Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 29.11.2021 - 00:50:35   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Technika | Články
 

Kaon 1000/1100/550 Convergence - sbližování domácí spotřební elektroniky

  Autor: Václav Hrubec , e-mail: hrubec@satCentrum.com Přidané: 24.01.2005


V poslední době jsme svědky sbližování (anglicky convergence) řady do té doby samostatných produktů reprodukční a záznamové audiovizuální techniky s výpočetní technikou. A tak se nám na poličky v našich obývácích (kterým často moderně, ale trochu nadneseně říkáme home cinema centrum či room), usídlila řada přístrojů, které nám posílají na co největší televizi, či projektor s plátnem a do baterií nepřehlédnutelných reprosoustav co nejlepší obraz a zvuk. „Live“ – tedy z přímého terestrického, kabelového či satelitního vysílání či z „konzerv“ – záznamů z DVD či harddisků přehrávačů, rekordérů, receiverů anebo počítačů.

Přiznejme si, že mít co nejvíce naladěných programů a co nejhřmotnější, pardon nejvíce „filmově věrný“ (setkal jsem se i s termínem „co nejvíc dolby“) zvuk bývá prestižním cílem zejména pro mužskou populaci a najde se asi jen málo chlapů, kteří nemají pro tento druh domácí zábavy a odpočinku porozumění.

Jak se postupně stává z této pasivní, konzumní zábavy koníček s velkým K, tak náš divák zjišťuje, že už nestačí v reálném čase veškerou dostupnou a zajímavou nabídku „konzumovat“, tedy odsledovat. K reprodukční technice se proto přidává záznamová technika, a jednoho dne dojde i na počítač. Dosud stále oblíbené, ale technicky již zastaralé videokazety ustupují DVDčkům. Dnes zvládne vypálit si své vlastní digitální či digitalizované nahrávky už prakticky každý, protože vedle počítačových mechanik jsou stále více dostupnější i stolní DVD rekordéry.

A tak se nám začínají přístroje na poličkách pěkně kupit – počítejte se mnou: jako zdroj signálu máme satelitní či perspektivní DVB-T přijímač, na přehrávání médií použijeme video či DVD přehrávač, ať už samostatný, anebo v sestavě domácího kina. Pokud si chceme program zaznamenat a archivovat, využijeme videorekordér či DVD rekordér, anebo pořad nahrajeme na pevný disk. Někdo využívá i multimediální počítač, dnes jsou ve světě oblíbené malé multimediání „kostky“ (MegaPC či Scaleo), které zapadnou do obývacího pokuje a nejsou ani tolik hlučné. Zbývá ještě zobrazovací zařízení: televizor – klasický, plasmový či LCD anebo projektor. Napočítal jsem minimálně tři přístroje, ale lehce jsem mohl dojít i k číslu 6 či víc…

Pokud je však zmiňovaný divák zároveň náruživým sportovním fanouškem, po nějaké době zjišťuje, že mu nestačí v čase souběhu několika zajímavých přenosů pouze jediný zdroj signálu - a tak se začne pídit po vícetunerových zařízeních, anebo zakupuje další receivery, či přidává do počítače satelitní DVB-S kartu. Což samozřejmě stojí nejen finance ale i místo (jak v obýváku, tak i na střeše pro další antény či paraboly) a také znalosti a schopnosti vše kvalitně zapojit, propojit a naladit a samozřejmě i zvládnout obsluhu.

Naštěstí si řada výrobců takovéto problémy uvědomuje a s rostoucím rozvojem elektroniky dochází k stále většímu sbližování – (convergenci) původně jednoúčelových zařízení do multimediálních přístrojů. Zvládajících vše elegantněji, přehledněji a se snadnější obsluhou. Na našem trhu jsou už běžně dostupné satelitní přijímače s vestavěným harddiskem a rychlým procesorem pro softwarové dekódování v reálném čase, nahrávku do počítače z disku receiveru pak dostaneme pomocí USB anebo síťového (ethernet) rozhraní. Některé mají dvojitý tuner (či dva tunery), kdy můžeme současně jeden pořad nahrávat a druhý sledovat, anebo využívat funkce PiP (obraz v obraze – Picture in Picture). Na harddisky lze uložit desítky hodin záznamů (více jak 40 hodin pro 80 GB disk a 60 hodin pro 120 GB disk) v digitální kvalitě (stejné, nezměněné od přijímaného originálu) a receiver pak použít jako záznamové i reprodukční zařízení.

Podobná myšlenka napadla i známého korejského výrobce – firmu Kaon, který pro nás připravil nové modely PVR satelitních a DVB-T receiverů řady 550 a 1000/1100. Tuto produktovou řadu označuje právě zmiňovaným anglickým slůvkem „convergence“ – sblížení, což se mu, podle mého názoru povedlo velmi dobře, protože multimediální funkce dotáhl asi nejlépe z široké nabídky současných přístrojů na trhu.

Měl jsem možnost díky ochotě našeho jediného autorizovaného zástupce, dovozce, velkoobchodního prodejce a nositele servisu – klatovské firmy Impexa - otestovat velmi dobře vybavený receiver Kaon KVR-1000plus a podrobně si ověřit všechny jeho multimediální funkce. Přijímač jsem dostal krátce před Vánoci, ale poprvé jsem jej viděl a měl možnost si jej osahat už loni v létě. První popis a fotografie jste mohli vidět v článku Nové CW receivery a multimediální rekordér Kaon.

Tento týden začneme na našem webu uveřejňovat několikadílný test tohoto receiveru, proto bych nerad předbíhal v podrobném popisu. Aspoň stručně však uvedu, že se jedná digitální rekordér, který je vhodným základem domácí multimediální sestavy. Satelitní signál se přivádí do dvou tunerů, a díky rychlému 32 bitovému RISC procesoru µPD61130 - [220Mips] přístroj zvládá simultánní time-shifting či současné nahrávání až šesti (!) pořadů při možnosti sledování dalšího programu. Přístroj zvládá duální dekódování vysílaného (live) streamu anebo nahraného (recorded) streamu se zobrazením na televizní obrazovce (PiP – picture in picture). Zaznamenává celý datový tok, tedy ukládá už dekódovaný obraz, všechny audio stopy (včetně vícekanálových AC3) i případné (skryté) titulky. Záznamy jsou ve formátu MPEG-2 streamu (tsr), přes webové rozhraní či DVR vstup pak MJPEG (motion jpeg). Receiver má „počítačový“ harddisk uložený v šuplíku, který je vyjímatelný a po vložení do počítače lze již přímo nahrávky přehrávat či zpracovávat – vzhledem k tomu, že HD je formátovaný v kompatibilním FAT formátu, nahrávky jsou přístupné a „viditelné“.

Úplnou novinkou je možnost nahrávání ze dvou analogových vstupů (!) přes konektory CINCH (1 video a 2 audio L a R kanál). Jeden jsem využíval pro záznam (zdigitalizování) programů z TV Nova, která nevysílá přes satelit, druhý je předurčený zejména pro záznam z kamery a k tomuto vstupu lze ještě připojit programovatelný interface pro například průmyslovou (či hlídací) kameru k záznamu na disk (Home security systém). O této neobvyklé, ale užitečné funkci bude podrobnější zmínka v dalším testu.

Dále je možné do a z receiveru posílat data přes digitální rozhraní USB v.2.0 anebo síťové připojení Ethernet (TCP/IP). A to nejenom obraz (filmy) či zvuk (rádia), ale i nahrávky z počítače, vytvořené ve formátu DivX, audio snímky v MP3 (MPEG-1 Layer-3) či obrázky v JPEGu. To vše receiver přehraje a díky tomu, že „vidíme“ strukturu příslušných adresářů v menu na obrazovce či přes webové rozhraní anebo v počítači, připojeném přes USB rozhraní, je přesun či zpracování záznamů velmi rychlé a jednoduché. Receiver můžeme též připojit přímo na internet a používat jej jako webového či e-mailového klienta. Lze jej také snadno přes webové rozhraní dálkově ovládat graficky totožným obrazem „skutečného“ dálkového ovladače (RMCS), sledovat po síti programy na jednotlivých předvolbách či provádět dálkově současný záznam pořadu na harddisk v receiveru i v počítači. K těmto funkcím jsou dostupné utility, včetně playerů či konvertoru MPEG a AVI snímků do DIVixu. Zajímavých funkcí a možností je ještě více, nezmiňoval jsem například desítky jednoduchých her, které možná znáte z kdysi oblíbených osmibitových Atari či Sinclairů. Ale to už není, podle mého, ta nejdůležitější funkce pro satelitní receiver, spíše oceňuji citlivý tuner, rychlou reakci na povely, bezproblémový příjem „domácích“ paketů v systému CryptoWorks na CA moduly, umístěné v CI slotech (receiver má dvě CI šachty a žádnou vestavěnou čtečku dekodéru) a spolupráci s dalšími universálními CAM. A také kompletní menu v našich mateřštinách - ano, na výběr máme češtinu i slovenštinu. A funkční, zdarma dostupný setting software pro počítačové zpracování předvoleb obou nezávislých tunerů.

Tolik „vlajková loď“ - receiver KVR-1000plus, společnost Kaon však vyrábí produktovou řadu 1000/1100/550, zahrnující i další přístroje, lišící se tunerem, výbavou a dílčími vlastnostmi. Z tisícovkové řady je to kromě zmiňované KVR-1000plus ještě KVR 1000S bez ethernetu (připojení do počítačové sítě), a dva receivery s tunery pro příjem terestrického digitálního signálu. Buď pouze pro DVB-T, to je typ KVR-1100T anebo KVR-1100Combo pro současný příjem (a záznam) satelitního i terestrického signálu. Jako poslední novinku jsem našel na firemním internetu www.kaonmedia.com nově uvedený typ KVR-1000DAB s doplňkem pro příjem digitálního rozhlasu Eureka-147 DAB Standard (ETS 300-401 Compatible) s dual band tunerem pro III. a L pásmo (174-240 MHz a 1452-1492 MHz). Protože tento systém se u nás nedá přijímat a ani v budoucnu se nebude používat, beru to jen jako informaci o široké nabídce, která jistě uspokojí každého zájemce.

O třídu nižší řada produktů s číslovkou 550 se liší na první pohled designem skříňky a tím, že má harddisk pevně vestavěný, tedy nikoliv ve vyjímatelném šuplíku. Vlastnosti a funkce, jako jsou dva tunery se záznamem až 6ti programů však zůstávají. Kaon vyrábí v této řadě satelitní přijímače KSC-N550H2R a KSC-N550H2 (ten druhý je bez možnosti nahrávání z analogového zdroje), terestrické KTC-N550H2R a KTC-N550H2 a combo modely KTSC-N550H2R a KTSC-N550H2. Je potěšitelné, že firma Impexa počítá s dovozem i těchto kombinovaných přijímačů, které si jistě najdou své příznivce na území pokrytém signálem DVB-T.

Tolik úvodní seznámení, následovat bude první část testu satelitního receiveru KVR-1000plus.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 4   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
26.01.2005 • Testování AlphaCrypt-TC vstupuje do druhé fáze
18.01.2005 • Nový držák paraboly sníží poškození zdiva [ 24 ]
17.01.2005 • DX-erovy Vánoce – 2.část [ 7 ]
16.01.2005 • DX-erovy Vánoce – 1.část
13.01.2005 • Otázka modulace signálu [ 3 ]
06.01.2005 • Problém s aktivací Czech Linku v receiverech Technisat a Mascom [ 15 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Nenažraní obchodníci si asi myslí, že se národ odn 

22.02.2005 13:40 • RAFI007
levný dig. př. + stolní DVD vypalovačku s HDD-jak na tuto kombinaci dostanete digitální signál a jak nahrajete 6 programů zároveň.Dle logiky autora ve výsledku by potřeboval 6Xdigital,6xkartu,6xDVD s HD a stále by nahrával analog.Opravdu je potřeba se naučit počítat a pak drahý obchodník začne být levný.
Národ už zblbl z levného zboží v marketech a první nakupují a pak teprve zjištují co s tím.Naštěstí ještě zůstala skupina normálních lidí, pro které je takovéto zboží jako tento Kaon určeno.
 
 
  překlep... 

25.01.2005 23:09 • satCentrum
Dík za pečlivé přečtení, překlep jsem opravil :-) V.Hrubec.
 
 
  Cena 

25.01.2005 20:08 • KOTAZ
Ten Kaon 1000 s HDD je drahej jak pes (jestli se nepletu tak cca 26000Kč. Za ty prachy si raději pořídím levný dig. př. + stolní DVD vypalovačku s HDD, který se už dneska dá pořídit i pod 20000Kč. Nenažraní obchodníci si asi myslí, že se národ odnaučil počítat.
 
 
  šotek v článku 

25.01.2005 18:29 • sukesada
"...v digitální kvalitě (stejné, nezměněné od přijímaného originálu) a receiver pak --- POŽÍT --- jako záznamové i reprodukční zařízení..."
šotek, potvora, z té věty udělal docela dobrý vtip, ale možná by tam to "u" mohlo být i přesto ještě doplněno ;-)

 
 
Celkový počet komentářů: 4 / zobrazují se: 1 ... 4

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist