Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 15.06.2024 - 08:57:57   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Z domova | Články
 

Před 22 lety odstartovala Premiéra TV, první česká soukromá televize

  Autor: TV Prima , e-mail: info@iprima.cz Přidané: 18.06.2015Televizní vysílání v České republice si v sobotu 20. června 2015 připomene historický mezník. Bude to přesně 22 let, kdy začala vysílat první komerční televize Premiéra TV, předchůdkyně dnešní TV Prima.


Vysílání plnoformátové Premiéry TV bylo zkušebně zahájeno 15. května 1993, do ostrého provozu pak přešlo 20. června 1993. Nejprve vysílání naladili pouze diváci v Praze, o rok později se z regionální stanice stala celoplošná. První studio bylo umístěno v Paláci kultury na pražském Vyšehradě, v počátečním období vysílání zajišťovalo zhruba 30 zaměstnanců a 15 stálých externích spolupracovníků.

Na první minuty vysílání vzpomíná s úsměvem služebně nejstarší zaměstnanec Primy Antonín Černý, který podstatnou část své kariéry strávil na odbavovacím pracovišti.

"Vzpomínám si, že to bylo hodně pionýrské vysílání. Spousta věcí se řešila za pochodu, ale díky společnému nadšení a nasazení se nic zásadního nepokazilo a Premiéra se postupně začala rozjíždět a být u diváků oblíbená,“ popisuje Černý.

V prvních měsících vysílala Premiéra TV od 8 hodin ráno do půlnoci. Historicky prvním filmem, který Premiéra TV odvysílala, pak byl snímek Tři mušketýři. Stejnojmenný seriál z produkce BBC zařazuje televize Prima už od pondělka 29. června do svého letošního letního schématu.

Mezi vůbec první původní pořady tehdejší Premiéry TV patřil zpravodajský pořad Deník, dnešní Zprávy FTV Prima, a Svět 95, který se vysílá dodnes jako Prima ZOOM svět. Postupně se do schématu přidalo i živé vysílání pořadů Premiéra klub, Premiéra Magazín a diskusního Jasanu, hudební pořad S.O.S., později Sosákova pětka či Tókšou Mirky Všetečkové. Premiéra TV také připravovala vysílací speciály jako například Narozeniny Miroslava Horníčka, Silvestrovský speciál, vánoční program s koledami Půjdem spolu do Betléma nebo infomagazín Senioři pro starší občany.

Prvními tvářemi Premiéry TV byli například Patricie Strouhalová, Martin Veselovský, Pavel Anděl, Daniel Takáč či Martin Ondráček.

Ze zahraniční tvorby nejvíce utkvěla v paměti diváků romantická telenovela Manuela nebo seriál Edera. Ve vysílání nechyběl ani sport, a to jak pravidelné sportovní zpravodajství, tak i pravidelný týdenní magazín Gillette World Sport Special. Součástí programu byla i dokumentární (cestopisy, přírodopisné, historické) a umělecká tvorba, například záznamy koncertů z veronské arény (opery Aida, Nabucco, balet Řek Zorba, Mozartovo Requiem a další) nebo cyklus Hvězdy rocku a popu.

Také filmoví fanoušci si ve vysílání Premiéry TV přišli na své. V prvním roce jich bylo odvysíláno přibližně 300, a to jak slavné zahraniční tituly (Bílý šejk, Přepadení, Podraz, Elektrický jezdec, Vražda na Eigeru, Čelisti, Mys hrůzy nebo seriál Sága rodu Forsythů) tak i slavné české filmy (Jak utopit dr. Mráčka, S tebou mě baví svět, Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Panna a netvor a mnoho dalších).


Marie Fianová, Vedoucí PR a komunikace, 18. 6. 2015


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
19.06.2015 • Filmový festival se odehraje i v České televizi: oceňované snímky, filmové hvězdy a nový Vynález zkázy
18.06.2015 • RTVS plánuje zdigitalizovať vyše 57-tisíc archívnych diel
17.06.2015 • Kde jinde ochutnat krajtu či zebru než na Prima FRESH Festivalu?
17.06.2015 • Mediální gramotnost – České republice ujíždí vlak
15.06.2015 • Vánoční pohádka Kdyby byly ryby si z festivalu Novoměstský hrnec smíchu odváží hlavní cenu odborné poroty i poroty mladých
11.06.2015 • Na Magio pláž v Bratislave sa tento rok dostanete aj loďou

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist