Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 12.04.2024 - 18:44:25   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Pakety a stanice | Články
 

Obava z Rakouska: Německé soukromé stanice uvažují o kódování - ale jiným systémem než ORF

  Autor: Harald Fidler, Petr Miklík , e-mail: info@derstandard.at Přidané: 18.11.2005


Kdo chce přijímat programy ORF ze satelitu, už dlouhou dobu potřebuje k dekódování signálu dekodér a přístupovou kartu („smartcard“). Je to proto že rakouská veřejnoprávní televize si rozhodně nemůže dovolit vysílat program ORF 1 ze satelitu bez kódování - musela by totiž platit za filmy, seriály aj. pořady mnohem více. Anebo by pak tento program nebylo možné přijímat v celé Evropě, nejen v samotném Rakousku.

Možná, že v blízké budoucnosti bude zapotřebí dekodér i karta i pro dosud volné německé stanice - RTL, Sat.1 a spol. vážně přemýšlí o „základním kódování“ – ovšem jiným systémem než ORF.

V případě německých soukromých stanic jsou však v popředí zájmu úplně jiné úvahy, jak nyní informuje odborný magazín Digital Fernsehen (Digitální televize). Poněvadž příjmy z reklamy se v žádném případě nezvyšují, hledají se i další finanční zdroje - třeba s využitím placené televize. Zakódování satelitního a kabelového vysílání Pro 7 nebo RTL má přimět diváka, aby si zakoupil dekodér a přístupovou kartou. Pomocí této karty se pak bude příjem nových placených programů přímo účtovat, i když za sledování programů jako RTL se nyní ještě zvlášť neplatí.

Pět miliónů německých domácností již ale má své boxy a dekodéry - s příslušnými boxy nabízí platforma Premiere i svůj kódovací systém Nagravision. Na to naléhá i nejdůležitější satelitní provozovatel Astra: v Mnichově provozuje celkem vhodnou firmu zabývající se kódováním - APS. Konkurent – společnost Eutelsat si už na tento postup stěžoval u německého kartelového úřadu, jak podotknul Stefan Hofmeir, vydavatel magazínu Digital Fernsehen.

Pro ORF je však systém Nagravision u programů RTL apod. zcela nevhodný - v Rakousku je pro dekódování ORF používáno již více než půl miliónů dekodérů systému Cryptoworks. A tento počet stále narůstá. To pak může přinejmenším ztížit příjem vloženého reklamního vysílání německých soukromých stanic pro Rakousko, kódovaného v systému Nagravision, doplňuje rakouský veřejnoprávní vysílatel. Počet abonentů Premiere v Rakousku je poloviční (cca 270 tisíc předplatitelů).

Pan Markus Breitenecker, pracovník pro obchodní záležitosti Pro 7 a spol. v Rakousku, se dotázal v mnichovském ústředí, a jakou odpověď? Základní kódování rozhodně „nebude příští rok“. „Ještě žádné rozhodnutí“, řekla mu mluvčí koncernu Katja Pichler, „v současnosti není aktuální“. Od RTL dosud nepřišla žádná reakce.


Zdroj: Harald Fidler, DER STANDARD; 15. 11. 2005, přeložil Petr Miklík, volně upraveno a zkráceno


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 10   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
20.11.2005 • SES ASTRA podpísala rámcovú dohodu o využití kapacity HELLAS SAT
16.11.2005 • Šíření satelitní ČT24 ze společných antén [ 42 ]
15.11.2005 • Start vysílání HDTV Premiere s překážkami [ 2 ]
13.11.2005 • Fotbal na Galaxii sport v listopadu 2005 - aktualizováno
10.11.2005 • Dnes bude pokřtěna nová česká kabelová a satelitní televize FUN1 [ 7 ]
10.11.2005 • Vyvrcholení tenisové sezóny 2005 na Galaxii sport

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  kódování rtl 

16.07.2008 13:16 • neregistrovaný
zakódujte to německých programů už bylo dost.
 
 
  kódování RTL 

09.07.2008 10:32 • neregistrovaný
mě to nevadí já nechci pořád sledovat same německé kanály.
 
 
  Ad Trouba 

22.06.2008 15:18 • neregistrovaný
Reagujem na Tvoj prispevok. Na serveroch sa uz dlhsiu dobu vlani a ak nie uz aj pred dvoma rokmi hovorilo o systeme Dolphin, neskor ho nazvali Entavio. Predpokladam, ze tento clanok sa tyka prave Entavia. Podla mna by to bol krok zpat, v Nemecku by tym asi velmi nedonutili zakaznika nakupit si potrebny hardware a karty. Pokial viem, projekt Entavio je momentalne "zamrazeny" kvoli tahaniciam s Protimonopolmym uradom, co sa spomina aj v tomto clanku. Dokonca sa cosi pisalo, ze TV spolocnosti od toho ustupili. Som prekvapeny, ze sa problem Entavio znova objavil.
 
 
  kódování RTL 

22.06.2008 13:59 • neregistrovaný
mě to nevadí aspoń nebudu sledovat samé německé kanály zakódujte to.
 
 
  Upřímnou soustrast 

19.11.2005 01:06 • anonym
Nechápu jakým způsobem chtějí základním zakódováním zvýšit své zisky. Nejsem ekonom, ale vím že pár vteřin reklamy v hlavním vysílacím čase představuje pro televizi slušnej balík do kapsy. Za týden vydělá úspěšná komerční televize (typu RTL, Pro7 či Sat1) jen na reklamách daleko víc peněz, než by se rovnal příjem z nákupu základních karet pro všechny Němce. O poklesu diváckého zájmu ani nemluvě (a ať mi nikdo neříká, že zakódováním programu přitáhne kanál víc diváků než když je FTA). Ano řada Němců má jen FTA přijímače. A většina z nich nemá důvod měnit. Německá ARD se svými regionálními klony (podle mě povedenými) nabízí ze satelitu dostatečnou programovou rozmanistost, stejně tak programy ZDF a její odnože. Kdyby bylo zakódováno toto všechno (myslím programy kolem ARD a ZDF), Němcům by nezbylo nic než investovat víc finančních prostředků do nákupu satelitní techniky, tato situace zatím nenastává a proto je myšlenka na zakódování některých soukromých tv stanic podle mého v tuto chvíli zcela irelevantní. Tak jako tak, současná hospodářská recese v Německu nahrává výraznému odlivu diváků, kdyby došlo k zakódování soukromých stanic a množství stanic skupiny ARD a ZDF by při tom dál vysílalo volně. Zářným příkladem je německý paket Premiere. Zatímco příjmy ze sledování paketu Premiere nepokrývají již několik let ani náklady, o tendenci v příjmech skupiny RTL a ProSiebenSat1 se toto říct nedá. Příjmy tu stabilně už řadu let překračují náklady (a ne o málo!). Dalším nesporným faktem je to, že příjem těchto satnic by se zúžil i vlivem nemožnosti zahraničních kabelových operátorů zařazovat stěžejní německé komerční kanály do své nabídky (ano i za programy, které jsou na satelitu FTA, musí kabelový operátoři platit). Při současné praxi kdy k většinu kódovaných paketů nelze legálně sledovat mimo jejich mateřskou zemi ( v tomto případě by zůstaly zachovány jen příjmy z německy mluvících zemí západní Evropy)... O ztrátě obecné známosti a prestiže těchto kanálů ve světě mezi laickou veřejností ani nemluvím. Kolik Čechů, Poláků, Francouzů, Španělů, Italů... sleduje a dobře zná programy německých komerčních stanic, které vysílají FT? A kolik Čechů, Poláků, Francouzůl Španělů, Italů... sleduje programy kódovaných stanic paketu Premiere. Legálně ani jeden. Řekneme-li kdekoliv v Evropě zkratku "RTL" i ten kdo satelit nikdy neměl, většinou ví že tato zkratka znamená synonymum pro úspěšnou německou komerční televizi. Řekneme-li v kdekoli v Evropě například "Blue Movie" (což je stanice z paketu Premiere), ten kdo žije mimo německy mluvící země a nemá satelit vůbec, neví o co jde a ten kdo žije mimo tyto země a satelit má, též většinou neví. Málokdo se zajímá o programy, které nemůže v zemi kde žije, sledovat. Jde tu o příjmy. To co jsem popsal na konci článku, to jim rozhodně nepřidá. A to z čeho plyne hlavní zdroj příjmů, o tom jsem mluvil v úvodu tohoto zamyšlení.
Programy skupiny RTL a ProSiebenSat1si kombinací na komerční tv slušné programové kvality a FTA šířením v celé Evropě, vysloužili za ty roky jistou prestiž. Kdo bude po jejich zakódování znát za dvacet let mimo německy mluvící země jejich programy? Zbude jen mhavá vzpomínka a i když programy skupiny RTL a ProSiebenSat1 bodou vysílat dál (kódovaně), pro většinu Evropanů mimo zmiňované německy mluvící země přestanou tyto stanice existovat dnem jejich zakódování.
Upřímnou soustrast Německo.
 
 
  Cielom je donutit ludi si zaku ... 

18.11.2005 20:44 • anonym
Cielom je donutit ludi si zakupit prijimace s dekoderom. Pre prijem beznych nemeckych stanic by bolo potrebne iba aktivovat kartu. (jednorazovy poplatok) Ziadne mesacne poplatky. Kedze by sa tieto karty predavali iba v Nemecku, Rakusku a Svajciarsku znizili by sa tym naklady na vysielacie prava. (preto funguje aj slovak a czech link) Nadalej maju nemecke stanice v umysle ponuknut dalsie tematicke kanaly a tie by mali byt spoplatnovane. V dnesnej situacii by si tieto stanice predplacalo velmi male mnozstvo ludi, pretoze vacsina vlastni iba analogove FTA prijimace.
Bude zaujimave ako sa tieto stanice nakoniec rozhodnu, pretoze je zname, ze vacsina nemcov nieje ochotna platit za TV. Dokonca mnohi prijimaju TV cez satelit, pretoze nechcu platit poplatky za kablovu TV.
Dalsim bodom je DVB-T. Cez satelit uz budu vysielat iba platene baliky a FTA bude mozne iba cez DVB-T.
 
 
  FTA [rogramy zivia len reklamy ... 

18.11.2005 20:40 • anonym
FTA [rogramy zivia len reklamy
 
 
  GuMa 

18.11.2005 19:25 • anonym
Je to kravina... a navíc, nikdo by si takový programy nepředplatil.
 
 
  Zakódováním by německé FTA sta ... 

18.11.2005 08:11 • Pavel K
Zakódováním by německé FTA stanice přišly o obrovské množství reklamy a tím příjmů. Miliony Němců mají jen FTA přijímače , max. s Nagrou (ovšem na jen na 1 kartu). Tyto choré úvahy především vyplozují výrobci kódovacích systémů, občas podporovaní provozovateli družic. Astra by si ovšem měla uvědomit, kdo ji živí a do současné doby umožnil její existenci a nepodporovat blbosti...Alles gute
 
 
  "Od RTL dosud nepřišla žádná ... 

18.11.2005 07:34 • Trouba
"Od RTL dosud nepřišla žádná reakce."
Bodejď by na takový nesmysl reagovali. Tyhle stanice mají status "volných stanic" a v odborném zákulisí sat. příjmu se o ničem neví, jinak by toho už byly plný servery.

 
 
Celkový počet komentářů: 10 / zobrazují se: 1 ... 10

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist