Zpravodajství TV info Škola Frekvence TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 19.03.2019 - 10:57:58     satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Technika | Články
 

Počas leta príjem rozhlasu občas rušia vzdialené stanice

  Autor: RÚ SK , e-mail: info@teleoff.gov.sk Přidané: 14.06.2018


Každý rok v lete sa opakujú situácie, keď veľmi vzdialené rozhlasové stanice krátkodobo rušia vysielanie miestnych rozhlasových staníc. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) informuje občanov, že rušenie spôsobuje prírodný jav tzv. sporadickou vrstvou Es, ktorá na Slovensku umožňuje krátkodobý príjem vzdialených rozhlasových staníc z okrajových častí Európy, t.j. príjem staníc, ktoré za normálnych okolností na svojom rádiu nenaladia.


Takémuto druhu rušenia nie je možné efektívne zabrániť a nie je ho potrebné nahlasovať RÚ. Krátke tematické video je dostupné na https://youtu.be/_Kjdt1ADmTo

Pani Anna počas pečenia koláčov rada počúva rozhlas. Aj nedávno jej pečenie išlo ako od ruky, ale náladu jej pokazilo rádio. Rádio začal vydávať pre ňu čudné zvuky. Pani Anna sa ho snažila naladiť, meniť polohu antény, napokon po ňom aj pobúchala rukou, ale nič nepomáhalo. Po chvíli sa situácia zmenila a na miesto dychovky bolo z rádia počuť melódie, ktoré je pripomenuli jej letnú dovolenku v Turecku.

Podobnú situáciu zažil na vlastnej koži aj Karol, ktorý si počúvaním obľúbenej rozhlasovej stanice krátil cestu autom. Cestou od rodičov mu niečo začalo rušiť príjem. Do vysielania jeho obľúbenej stanice sa začala miešať iná rozhlasová stanica. Napokon rušenie akoby prestalo a na jeho prekvapenie rozpoznal, že počúva rozhlasovú stanicu z Grécka.

Takéto a podobné prípady má na svedomí prírodný jav, ktorý sa volá sporadická vrstva.


Sporadická vrstva Es je ionizovaná vrstva, ktorá vzniká najmä v letných mesiacoch. Od sporadickej vrstvy sa odrážajú elektromagnetické vlny, čo umožňuje krátkodobý príjem vzdialených vysielačov v pásme veľmi krátkych vĺn. Odrazené signály vzdialených rozhlasových vysielačov bývajú nezriedka silnejšie ako miestne vysielače, čím spôsobujú rušenie miestnych vysielačov, resp. krátkodobo znemožňujú ich príjem. Takémuto druhu rušenia nie je možné efektívne zabrániť a nie je ho potrebné nahlasovať RÚ.

Dobrá správa je, že rušenie, tak ako rýchlo začalo, napokon aj skončí. Tento prírodný jav na jednej strane znepríjemňuje počúvanie rozhlasu a na strane druhej teší rádioamatérov, ktorým umožňuje nadväzovať rádioamatérske spojenia na veľké vzdialenosti. Napr. v rádioamatérskom pásme 50 MHz bolo v posledných dňoch možné nadviazať spojenia s rádioamatérmi z Kuvajtu, Izraela, Turecka, Grécka, Cypru a ďalších krajín.

Občania sa v prípade iného rušenia rozhlasového alebo televízneho príjmu môžu obrátiť na RÚ, ktorý zistí zdroj rušenia a v prípade potreby uloží prevádzkovateľovi rušiaceho zariadenia urobiť také opatrenie, aby nedochádzalo k ďalšiemu rušeniu.

Pred tým, ako sa občania obrátia na úrad a chcú nahlásiť rušenie rozhlasu alebo televízie, mali by sa snažiť minimalizovať možnosť poruchy vo vlastnom zariadení. Bližšie informácie o postupe a kontakty sú dostupné na https://www.teleoff.gov.sk/ochrana-proti-ruseniu/


Ing. Roman Vavro, tlačový hovorca, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
04.05.2018 • Hybridná televízia už aj pre divákov RTVS, neprídu ani o žiaden zápas na MS v hokeji
28.12.2017 • Univerzitní kamery umožňují flexibilní vzdělávání
25.12.2017 • Tranzistoru je 70 let
11.09.2017 • Před 180 lety předvedl Morse telegraf
09.02.2017 • Telekom odštartoval predaj prenosného Magio GO TV Boxu pre Magio GO
07.02.2017 • České Radiokomunikace chystají nové funkce HbbTV – jako první mají časovou synchronizaci a připravují i funkci platební brány

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist