Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 23.05.2024 - 07:49:45   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Z domova | Články
 

Dokumentárny film RTVS získal hlavnú cenu na MFF Primus

  Autor: PR Press RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 25.05.2012


Dvojdielny koprodukčný dokumentárny film Rozhlasu a televízie Slovenska Príbehy tatranských štítov v réžii Pavla Barabáša získal na Medzinárodnom filmovom festivale Primus v Slovinsku hlavnú cenu za najlepší film festivalu v kategórii Zdravá príroda, zdravý človek. Historicko-prírodopisnú sériu o tatranských štítoch si mohli diváci pozrieť v televíznej premiére na Dvojke na prelome januára a februára.


Festival, tematicky zameraný na históriu a kultúrne dedičstvo, sa uskutočnil v dňoch 17. - 20. mája 2012 v najstaršom meste Slovinska Ptuj, ktoré je partnerským mestom Európskeho hlavného mesta kultúry 2012 Mariboru. Zámerom festivalu Primus je zdôrazniť dôležitosť filmového umenia, ktorého význam vzrastá práve v časoch krízy. Festival ponúka platformu na prehodnotenie vplyvov histórie a historických udalostí na našu súčasnosť a na spôsoby komunikácie.

Dokumentárny film o tatranských štítoch pohľadom režiséra Pavla Barabáša získal aj Cenu za prelínanie pokorného pohľadu na prírodu a športový výkon na 18. ročníku Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2012, ktorý sa konal minulý týždeň.


Príbehy tatranských štítov

Dvojdielny dokumentárny film Pavla Barabáša o histórii objavovania tatranských štítov. Na pozadí krásnych a majestátnych obrazov hôr sa odvíjajú aj príbehy ľudí - prvých objaviteľov, ktorí zanechali trvalú stopu pri odkrývaní ich tajomstiev. Významná je aj druhá línia cyklu, v ktorej sa zobrazuje súzvuk obrovskej sily najkrajších, ale i najmenších veľhôr sveta s ľudskými osudmi, ktoré dotvárajú emocionálnu fresku fenoménu Vysoké Tatry.

Prvá časť reprezentatívnym spôsobom približuje tajomnosť, nebezpečenstvo i neopakovateľnosť štítov Vysokých Tatier - Kriváňa, Ľadového a Gerlachovského štítu. Aj keď sú iba holými skalami, sú symbolmi Slovenska.

Snaha ľudí zanechať na nich stopy svojej prítomnosti viedla k stavaniu monumentov, pamätných tabúľ, pomníkov alebo krížov. Trvácnosť väčšiny z nich bola relatívne krátka, a to nielen vplyvom prírodných živlov. Na Gerlachovskom štíte boli tabule na počesť uhorského tisícročia. Štít menil názov podľa záujmu tej ktorej doby - Štít Františka Jozefa I., Štít legionárov, ale i Stalinov štít. Proti tejto ideovej dočasnosti však stojí ďaleko hlbšia a mystická sila vrcholov, ktorá oveľa silnejšie a navyše aj nezmazateľne vnútorne poznamenala ľudské osudy a ich duše.


Mgr. Richard Šümeghy, Hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska, Sekcia komunikácie RTVS


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
25.05.2012 • Česká televize opět aktivně podpoří dětský Zlín Film Festival
25.05.2012 • 28. ročník pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad 2012
14.05.2012 • Art direktor ČT24 a ČT4 Alan Záruba odchází z České televize
03.05.2012 • Den s Óčkem v pražské ZOO
30.04.2012 • Tiskové prohlášení ČT: Otakar Černý nebyl vyhozen z České televize
26.04.2012 • Bezmála čtvrt milionu fanoušků Óčka vybírá nejzaláskovanější klip

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist