Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 22.10.2021 - 04:38:48   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

RTVS si pripomenie výročie SNP v televíznom aj rozhlasovom vysielaní

  Autor: RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 14.08.202076. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. Divákov a poslucháčov RTVS čaká bohatý tematický program - dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.


„RTVS ako verejnoprávna, národná a kultúrna inštitúcia si vždy pripomína dôležité míľniky v slovenskej histórii naprieč televíznym aj rozhlasovým vysielaním. K 76. výročiu Slovenského národného povstania sme sa snažili vytvoriť žánrovo bohatý program, ktorý verím, že osloví všetky vekové kategórie našich divákov," hovorí Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ RTVS.


Jednotka

Jednotka tradične prinesie divákom priamy prenos z osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici 29. augusta o 10:45 h. a popoludní o 16:50 h. odvysiela slovenský vojnový film Vlčie diery režiséra Paľa Bielika z roku 1948. Dráma zachytáva osudy rodiny Svrčinovcov počas SNP od leta do zimy 1944.

Výročie SNP si vo vysielaní pripomenie aj v nedeľu 30. augusta o 15:55 h. filmom Kapitán Dabač. Ďalšia vojnová dráma režiséra Paľa Bielika z roku 1959 zachytáva osudy dôstojníka slovenskej armády počas druhej svetovej vojny, od bojov slovenskej armády na východnom fronte, cez vypuknutie Slovenského národného povstania, až po perzekúcie slovenského obyvateľstva.


Dvojka

Téma SNP bude na Dvojke rezonovať postupne už od 13. augusta. Každý pracovný deň podvečer o 17:00 h. ponúkne Dvojka všetkých 12 epizód z dvoch sérií filmových poviedok Moje povstanie.sk. Hrdinstvá obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania stvárňujú viaceré známe osobnosti ako Majk Spirit, Dominika Cibulková, Lukáš Latinák, Miroslav Šatan, Celeste Buckingham, Tomi Kid Kovács, Matej „Sajfa" Cifra, Michal „Ego" Straka, Katarína Knechtová, Daniel „Gogo" Štrauch, Mária Čírová, Ján Koleník, Zuzana Kronerová, či Stanislav Štepka. Silné príbehy sú spojené aj do dvoch celovečerných filmov Moje povstanie, ktoré Dvojka ponúkne neskôr večer v piatok 28. augusta a v sobotu 29. augusta.

Počas pracovných dní predpoludním môžu diváci Dvojky sledovať trojdielnu sériu Generácia (v pondelky 17., 24. a 31. augusta) a šesťdielny seriál V tieni vlkov (od utorka 25. do štvrtka 27. augusta) z roku 1971 v réžii Karola Spišáka. Hlavnú úlohu Heleny stvárnila Soňa Ulická, s ktorou sa v jednotlivých epizódach objavia aj hereckí velikáni ako Michal Dočolomanský, Juraj Slezáček, Zdena Grúberová, Ladislav Chudík a mnohí ďalší. Seriál rozpráva príbeh vojakov, ktorí počas druhej svetovej vojny bojujú na tajnom fronte na Slovensku proti hitlerovskému fašizmu.

Slovenskému národnému povstaniu bude venované aj večerné vysielanie vo štvrtok 27. augusta, kedy Dvojka o 21:40 h. uvedie film Demeterovci, v piatok 28. augusta prinesie divákom o 22:30 h. titul V páse zlomená a v sobotu 29. augusta o 20:45 h. odvysiela druhý televízny okruh priamy prenos z komponovaného programu Vlčia stráž, ktorý bude zaujímavý aj vizuálne, súčasťou podujatia bude video-mapping premietaný na Pamätník SNP.

Vo sviatočný deň výročia Slovenského národného povstania (29. augusta) predpoludním si budú môcť diváci pozrieť dokumenty z novšej tvorby RTVS v Banskej Bystrici a Košiciach - Hruda pamäti a Východoslovenská armáda. Popoludní o 13:45 h. si Dvojka pripomenie SNP prostredníctvom filmu Smrť chodí po horách a v nedeľu 30. augusta o 11:00 h. po vyše štyridsiatich rokoch odvysiela televíznu inscenáciu Svetlo na spodnej haluzi.


Trojka

Trojka k výročiu SNP zaradila do vysielacej štruktúry viacero zaujímavých archívnych diel. V rámci dramatickej tvorby to bude vo štvrtok 27. augusta o 20:00 h. televízna inscenácia Bukovčanovej hry Kým kohút nezaspieva, v réžii Jozefa Palku, v ktorej hlavné postavy stvárnili Jozef Adamovič, František Dibarbora a Božidara Turzonovová. Diváci si budú môcť pozrieť aj filmy Tvár v rose (sobota, 29. augusta o 08:10 h.) a Strieborný Neptún (nedeľa, 30. augusta o 20:00 h.), ktoré v rokoch 1988 a 1970 nakrútili režiséri Jozef Banyák a Miroslav Horňák. V sobotnom vysielaní (29. augusta) divákov určite zaujmú dokumenty. O 11:00 h. to bude snímka Čosi ako srdce o spisovateľovi Jurajovi Spitzerovi, účastníkovi SNP, o 18:00 h. prinesie Trojka divákom dokument Povstanie spoza opony, v ktorom sa filmári s odstupom rokov pozreli na túto významnú historickú udalosť. Podvečer o 18:25 h. to bude dokument o poslaní americkej misie v SNP s názvom Polstoročný oblúk.

Rádio Slovensko si pripomenie 76. výročie SNP v relácii Kontakty už vo štvrtok 27. augusta diskusiou na tému: Ako učiť o SNP (aby to nebola nuda). V prúdovom vysielaní počas celého týždňa dostane priestor seriál Historické fakty o SNP s Borisom Koreňom. Vysielanie priblíži aj unikátnu virtuálnu výstavu Múzea SNP v Banskej Bystrici Mladí a extrémizmus.

Rádio Regina tradične odvysiela priamy prenos z osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici, a to predpoludním od 9.00 h. Pripravené sú rozhovory s historikmi i ďalšími osobnosťami, ktoré sa odkazu SNP venujú vo svojej tvorbe. Medzi nimi aj Vladimír Strmeň, jeden z posledných priamych účastníkov SNP. Pripomenú aj Evu Kristínovú, spojku v SNP, ktorá zomrela tento rok.


Bratislava, 12. august 2020, Rozhlas a televízia Slovenska


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
15.08.2020 • Seriál Ulice bude zkraje sezóny dějově „našlapaný“
15.08.2020 • Noční můra arachnofobů je tady!
15.08.2020 • Kuře s aktovkou pomůže dětem zpátky do školy
11.08.2020 • Každý deň vedie TV JOJ trh v hlavnom vysielacom čase
09.08.2020 • Cesty z dluhů, díl 2: Ve středním věku je třeba umět počítat.
07.08.2020 • Jak se staví sen à la Norsko pokračuje druhou sérií

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist