Zpravodajství TV info Škola Frekvence TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 20.01.2019 - 03:54:31     satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Program | Články
 

Dokument o virech coby neviditelných zabijácích na Discovery Channel

  Autor: Media:List CZ , e-mail: info@media-list.cz Přidané: 13.05.2018


Během nadcházejících květnových nedělí představí Discovery Channel výzvy, kterým čelí současní lékaři a epidemiologové na celém světě. Trojdílný dokumentární cyklus Neviditelní zabijáci mapuje historii zákeřných virových onemocnění, se kterými se lidstvo ve své historii potýkalo, zaměří se zejména na viry způsobující chřipku, Ebolu a pravé neštovice.


Chřipka se svými sklony k pandemickému šíření, dokáže postihnout miliony lidí, bez ohledu na hranice zemí či kontinentů. Jelikož vir chřipky neustále mutuje, může se rychle objevit nový kmen rezistentní vůči běžně dostupným lékům a imunní vůči vakcínám. Za nejtragičtější pandemii se považuje Španělská chřipka z počátku 20. století, která si vyžádala desítky miliónů obětí. Nebyla však první a rozhodně ani poslední epidemií v historii lidstva.

„Musíme být ve stavu permanentní pohotovosti a připravit se na to, že čas od času budou tyto a další patogeny lidskou populaci ohrožovat. Neexistuje možnost epidemie spolehlivě předvídat, a protože mikroby jsou obvykle o krok napřed před člověkem, naše reakce nemusí být dostatečně rychlá,“ konstatuje náš přední epidemiolog doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA. a souhlasí s ním i americký odborník na infekční choroby, doktor David Morens, který spolupracoval i na vzniku dokumentu: „V podstatě se musíme naučit věštit z křišťálové koule, abychom dokázali předpovědět, u kterých kmenů je největší pravděpodobnost výskytu v půlročním horizontu.“

V boji proti nebezpečným infekcím dnes můžeme do jisté míry těžit ze zkušeností, které máme s pravými neštovicemi nebo s obávanou Ebolou. Zatímco virus zohavujících a smrtelných neštovic se podařilo z naší planety vymýtit a podobný osud snad čeká i přenosnou dětskou obrnu, viry pocházející ze zvířecí říše jako např. původci Eboly a chřipky se velmi pravděpodobně nikdy eradikovat nepodaří.

O tom ví své i Rebecca Johnsonová, která v roce 2013 přežila masivní epidemii: „Lidé si na mě ukazují: ‚to je ona, to je ta s E bolou‘, ale já naštěstí vím, že teď už jsem ve větším bezpečí než oni,“ popisuje projevy společenské stigmatizace tato zdravotní sestra ze Sierra Leone. Rebecca měla obrovské štěstí, že nemoc přežila, více než 11 tisíc nakažených viru podlehlo, a to zejména v západní Africe. Ani Evropa ovšem není imunní.

„Nikdy do zahraničí necestovalo tolik osob jako v dnes, oproti roku 2000 je to globálně nárůst o 200 %. Až 1,8 miliardy cestovatelů navštíví v průběhu roku zahraniční destinaci a tyto počty budou velmi pravděpodobně nadále stoupat. S nimi bude logicky růst i počet v cizině získaných nákaz a lékaři na to musejí být připraveni. V dnešní době mohou vysoce nebezpečné a rezistentní patogeny obletět svět za pouhých pár dnů,“ vysvětluje docent Maďar, proč je třeba mít se na pozoru i v dnešní době a v našem prostředí.

Téma virových onemocnění a epidemií doplněné o historické záběry, animace a přímá svědectví odborníků i postižených nabídne trojdílný dokument Neviditelní zabijáci, jehož první část uvede Discovery Channel v neděli 13. května ve 20:00.


O Discovery Channel

Discovery Channel je věnovaný vytváření nefiktivního obsahu nejvyšší kvality, který baví své diváky a informuje je o světě v celé jeho kráse, rozmanitosti a zázračnosti. Síť, která je distribuována do 100,8 milionů amerických domácností, je možné vidět ve 224 zemích a teritoriích. Nabízí mix vážných témat, produkce vysoké hodnoty a živé kinematografie napříč žánry včetně vědy a techniky, výzkumu, dobrodružství, historie a zákulisní pohledy na lidi, místa a organizace, které formují a sdílejí náš svět.

Pro více informací navštivte facebook.com/DiscoveryChannelCS/ nebo discovery.com.


Miluše Kozlíčková, PR, Media:List CZ


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
13.05.2018 • Poznávejte nepoznané s Prima ZOOM ve 20. týdnu
11.05.2018 • Volné vysílání programu Golf Channel
07.05.2018 • DIGI TV pustí Golf Channel v průběhu The Players Championship všem zákazníkům
06.05.2018 • E! Živě z červeného koberce: Met Gala 2018
06.05.2018 • Prima ZOOM vás baví i v 19. týdnu
03.05.2018 • Fotbalové EL Clásico na DIGI TV opět s bohatým doprovodným programem

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & KOUC, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist