platnou kartou, receiver zvládne i sdílené dekódování (s jednou přístupovou kartou mohu nahrávat libovolné dostupné kanály v rámci dané abonence současně). Zkusil jsem i nahrávat stanice stejné platformy z různých transponderů a z různých parabol, připojených na oba vstupy. I v tomto případě dopadl test na výbornou a CAM s kartou správně fungoval pro oba tunery.

Ještě bych chtěl uvést, že „přidávání“ – zařazování dalších záznamů za běhu by se mělo dělat rozvážně a ne zbrkle přepnout předvolbu a okamžitě stisknout červené tlačítko REC na ovladači, ještě než naběhne dekódovaný obraz. Tehdy se vám nejspíš podaří receiver „zblbnout“, sice nezamrzne – „nevytuhne“ jako některé jiné přijímače, ale rychle se vypne a restartuje na poslední sledované předvolbě. Toto se mi občas stalo i při rychlém přepínání funkcí a předvoleb zejména u starší verze firmware, s posledním prosincovým SW (v.01.01.06) je už receiver velmi stabilní. Pokud překročíme mezní datovou hodnotu pro záznam, objeví se nám výše zmiňovaná hláška, ale předchozí záznamy se neukončí a nejsou poškozené, což beru jako velký klad.

Na další technické omezení jsem narazil – a to při současném nahrávání ze satelitního tuneru a analogového zdroje, v mém případě signálu z videorekordéru, připojeného na konektory CINCH na INPUT 2. V tomto případě lze nahrávat současně pouze z jednoho satelitního tuneru a analogu, a obráceně, pokud nahrávám z obou tunerů, nemohu už zároveň vybrat funkci INPUT na ovladači a tedy přepnout na sledování (či nahrávání) analogového signálu. Jedná se o konstrukční řešení sdílení datové sběrnice a převodníku A/D.

Když vzpomínám A/D převodník, ptali jste se v diskusi pod první částí testu na hodnocení kvality nahrávky z analogu. Během testu jsem vyzkoušel současnou nahrávku pozemní TV a satelitní TV, kdy samozřejmě signál, protože byl z Czechlinku, byl lepší jak z výstupních konektorů CINCH videorekordéru. To nebylo srovnatelné posouzení. Jiné to je ale v případě vysílání Novy, která není na satelitu. Pro své děti (a přiznám se, že i z určité nostalgie) jsem nahrával z této televize „Mayovky“ a také komedie s Bartáčkovými a Novákovými. Protože ve stejné době jsem pro známého „testoval“ levné DVD rekordéry (Mustek a Maxton, jejichž duel vyšel např. v říjnovém Stereo&Video), mohu tedy srovnávat stejné záznamy. V menu receiveru KVR-1000plus v Nastavení systému je možné v položce Video kvalita analogového PVR nastavit tři hodnoty: Standardní (což podle manuálu odpovídá datovému toku 140 kBps = 1120 kbit/s), Horní (300 kBps = 2400 kbit/s) a Velmi vysokou (400 kBps = 3200 kbit/s). Nahrávky v horní a velmi vysoké kvalitě subjektivně odpovídaly režimu HQ a SP u DVD rekordéru, tedy 1 a 2 hodiny na DVD médiu, standardní pak LP – 4 hodiny na jedno DVD. Pro běžné nahrávky vyhoví všechny, v rychlých scénách se už ale standardní kvalita projeví se zubatými okraji a viditelnými pixely (čtverečky) ve velkých plochách. V dokumentaci k satelitnímu receiveru se uváděla max. doba nahrávky 20, 9 a 6 hodin na 10 GB hard disku. Pokud jsem nepotřeboval šetřit místem na disku, používal jsem vždy nejvyšší kvalitu, nahrávky z analogu na disku pak zabíraly cca 3,2 – 4 GB, samozřejmě podle délky filmu. Zmiňovaní „Bartáčkovi“ včetně reklamy si vzaly 3,5 GB místa. Pro srovnání – prosincová premiéra Terminátora 3 z HBO měla pouhých 1,7 GB, naproti tomu Pupendo z ČT1 (z Czechlinku) si odkrojilo více jak 7,7 GB a Žhavé výstřely na STV1 (ze Slovak linku) necelé 3,8 GB místa.

Tolik odbočení od původní osnovy testu, ke které se vracím popisem ovladače.

Jednotka dálkového ovladače má luxusnější, stříbrný design jak ovladače běžných Kaonů a mnohem více tlačítek. Delším používáním se určitě dá zapamatovat rozložení aspoň těch nejužívanějších, ale já se přiznám, že jsem často během šesti týdnů, co jsem měl KVR-1000plus na testování, raději sáhnul po jednodušším ovladači pro Kaon řady 200/570. Ten „ukočíroval“ všechny základní funkce. Pro funkce rekordéru však musíme použít originál. Ten má úctyhodný počet 49 tlačítek, z nichž některé jsou ještě zdvojené (pro volbu předvolby a hlasitosti) anebo mají více možností použití podle vybraných funkcí. Ovladač je štíhlý, ale velmi dlouhý a ovládat jej pouze jednou rukou je bez „ručkování“ prstem po tlačítkách takřka nemožné.

Tlačítka jsou gumová, s lehkým chodem a některá jsou barevně odlišená. Popíšeme-li si tlačítka odshora, začneme červeným STAND BY pro přepnutí do a z pohotovostního stavu a MUTE ke ztlumení hlasitosti. Následuje 12 tlačítek – devět je číslicových, desátá 0 má zároveň funkci Multi Video, kdy si vybíráme současné zobrazení 4, 9, 10, 13 či 16 předvolených stanic naráz na obrazovce. V tomto režimu se postupně „přepisují“ malé obrazovky, kurzorem si vyberu, které okno má být aktivní s reálným zobrazením. Sousední tlačítko TV/STB přepíná režim na konektoru SCART, TEXT zapíná teletext (který se zruší tlačítkem EXIT).

Pod nimi jsou čtyři barevná tlačítka, která kromě přepínání stejně barevných stránek v teletextu mají další funkce: SUB-T nabízí volbu titulků v datovém streamu (pokud jsou vysílané), SORT aktivuje na obrazovce volbu Třídění. Třídění je stejné jako u ostatních Kaonů řady 200/570 (Normální, Satelit, CAS, Síť, Žánr, Oblíbené), navíc je zde možnost Tuner, kdy si vybíráme z volby Tuner 1, Tuner 2 a Vše, v posledním případě se nám na předvolby seřadí programy z obou tunerů současně, což je dobré. Tlačítko ZOOM zapíná na obrazovce rámeček – výřez, který umístíme na požadovanou oblast k zvětšení zobrazení a stiskneme OK. Tlačítkem INFO se nám zobrazí podrobnější technické a programové informace k předvolené stanici anebo při listování seznamem předvoleb jím vyvoláme editační funkci k zařazení stanice mezi oblíbené či označení žánru, přejmenování, nebo uzamčení.

Pod barevnými teletextovými tlačítky je osm do kruhu uspořádaných tlačítek pro funkci rekordéru (play, stop, rychlé převíjení a skok na další kapitolu oběma směry), sedm je modrých a jedno je červené – to spouští nahrávání. Ve spodní polovině ovladače jsou nejprve umístěná sdružená („kolíbková“) tlačítka – a to pro změnu programových předvoleb na levé straně, a pro změnu hlasitosti zvuku na pravé straně. Mezi nimi jsou dvě velmi užívaná: EXIT a MENU. K pohybu v menu a seznamech na obrazovce nám poslouží směrový kříž čtyř tlačítek ve tvaru kruhu, uprostřed je potvrzovací klávesa OK.

Následují další tlačítka: TV/RADIO, RECALL (vyvolání předchozích sledovaných kanálů), EPG (spouští programového průvodce) a INPUT (přepíná obraz na analogové vstupy). Tlačítkem A.L/R přepínáme – volíme k poslechu levý, pravý (mono) či stereo zvukový režim, A.LANG nám dává možnost vybrat si z dostupných audio zvukových doprovodů, pokud jsou ale vysílané. Bohužel ruční zvolení těchto audio doprovodů se neuloží do paměti, a při přepnutí na jinou předvolbu tuto změnu ztrácíme. Naštěstí dobře funguje preferovaná zvolená volba jazyka (audia i titulků) v menu Systémové nastavení - pokud zvolíme češtinu, budou nám kanály HBO2, Spektrum či Paprika hrát česky, pokud zvolíme slovenštinu, bude nám z reproduktorů znít maďarština, která je jako první audio možnost na těchto společných UPC kanálech. Pokud se jedná o Czechlink (konkrétně stanice ČT1 a ČT2), tak při předvolené češtině v menu Systémovém nastavení budou správně hrát první stereo dvojice, nikoliv mono (duál) čeština na druhém místě, jak to některé receivery označením CZE a Czech mate. Zde je to tedy v pořádku a není důvod nastavovat jiné preferované audio.

Posledních osm tlačítek zapíná speciální funkce: pomocí SLEEP volíme čas vypnutí receiveru (10-90 minut), DISPLAY zase zobrazí menu pro nastavení typu TV (Multi, NTSC, SECAM a PAL), VF kanálu (UHF 21 – 69) a VF modu (PAL BG, I, DK, SECAM L a NTSC M). Také tlačítko SAT i PAUSE je stejné jako u ostatních receiverů Kaon, volíme jimi satelit a zastavujeme – zmrazíme obraz. V úplně nejspodnější řadě tlačítka slouží k ovládání funkce PiP (obraz v obraze) – ON/OFF funkci aktivuje a sousední CH. nám zobrazí seznam kanálů, ze kterých po potvrzení tlačítkem OK vybereme kanál pro zobrazení ve druhém, menším okně. Jako zdroj pro okna PiP můžeme použít buď oba satelitní tunery anebo jeden tuner a jeden analogový vstup. Dalším tlačítkem MODE FILE můžeme u aktivované funkce změnit velikost oken, posouvat je či nastavit zobrazení obou oken PiP vedle sebe a poslední tlačítko SWAP TUNER provede záměnu obou oken (které bude menší na popředí a které zůstane větší „vespodu“). Práce s funkcí PiP je velmi jednoduchá a snadno pochopitelná a určitě se vám zalíbí mít možnost být stále informován o dění někde v rožku obrazovky (např. kdy začne na jiném programu pořad, který nechcete zmeškat.

Tlačítko MODE FILE má ale i další funkci. Pokud nejsme v režimu PiP, vstupujeme jím do adresářů v receiveru pro výběr souboru k přehrátí. Ve stromovém adresáři jsou to podadresáře AVDATA se záznamy pořadů ze satelitních tunerů, do MP3 si můžeme přesunout z počítače (přes USB kabel) vlastní nahrávky v tomto oblíbeném audio formátu, v podadresáři DVR jsou záznamy z digitální kamery, připojené přes interface na zadním panelu. Do podadresáře ANALOG se nám ukládají zdigitalizované nahrávky z analogového zdroje INPUT 2 (3x CINCH na zadním panelu), do složky GAME jsem si přesunul 9 her. Ta byla v originálním firmware prázdná, stejně jako následující SOFTWARE a IMAGE. Do IMAGE jsem pro testy přesouval obrázky ve formátu JPG a BMP. A úplně poslední tlačítko SWAP TUNER nám mimo režim PiP slouží k výběru satelitních tunerů – TUNER 1, TUNER 2 a ALL kdy v seznamu kanálů máme všechny uložené předvolby z obou tunerů současně dostupné.

Slíbil jsem ještě pohled do útrob přijímače. Po odšroubování sedmi šroubků (4 z boku a 3 vzadu) uvidíme čistě zpracované vnitřní provedení receiveru. Základní deska má oddělenou signálovou část s oběma tunery v pravé části od napájecí v levé části (pohled od čelního panelu). Pod „klecí“ na zasunutí šuplíku nejsou na základní desce umístěné žádné součástky, a navíc pro lepší odvod tepla je deska s plošným spojem v tomto místě bohatě perforovaná s velkým množstvím otvorů. Toto vnitřní uspořádání a také konstrukce zdroje mají zásluhu na tom, že se tento receiver jen velmi málo zahřívá. A to přesto že v něm trvale běží hard disk, protože ve firmware není zapracována funkce pro „uspání“ disku.

Testovaný Kaon KVR-1000plus měl nad základní deskou v levé části ještě přidané dvě desky, které "neplusová" verze nemá. Spodní obsahovala řídící elektroniku pro ovládání kamery (průmyslové či bezpečnostní) a pro DVR záznam. Nad ní je plošný spoj s komponenty síťového (ethernet) připojení. Právě kvůli této desce jsem byl nucen receiver otevřít. Po nahrátí nového firmware mi totiž přestalo fungovat síťové rozhraní, v aplikaci RMCS (Remote Monitoring Control System) se přestala detekovat MAC adresa receiveru. Nepomáhala rekonfigurace síťového připojení ani přeinstalace software RMCS Searcher v počítači. Podle indikace - rychlejšího blikání dvou zelených LED na LAN desce v přijímači, jsem usoudil, že problém bude zde. Po sundání krytu jsem za chvíli našel na této desce mikrospínač – resetovací tlačítko, a od té doby už opět receiver chodí výborně se všemi síťovými utilitami. Právě spojení s počítačem, případně propojení na jiné multimediální servery, kamery anebo internet povyšují KVR-1000plus o několik stupňů nad ostatní běžné satelitní přijímače. Na tyto utility určitě vyjde čas v dalších pokračováních testu.

Pokračování příště – menu receiveru


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
04.02.2005 • Počet přijímačů DAB v Británii překročil milión
31.01.2005 • Testovali jsme: Kaon KVR-1000plus – 1.část [ 15 ]
26.01.2005 • Testování AlphaCrypt-TC vstupuje do druhé fáze
24.01.2005 • Kaon 1000/1100/550 Convergence - sbližování domácí spotřební elektroniky [ 4 ]
18.01.2005 • Nový držák paraboly sníží poškození zdiva [ 24 ]
17.01.2005 • DX-erovy Vánoce – 2.část [ 7 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist