Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 25.07.2024 - 15:33:48   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Online chat | Články
 

On line na satCentrum: Michal Šíma, Eurosport CZ

  Autor: Redakce , e-mail: redakce@satCentrum.com Přidané: 05.05.2008


SatCentrum tento měsíc zahájilo nový způsob komunikace se čtenáři webu satCentrum. Pravidelně bude zvát do „horkého křesla“ u počítače zajímavé osoby, které budou on line odpovídat na dotazy. Položených buď během níže uvedených dvou hodin, kdy bude tento chat „live“ anebo které napíšete dopředu jako svou reakci pod tímto textem. Zde pak budou všechny otázky a odpovědi uloženy k pozdějšímu prohlížení a archivované.


Dnes podruhé máte možnost položit svůj dotaz. V našem on line chatu bude tentokráte člověk z pražské redakce kanálu Eurosport - komentátor, manažer, tvůrce kreativní reklamy, technik či střihač v jedné osobě - Mgr. Michal Šíma, člověk, který toho o českém vysílání oblíbeného sportovního kanálu ví hodně.

On line chat: pondělí 5. 5. 2008, 13 – 15 hod.

Tato diskuse je moderovaná a je určená pro všechny čtenáře – není nutné se do ní dopředu registrovat. Samozřejmě již zaregistrovaní uživatelé diskuse na satCentrum mají i nadále k dispozici (po přihlášení se) svůj vlastní nick.


Dnes se můžete ptát na cokoliv k vysílání českého dabingu oblíbeného panevropského kanálu, který je připravován ve studiu v prostorách O2 arény v Praze, k programové skladbě i ke dvěma letošním sportovním vrcholným událostem, na které se už Eurosport pilně připravuje - fotbalové Euro 2008 a Olympijské hry v Číně. Inspirací vám může být podrobný týdenní přehled vysílání Eurosportu na 32., 33. a 34. týden, který jsme pro vás v předstihu připravili ke stažení a vytištění do sekce TV download. Pokud nebude Mgr. Šíma na některé vaše dotazy znát odpověď, předáme je marketingovému manažeru společnosti Chello Zone, která u nás Eurosport (a řadu dalších tematických kanálů) distribuuje - Václavu Mozerovi. Ten už dopředu slíbil odpovědět i na dotazy k vysílání Eurosportu ve vysokém rozlišení, které startuje 25. května 2008 se začátkem tenisového French Open v Roland Garros.


Přejeme všem diskutujícím i Mgr. Michalu Šímovi hodně zajímavých dotazů.


Redakce satCentrum, 30. 4. 2008, 02:00 hod.


  Sdílet:      

Verze pro tisk


  "on line chat"

• cikob - dobrý den, dočkáme se české mutace Eurosport 2? Děkuji
Dobrý den, zdravím všechny návštěvníky serveru Sat Centrum. V českou mutaci E2 jako redakce doufáme, je to však otázka na centrálu Eurosportu, potažmo jejího zástupce u nás - společnost ChelloZone. Pro nás by bylo dobré česky vysílat i dvojku, vzhledem k tomu, že některé přenosy se na programu International přerušují a dobíhají na dvojce atd.

• Michal Žálek - Dobrý den, mám dotaz ohledně programové skladby. Můžete ovlivmit, jaký sporovní přenos se bude vysílat? Např. německá verze Eurosporu nabízí úžasné zápasy ligy mistrů v házené, což ve vašem vysílání není. Je možné to zařadit a nebo není? Je škoda pro fandy, kteří nemají možnost sledovat německou verzi, neboť mi přijde, že jejich nabídka je pestřejší a nabízí atraktivnější přenosy. Dostanete se k právům, nebo to není možné? Jinak jsem s vámi spokojen, jen tu házenou prosaďte...., díky za odpověď a přeji hezký den
V tomto ohledu žádné možnosti nemáme. Německá verze vysílá pro jeden z nejsilnějších trhů v Evropě... Lokální okna mají i některé jiné verze, ale my tu možnost zatím nemáme.

• Jirka - Proč se zrušil Erosport News - tedy pro střední Evropu, v turecku či Rusku prý jde stále. Takto se na Eurosportu dávají zprávy na úkor přenosů, a naopak chybí nonstop aktuální sportovní zpravodajství.
To je otázka přímo pro Eurosport. Naše redakce má pod palcem pouze výrobu české verze. Zaměření kanálů, skladba programu a obraz jdou mimo nás.

• karl - Eurosport 2. Bude cesky?
Doufám, že bude. Nevíme ale, kdy.

• Dusan - Chcel by som sa polozit otazku ohladom komentatorov. Cesky Eurosport je sireny aj na Slovensku a kedze mame tiez dost dobrych sportovcov, vzdy ma vytocia komentatori, ktori napriek tomu ze vysielaju aj na Slovensko niekedy sa spravaju ako by o tom nevedeli (nespomenu, nepochvalia alebo naopak skor kritizuju slovenskych sportovcov) samozrejme cest vynimkam, mam aj opacne skusenosti. VEDIA VOBEC KOMENTATORI ZE SA VYSIELA CESKA VERZIA EUROSPORTU AJ NA SLOVENSKO????
My na Slovensku tak isto fandime ceskym sportovcom (okrem stretnuti v hokeji Slovensko - Ceska republika cha-cha)
Dusan

Určitě víme, že vysíláme i na Slovensko. Pokud to ještě stihnete, pošlete nějakou konkrétní událost. Je pravda, že slovenských sportovců asi není na našich obrazovkách tolik jako českých. Ale zejména pokud se jim daří, snažíme se je vypíchnout (např. Veronika Zuzulová v poslední době). Někdy to může být způsobeno tím, že zvýraznění slovenských výsledků, pokud nejsou dobré, by mohlo působit opačně. Jsme ale rádi, že máme i slovenské diváky a doufám, že těchto výhrad bude co nejméně.

• tompr - kdy bude v CZ Eurosport? na CS link?!
Nerozumím úplně otázce.

• Marek HUSAR - Chcem sa spytat mam kartu sky link, kedy bude eurosport aj na tychto kartach v MULTI baliku? Dakujem.
Otázka by měla směřovat jinam, tuto oblast vysílání nespravujeme a nemohu tedy ani odpovídat.

• Josef TROJAN - Mam kartu T-T, chci se zeptat kdy bude eurosport v cz na techto kartach. Dekuju.
Ještě jednou dobrý den Vám všem! Tato a podobné otázky jsou mimo naši působnost, proto nemohu přesně odpovědět.

• Lukáš Polák, DigiZone.cz - Dobrý den, pane Šímo, když nedávno naše redakce dělala rozhovor s panem Mozerem ohledně Eurosportu, nedokázal mi zatím odpovědět, jak to vypadá s HD programem na satelitu. Zdali bude dostupný i pro české diváky... V minulosti nebyla kapacita, ale se spuštěním nového transpondéru pro CS Link se situace změnila. Děkuji za odpověď.
HD kanál by měl startovat 25. května. Ale konkrétně kde a jak ho bude možné přijímat, to je opět otázka, na kterou se nedá z mé pozice odpovědět.

• David Křížka - 1) Plánuje česká verze Eurosportu v příštích měsících vysílání některé sportovní události z ČR(například Zlatá tretra, Memoriál J. Odložila, MotoGP v Brně) přímo z dějiště, tedy mimo pražské studio?
2) Bude Eurosport vysílat červnové ME hráčů do 19 let ve fotbale, které hostí Česká republika?
3) Kdo je tvým komentátorským vzorem?

Zdravím!
1) jednáme o možnosti komentování z místa motoristických soutěží v Brně a juniorského fotbalového šampionátu (mj. i v Praze), ale ještě není rozhodnuto.
2) ano, chtěli bychom některé přenosy komentovat přímo z místa.
3) nemám žádný vzor, ale jako divákovi se mi líbí civilnější komentování s trochou humoru. Nemám moc rád uřvané přenosy s přemírou informací.

• Honza - Jak bude Eurosport reagovat na to, že přímý přenos z Eura2008 má jiná televize (u nás Prima), to bude vysílat jen reprízy? Chystáte v té době nějaké fotbalové magazíny nebo něco jako Studio fotbal?
EURO skutečně budeme vysílat s 24hodinovým embargem. Nabídneme Vám ale před každým zápasem "preview" s rozhovory, statistikami atd. Po skončení posledního zápasu máme v plánu magazínek k aktuálnímu dni. Jinak budeme vysílat záznamy se zpožděním, které se budeme snažit pojmout částečně jako rozbory, abyste dostali informace a pohled na zápas, které v přímém přenosu nezazní a ani zaznít nemohou. Bude to těžká pozice, ale věřím, že náš ostřílený komentátorský tým dokáže zaujmout.

• Petr Švejda - Proč hodně často neodpovídá program běžící na Eurosportu programu anoncovanému v programových denících nebo EPG digitální televize UPC. To není možné ho průběžně aktualizovat?
Tento problém občas nastává i proto, že náš program se třeba změní na poslední chvíli. V takovém případě už to (aspoň myslím) není možné aktualizovat. Věřte nebo ne, i my komentátoři někdy do poslední minuty nevíme, jestli budeme vysílat nebo ne. Ale souhlasím, že je to škoda.

• jana - Dobrý den,moc se mi líbí Vaše komentování snookeru. Ráda bych se zeptala na něco z mistrovství světa ve snookeru, které teď sleduji. Ale nevím, kam mohu poslat dotaz. Děkuji
Dobrý den, děkujeme za pochvalu! Kontakt do studia je studio@eurosport.cz - dnes nás čeká závěrečný den, snad to bude stát za to. Jinak můžete zkusit poslat dotaz i teď :)

• neregistrovaný - Co se vysílá z ČR a SR kromě lyžování a brněnského motodromu? Zdá se mi, že o naše země není nějak v Paříži zájem. Nepozoroval jste to taky?
Budeme vysílat např. červnovou Zlatou tretru LIVE a v létě také juniorský fotbalový šampionát. Tento týden navíc přibude i FIVB beach ze Štvanice (i když jen záznam). Lyžování jste vzpomněl. Je tady nějaká sportovní akce, která Vám na obrazovce schází (ze sportu, který Eurosport vysílá)?

• Slavo - Mam techn. otazky:
Ako cestou sa k Vam dostavaju obrazove prispevky z centraly (rozhovory a pod.), ktore si pozriete a prelozite vopred a ako ste spojeni s francuzskou reziou (Internet, Signal z druzice (aka druzica), optika a pod.) ?

Obraz s mezinárodním zvukem k nám jde přes satelit, při komentování vidíme ten obraz poprvé (nemáme šanci se na toto předem připravit), u nás se k němu přidá česká zvuková stopa a ta jde okamžitě zase do vzduchu. K magazínům nebo střihovým pořadům míváme většinou k dispozici textové materiály (včetně skriptu), takže na pořad se připravujeme tímto způsobem. Ale veškeré vysílání je pro nás vlastně "live" - živě. Co zkazíme, už se nedá napravit. Spojení s centrálou Eurosportu, která nám dodává pokyny a část materiálů ke komentování je po síti (pomocí speciálních některých aplikací i pomocí obyčejného mailu) a aktuální pokyny režie slyšíme při vysílání ve sluchátkách. Z toho občas vyplývají zmatky hlavně na začátku nebo na konci pořadu. Ideální přenos je takový, v němž se samozřejmě divák vůbec nedozví, že nějaká Paříž existuje :) A takových je snad drtivá většina.

• Jan - Kolik lidí u vás komentuje? Kolik lidí naráz může komentovat jeden pořad - třeba fotbal? Protože být při přímém přenosuu sám po celou dobu ve stresu není asi nic lehkýho, ne? Komentování je asi pro vás adrenalinový sport :-)
V našem týmu je asi dvanáct lidí, kteří komentují během roku často, takových šest osm komentátorů tvoří nezbytné jádro. Celkově uslyšíte během měsíce i přes dvacet různých hlasů, pokud počítám i komentátory jediného sportu nebo spolukomentátory a hosty. Počet lidí ve studiu v komentátorské kabině je omezen dvěma sluchátky a mikrofonem ve zvukovém pultíku. Velikost kabiny to omezí tak na 4 lidi :D ale to už si musí půjčovat mikrofon a to bývá výjimkou. Jsou přenosy, které člověku utečou a komentují se samy, jindy je opravdu výhoda, když jsme dva, protože komentování je pak pestřejší a můžete se spolehnout, že když něco náhodou přehlédnete, kolegovi to neunikne. K adrenalinovému sportu to někdy nemá daleko ;)

• Slavo - Kde sa da najst aktualny tv program ? Vzhladom na to, ze sa casto na poslendu chvilu kvoli predlzeniu alebo skrateniu prenosov meni.
Dobrý den, nejlepší je určitě adresa Eurosportu eurosport.com (www.eurosport.yahoo.com) ale pozor na anglickou verzi, tam bývají časy GMT a ne CET.

• Martin - Dobrý den,
bude tedy EurosportHD v CSlinku a pokud ano,kolik se bude za příjem platit?

Dobrý den, na tuto otázku nedokážu odpovědět.

• Petr Švejda - Odpověď pro p. Mgr. Michala Šímu :EPG u UPC se aktualizuje každou hodinu, pokud by to bylo možné dodávat změny pro konkrétní den nebude to problém a diváci to uřčitě přivítají s povděkem
Je to složitější záležitost, kterou by asi bylo lepší řešit nějak komplexně. My dostáváme např. týdně programové schéma i se změnami. To není velký problém přeposílat dál. Abychom ale podchytili každodenní změny a dávali je na vědomí, tomu by se musel asi věnovat jeden člověk navíc. Vím, že jsme v minulosti u některých časopisů např. narazili na problém, že jim nevyhovuje formát excelu. Nejaktuálnější veřejný program, pokud vím, je na webových stránkách Eurosportu a tam si to mohou zjistit jednotlivci i firmy. My máme k dispozici ještě jednu aktuálnější aplikaci, ale ta už není veřejně přístupná a navíc i v ní se objevují pravidelně chyby. Je to prostě živé vysílání, není to tak jednoduché jako u televizí, které vysílají jenom seriály...

• Martin Palenčár - Kedy sa bude dať EurosportCZ prijímať aj prostredníctvom satelitu - napr. Trade Technology karty poprípade SkyLink karty? Dakujem
V tomto ohledu jde opět o věc, kterou nemáme v náplni práce. Naše společnost KPS MEDIA a.s. zajišťuje výrobu české verze Eurosportu, lze si to jednoduše představit jako zajištění komentáře bez jakéhokoliv vlivu na obraz. To se týká i různých obrazových výpadků během vysílání, které my samozřejmě zaregistrujeme a zjišťujeme, kde je problém. Ale už to v 90% případů nemůžeme vyřešit. Cesta obrazu a zvuku z místa konání sportovní akce až do Vašeho obýváku je šíleně složitá (nebo alespoň pro toho, kdo není extra technický typ) a já se ani nedivím, že to nejde vždy bez problémů.

• Petr Švejda - Pro p. Mgr. Michala Šímu: případný kontakt na mě je petr.svejda@upc.cz
Děkuju.

VHR - Dovoluji si na chvilku vstoupit do on line chatu a doplnit Mgr. Šímu, že otázky k zařazení Eurosportu na karty domácích providerů apod. zodpoví v příštím chatu pan Václav Mozer ze společnosti Zonemedia Czech, která u nás Eurosport zastupuje. Před chvílí nám to telefonicky potvrdil. Pana Šímy se ptejte spíše na otázky výroby českého komentáře ve studiu v pražské O2 aréně :)
Ano, je to tak, děkuji za upřesnění.

• Jupi - Dobrý deň. Chcem vás len pochváliť robíte to skvele rád sledujem Eurosport cz. Len tak dalej.
Dobrý den, moc Vám děkuji za pochvalu!

• Vincent M. - Dobrý deň! Zaujímal by ma dátum, kedy spustíte vysielanie vo formáte 16:9? Ďakujem za odpoveď!
Dobrý den, také by to mělo být velmi brzy, ale technicky vzato to bude asi otázka na poskytovatele.

• Peter1978 - Dobry den, chcem i ja Vas pochvalit za skvelu pracu ktoru robite, a dufam ze i tento rok bude skvele komentovanie Tour De France!!!! Drzim palce a este raz vdaka!
Dobrý den, díky za pochvalu. Náš komentátor Robert "Baky" Bakalář už se také těší!

• Honza - Nevidím tu žádnou otázku na Olympiádu. Kolik se bude z Číny vysílat přenosů, bude (např. Eurosport 2) non stop vysílat vše co se tam bude dít?
O OH se bude starat zejméne program Eusp. International (jednička), vysílat živě budeme většinou od tří ráno do šesti odpoledne našeho času, pak bude zařazovány záznamy či reprízy těch nejatraktivnějších sportů. Eurosport bude klást důraz na sporty, které mají napříč Evropou sledovanost - atletika, plavání, vzpírání, gymnastika... Týmové sporty budou zařazovány také, ale větší důraz na ně bude kladen ve vyřazovacích bojích. Pro nás to bude náročné období s brzkým vstáváním :)

• Tomáš - Před časem se tu vzpomínalo jméno Ondry Krátošky, kterého si taky pamatuju z komentování, pokud ho tam někde ve studiu uvidíte, tak ho taky pozdravujte. Proč tu dnes s Vámi není, nevíte?
Ondra se snažil dorazit, ale nakonec mu to další povinnosti nedovolily. Pozdravovat ho budu, nejpozději ve středu, kdy by neměl chybět na našem tradičním fotbálku :))

• břetislav komárek - Dobrý den,
zatímco projev některých komentátorů se mi líbí, některé už tolik poslouchatelné nejsou. Proč je takový rozdíl v projevu jednotlivých komentátorů?
děkuji břéťa

Dobrý den, důvodem jsou rozdílné zkušenosti i přístup ke komentování. Ale my bychom chtěli, aby si každý divák přišel na své. Myslím, že v pestrosti nabídky je naše síla.

• neregistrovaný - Můžu mít i osobní dotaz? Jak jste se jako vystudovaný politolog (aspoň tak se to o Vás píše na webu) dostal ke sportovnímu komentování? Nechcete dělat i živé přímé přenosy někde venku, ne jen ve studiu?
Já jsem s redakcí Eurosportu začal spolupracovat už jako student a velice mě to chytlo. Sám jsem zvědav, jestli se k politologii nějakým způsobem vrátím. Protože sport vždy byl a je mým koníčkem č.1 (myslím jeho aktivní byť rekreační provozování), tak je mi tahle práce strašně blízká. Přímé přenosy zvenku bych určitě dělal rád, ale způsob práce u nás to příliš neumožňuje. To je jediná naše opravdu velká nevýhoda - nejsme v přímém kontaktu se sportovci v dějišti.

• Igor - Pekný deň, kedy bude mať Eurosport webovú stránku v českom jazyku ?
Dobrý den, rádi bychom, aby takové stránky existovaly. Je to otázka pro Eurosport, jestli na to uvolní nějaké zdroje. Snad se dočkáme.

• David Křížka - Proč třeba na české verzi Eurosportu nepůsobí aspoň jeden slovenský komentátor, když vysíláte na Slovensko:-)? Galaxie Sport to tak třeba má.
Nebylo by asi špatné někoho takového mít. Ale nepovažuji to za hlavní problém. On by to navíc asi musel být člověk žijící v Praze, aby se mu to vůbec vyplatilo. Jinak se ale nechceme řídit podle ostatních televizí a v komentování chceme jít vlastní cestou, která se zatím osvědčila.

• Vlado - Keďže vysielate aj pre SR, budú niekedy komentovať aj slovenskí komentátori?
Už jsem na to odpovídal. Není vůbec jednoduché najít dobrého komentátora. Pokud máte tip na Slováka žijícího v Praze nebo poblíž, který má kvalitní hlasový projev a jeho koníčkem je sport, sem s ním! ;) Chápu, že jako slovenský divák byste rád slyšel slovenštinu a docela by mě zajímalo (čistě hypoteticky), co by pro Vás bylo lepší - dobrý český hlas nebo průměrnější slovenský hlas? Mohla by to být asi zajímavá diskuse.

• Jiřina - Proč tak často dáváte kulečník, golf a coorling - nebo jak se to zametání před "káčou" na ledě jmenuje? To už rovnou můžete dávat poker anebo šachy. Takové sporty tu nikoho nezajímají. Na rozdíl od hokeje a fotbalu, který baví všechny!
Hokej a fotbal dávají jiné televize, takže kdo je zaměřen jenom na tyhle sporty, má kde brát. Doufám, že naši diváci oceňují právě to, že mohou sledovat i sporty, na které se jinde zapomíná, přestože mají své kouzlo. Ale to je pouze můj názor. Výběr pořadů se řídí sledovaností napříč celou Evropou, proto se může někdy stát, že vysíláme sport, který u nás nemá takovou oblibu. Ale Eurosport je panevropský kanál. Asi by Vás překvapilo, kolik nadšených reakcí dostáváme od diváků na naše přenosy ze snookeru, motoGP, golfu apod.!

• eraser - Prečo Eurosport nedáva priame prenosy z pohára Uefa alebo aspoň s Intertoto pohára. Záznamy sú fajn, ale priamy prenos by potešil veľa divákov. Neplánujete vysielať rugby? Ďakujem
Je to otázka na právní oddělení Eurosportu, ale zkusím to alespoň nastínit - je to otázka peněz - tyhle fotbalové přenosy jsou hodně drahé a nemůžeme mít všechno. Eurosport letos vysílá Olympiádu, tři grandslamové podniky, MotoGP, máme seriál nejpopulárnějších zimních sportů aj. O rugby v tuto chvíli nevím, ale bylo by to fajn.

• Tom - Nebude Eurosport dávat dva zápasy NHL v Praze - N.Y. Rangers?
Ne.

• neregistrovaný - Jaký sport komentujete rád, a naopak, který nemáte rád a komentujete jej nerad?
Hodně to záleží na konkrétním střetnutí, dobrý zápas se komentuje skoro sám a po skončení přenosu je člověk ještě nabitější než před ním. Ale obecně vzato asi nejradši komentuji biatlon, snooker a tenis. Na tyhle sporty mám asi nejvíc hezkých vzpomínek. Poměrně nerad komentuji ty superkrátké střihové magazíny, kde člověk nemá vůbec na nic čas a lehko se ztratí.

• Vlado - "Docela by mě zajímalo (čistě hypoteticky), co by pro Vás bylo lepší - dobrý český hlas nebo průměrnější slovenský hlas?"
V tomto prípade určite český, u mňa určite rozhoduje kvalita, nie národnosť resp. jazyk a napr. taký pán Bakalář je nenahraditeľný. Pôvodnú otázku som myslel v tom zmysle, či sa môže objaviť aj "dobrý" Slovák, keďže v doterajšej histórii som nikoho zo Slovenska nezaregistroval. Ale odpoveď som dostal. Dík. Veľa zdaru.

Děkuji za odpověď. Už jsme o tom s kolegy také mluvili. Je možné, že se někdo takový objeví. Kdyby byl slibný, dostane šanci!

• Marek1978 - Veľa šťastia Eurosport CE, veľa šťastia Mgr. Šíma.
Děkuji moc, přeji hezký týden!

• Jan - Zdravím vás a rtaky děkuji za kvalitní kanál - Eurosport. Chtěl bych se zeptat, zda máte k e komentování nachystaný servis - data, výsledky, zajímavosti - z Paříže, z pražské redakce anebo od jinud. Anebo se na to musíte připravit sám. Dík za odpověď.
Ano, část materiálů dává k dispozici dokumentační pracoviště centrály Eurosportu v Paříži (přes internet) a část si sami připravujeme z vlastních zdrojů. Na některé přenosy jsou podklady až vyčerpávající (i díky sportovním federacím), jako např. na tenis.

satCentrum - Tak to byl pro dnešní on line chat poslední dotaz, za satCentrum team děkuji Mgr. Šímovi za odpovědi, vám všem, kteří jste se ptali, za otázky. Na ty, které se týkaly zařazení Eurosportu na karty našich providerů apod. se dočkáte odpovědi od manažera společnosti Zonemedia. Ještě jednou díky všem a při příštím on line chatu se těšíme opět s vámi na shledanou! Václav Hrubec, satCentrum.
Já děkuji za pozvání, držte nám palce, ať pro Vás připravíme co nejlepší sportovní zážitky z velkých akcí. Přeji všem pěkný týden!
Michal Šíma


Další články z rubriky:
14.04.2008 • On line na satCentrum: Jaromír Glisník, TRADE and TECHNOLOGY


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist