Začneme kódovacím systémom, ktorý bol použitý ako prvý v Európe a radí sa aj medzi prvé, ktoré boli pirátmi spracované a následne prelomené.
Reč je o kódovacom systéme
IRDETO. Vyvinutý bol v USA rovnomennom firmou, ktorá sa už niekoľko rokov zaoberá ochranou dát. Autorské práva na tento systém vlastní spoločnosť
Mindport BV.
Používa sa v USA, v Európe a z časti v Ázii. Systém mal od začiatku niekoľko úskalí, komunikácia medzi abonentami a spoločnosťou sa uskutočňovala pomocou kariet a spätných kanálov. Hackeri prelomili servisný kľúč a týmto krokom sa dostali priamo dovnútra systému. Ešte prednedávnom sa povrávalo, že systém je „predierkovaný“ ako ementálsky syr. Spoločnosti však rázne zakročili proti pirátom a modifikovali systém do podoby
BetaCrypt, ktorý s obľubou používa nemecký prevádzkovateľ platenej televízie Premiere. Problém s nalomením sa u neho vyskytol takmer ihneď, pretože spoločnosť servisný kľúč síce zmenila, ale ostatné kombinátorické riešenia zostali neupravené, čím sa otvorila opäť cesta pre pirátov a dnes tento systém zostáva naďalej prelomený.
Irdeto bol v minulosti dosť populárnym systémom, odhliadnuc od Premiere ho používal aj grécky satelitný operátor FilmNet – Nova, D+ - Telepiu a holandský Canal+, nemecký ORF a MediaVision, EuroSport, Showtime a Stream.
Niektoré spoločnosti už pomaly prešli na iné systémy, ale Irdeto sa definitívne ešte používať neprestalo. Dnes v modifikovanej podobe
Irdeto 2 ním kóduje svoje vysielanie aj pornokanál SCT. Zatiaľ pomerne bezpečne, servisný kľúč je zmenený a kombinátorické riešenia rovníc sú takisto upravené. Programy kódované v tomto systéme sú vysielané nielen z družíc Astra a Hot Bird, ale nájdeme ich doslova roztrúsené po celom orbite.
Sú to arabské programy, niektoré prenosové trasy a niekoľko samostatných kanálov a providerov. Spočiatku spoločnosti menili dosť často kódy, piráti však tento boj mačky s myšou vždy vyhrali. Dostali sa až tak ďaleko, že jedna originálna prístupová karta im dokázala otvoriť niekoľko paketov naraz.
V systéme Irdeto sa kľúče menia pomerne dosť často, čo núti pirátov programovať si svoje karty s nepredvídateľnou pravidelnosťou.
Zásadnou chybou spoločností bolo aj to, že sa na trh dostala CA verzia modulu, teda vyberateľného modulu, ktorý sa neskôr dal preprogramovať aj na iné modifikácie systému a to
BetaCrypt a
AlphaCrypt. Doslova šok utrpeli spoločnosti pri distribúcii prijímačov Humax 5400 so zabudovaným modulom Irdeto. Po úprave totiž tento prijímač dokázal dekódovať viaceré systémy a stával sa tak pomerne populárnym artiklom pre pirátov.
Systém Irdeto sa dodnes používa, aj keď je na ústupe, niektoré spoločnosti ním ešte stále kódujú svoje vysielanie. Svoje miesto však v oblasti platenej televízie vždy mal isté a patril medzi populárne kódovacie systémy.
V ďalšom pokračovaní sa pozrieme na kódovací systém
Seca/MediaGuard.