
Téměř 40 % německých domácností přijímá své televizní programy přímo ze satelitního systému SES Astra na orbitální pozici 19.2° východně. Přímý příjem znamená buď individuální příjem s vlastní parabolou jedním, dvěma, či více účastníky anebo příjem společnou anténou se satelitním dílem na družici Astra, tedy s mezifrekvenčním (mf) rozvodem.
Takřka všechny německé kabelové sítě, poskytující příjem TV kanálů, je pro abonenty získávají distribucí ze satelitů Astra anebo Eutelsat. Ve velké míře se jedná o příjem signálu z analogových transponderů na Astře. Přitom podle oficiálních (a neustále uváděných) informací by německé analogové vysílání mělo být ukončeno nejpozději v roce 2010.
Kromě příjmu televizních programů se však omezení analogu bude týkat i řady analogových rádií. Tak jako pozemní analogové VKV bude ustupovat digitálnímu rozhlasu DAB, tak budou ubývat i rádia na audio podnosných analogových TV. Přestože zatím vysílání DAB nedosahuje takového významu, jak by mělo, u satelitních rádií můžeme očekávat určité změny už v nejbližší době.
Již brzy bude totiž ukončeno vysílání na prvních dvou analogových satelitních transpondérech Astra, které jsou určené pro německý trh. S největší pravděpodobností se to bude týkat – dle technické potřeby – hlavně programů ADR (Astra Digital Radio). Už v prosinci bylo ukončeno vysílání ADR u všech švýcarských rozhlasových programů a od té doby se dají přijímat už jen v digitálním módu DVB (MPEG-2) na satelitu Eutelsat 13° východně.
Postupně, jak se budou vypínat analogové transpondery, skončí s tím i přenosy této dnes už neperspektivní větve digitálního rozhlasového vysílání – audio kanálů v normě MPEG-1 na analogových podnosných německých televizí. Většinu rádií už stejně dnes můžeme naladit v digitálních paketech (MPEG-2).
Satelitním pamětníkům to možná připomíná podobnou situaci s už dávno mrtvým systémem kvalitních digitálních audio kanálů systému DSR. Také tyto audiokanály v mnohem lepší kvalitě (a s menší komprimací), vysílané z družice TV-SAT 2 a Kopernikus, už dnes patří pouze historii.
Přesné parametry a okamžik, kdy bude vysílání na prvním německém transpondéru na Astře vypnuto, bude brzy oznámeno.
S využitím zdroje: Infosat.lu, 11.02.2005, volně upraveno a zkráceno