Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 21.07.2024 - 19:20:30   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Technika | Články
 

Čeká nás revoluce v ovládání televizí? Zapomeňte na klasický ovladač. Brzy budeme s televizí komunikovat řečí těla...

  Autor: PRAM Consulting , e-mail: info@pram.cz Přidané: 05.03.2014


Způsob sledování televize se od jejích počátků výrazně změnil, stejně tak její ovládání. Ačkoli patent na dálkové ovládání byl zaregistrovaný už v roce 1898, uběhlo ještě mnoho let, než se dálkový ovladač stal běžnou součástí domácnosti. Mimochodem, patent si dal registrovat vědec a futurista Nikola Tesla a jeho první ovladač sloužil k dálkovému ovládání člunu.


První skutečný ovladač

S myšlenkou dálkového ovládání televizí přišla americká firma Zenith Radio Corporation krátce po druhé světové válce, v roce 1950. Ovladač nazvaný „Lenivé kosti“ byl k televizi připojen kabelem. Ten byl odstřižen až o šest let později a první bezdrátové ovládání televize bylo na světě. Nejdříve začalo jen s omezenými funkcemi – umožňovalo pouze přepínání kanálů a změnu hlasitosti. Trochu neohrabané zařízení fungovalo na bázi ultrazvuku, což mohli ocenit hlavně tehdejší technologičtí nadšenci, ale určitě ne jejich psi, pro které byla frekvence ovladače až příliš slyšitelná.


Od přepínače k ovladači

Větší nároky na dálkové ovládání kladla sedmdesátá léta, kdy ovladače začaly nabízet více funkcí a možností. Nový impuls přišel v roce 1980, kdy byl na trh uveden první infračervený ovladač, tedy technologie, která ovládá většinu televizí dodnes. Produkt měl okamžitý úspěch a stal se nezbytnou součástí všech televizí.

Dnešní zařízení, a netýká se to jen televizí, jsou mnohem komplexnější a nabízejí více funkcí než v minulosti. Klasický ovladač, který najdeme snad v každé domácnosti, jednoduše nedokáže nové nároky spotřebitelů pokrýt. I proto se hranice ovládání neustále posouvají. Ke slovu se tak dostávají touchpady, klávesnice, joysticky, tlačítkové konzole, elektronické rukavice nebo kamery, které rozpoznávají gesta.

Komplexnost smart funkcí vyžaduje kurzorovou navigaci, jakou známe z prostředí počítačů. Kromě vizuálního ovládání umožňují nejmodernější televizory i Voice Control, což je ovládání hlasovými povely.


Tělo jako ovladač

Právě zmíněné ovládání pohyby lidského těla a hlasem je v této oblasti považováno za nejperspektivnější. Už několik let představuje technologický vrchol dálkové ovládání, a to nejen u televizí. „Trendem výrobců spotřební elektroniky je v současné době navigace elektronických zařízení pomocí hlasu či gest, schopnost smart televizí rozpoznat uživatele podle tváře nebo interaktivní funkce sportovních her ovládaných pohyby uživatelů,“ uvádí Jiří Mrkvička ze společnosti Changhong, která je světovou trojkou ve výrobě LCD televizí.

Ovládání gesty je postavené na snímání pohybů lidského těla. Ty jsou předdefinované a je k nim přiřazená konkrétní funkce. Pohyby a gesta snímá kamera, zabudovaná do televize a následně je zpracovává příslušná aplikace. Můžete tak pohybem hlavy ze strany na stranu přepínat kanály, mávnutím ruky měnit záložky nebo jemným pohybem prstů ve vzduchu ovládat kurzor na obrazovce. Funkce se samozřejmě musí nejprve aktivovat dohodnutým pohybem, hlasem nebo hardwarovým ovladačem.

Nejnovější televize mají v sobě zabudovanou kameru, která je schopná identifikovat tvář a automaticky načítá vaši domácí obrazovku nebo jiné funkce vašeho osobního profilu. Další instrukce je možné dát gestem nebo hlasem.


Ve finále Wimbledonu...

Ovládání pohybem těla přináší celou řadu nových možností, které se netýkají jen televizí. S nástupem nových technologií se neposouvají jen hranice využití televizí, týká se to i světa počítačových či konzolových her. Už dnes jsou na trhu hrací zařízení, která umožňují hrát hry bez toho, aby hráč držel jakýkoli ovladač. Můžete si takto virtuálně zachytat ryby, zatančit si nebo si třeba zahrát finále Wimbledonu. A to je jen ochutnávka toho, jak ovládání radikálně mění zavedený koncept a účel televizí. „Ze statického diváka – konzumenta se stává divák s aktivní účastí na programu,“ dodává Jiří Mrkvička.


Ovládání smartphonem

V posledních letech roste oblíbenost různých aplikací pro smartphony a tablety, které jsou po spárování schopné ovládat televizory a plnohodnotně tak zastoupí standardně dodávané ovladače, Jejich výhodou je, že z jednoho místa můžete ovládat více zařízení v domácnosti, například televizi, audiosestavu nebo třeba klimatizaci.

I když bylo kdysi dálkové ovládání považované za výstřelek pro pohodlné nebo lenivé lidi, dnes je tomu úplně jinak. Jeho primární funkcí je ulehčit přístup k zábavě a zážitkům a ušetřit tak čas, který můžeme investovat někde jinde.


Šárka Bláhová, Account Executive, PRAM Consulting, ilustrační obr: Changhong


Zkrácená adresa na tuto stránku: http://goo.gl/EnXqDi Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
28.02.2014 • České Radiokomunikace zahájily další etapu experimentálního vysílání v DVB-T2
24.01.2014 • NHK zkušebně odvysílá řadu projekcí z Olympijských her v Soči ve formátu Super Hi-Vision 8k
11.12.2013 • Elemental Technologies s plnohodnotným zpracováním obrazu 4K HEVC
17.11.2013 • Vysílání MPEG-4 stále jen v začátcích
12.11.2013 • Britské rozhlasové stanice varují před přechodem na DAB
11.11.2013 • Skupina SES plánuje vysílání v módu 4K/Ultra-HD

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist