Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 20.04.2021 - 01:03:18   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Pomoc, nebo výdělečný podvod? Podivné praktiky péče o děti s autismem zaznamenala další Infiltrace

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 14.03.2021


Přesná data o tom, kolik dětí trpí poruchami autistického spektra v Česku neexistují. Co se nabízí rodičům potomků s takovým onemocněním? Podivné praktiky péče o děti s autismem zaznamenané skrytou kamerou v jednom pražském centru odhaluje další díl z cyklu Infiltrace, tentokrát s podtitulem Obchod s nadějí. ČT1 jej uvede v pondělí 15. března ve 21.55 hodin.


„Oslovila nás maminka syna s poruchou autistického spektra, že si už dlouho hledá různé terapie, které by mu pomohly. V našem případě nejde o konkrétní metodu samotnou, ale o způsob jejího praktikování, který se jí zdál minimálně nestandardní. A protože byla ochotna v rámci natáčení otevřeně spolupracovat, dohodli jsme se, že to zkusíme prověřit,“ líčí režisérka Šárka Maixnerová.

Aplikovaná behaviorální analýza (ABA) byla v Česku legislativně ukotvena v roce 2017 Poslaneckou sněmovnou. Je jednou z mnoha možných terapií, která je nabízena lidem s autismem. Cílem je redukovat jejich „nevhodné“ chování a nahradit je „správným“, čehož se dosahuje intenzivním cvičením a posilováním takzvaných vhodných návyků odměnami pod dozorem odborníka.

Infiltrátorka Bára se nejdřív sama zapojila do vzdělávání v rámci ABA terapie a následně se na měsíc nechala zaměstnat v jedné pražské neziskové organizaci, která dopoledne působí jako školka pro děti a odpoledne zde probíhají individuální terapie. „Prohřešky se tam kupí a v závěru je to celé obrovský podvrh. V zařízení, jež není založené, provozují terapii lidé bez vzdělání, najímaní na ulici, kteří školí pedagogické pracovníky v metodě, kterou by měla proplácet zdravotní pojišťovna. Rodiče nemocných dětí celý cirkus sponzorují, a to nemalou částkou třiatřicet tisíc korun měsíčně,“ popisuje centrum spoluautorka námětu a scénáře Infiltrace Ivana Lokajová.

Česká televize se k odhalování společensky závažných témat pomocí metody skryté kamery vrací pravidelně. První díl z cyklu Infiltrace natočila již před sedmnácti lety. Tehdy, v roce 2004, po odvysílání dílu Já, ošetřovatelka došlo ke změně poměrů v mnoha ústavech sociální péče, a téma vzbudilo ohlas i v zahraničí. Před čtyřmi lety, po uvedení Obchodu se zdravím, přišlo Ministerstvo zdravotnictví ČR s novým zákonem o léčitelích. „Chci věřit, že tento záslužný dokument přiměje politiky a parlament k nápravným krokům a nastaví striktní pravidla, znemožňující takovým ‚Šmejdům‘ parazitovat na duševním zdraví dětí za státní peníze, za nemalé peníze z grantů, z dotací, z rodinných rozpočtů a od dobrovolných dárců z řad veřejnosti,“ říká dětský a dorostový psychiatr MUDr. Jaroslav Matýs, jenž dění zaznamenané skrytou kamerou v pražském centru viděl.

„Infiltrace pro nás vždy byla hlavně a především službou lidem. Netočíme kvůli senzaci, ale proto abychom otevřeli širší celospolečenské téma. Na konkrétních příkladech příkoří páchaného na bezbranných chceme ukázat na problém, otevřít diskusi a hledat systémové řešení. Neobejde se to bez odvahy, vytrvalosti i osobní statečnosti celého infiltračního týmu,“ říká Lenka Poláková, v jejíž tvůrčí producentské skupině cyklus vzniká.


Infiltrace - Obchod s nadějí

námět a scénář: Šárka Maixnerová, Ivana Lokajová
režie: Šárka Maixnerová kamera: Jakub Šiška, Dalibor Prokeš
zvuk: Ota Mandelík
střih: Krasimira Velitchkova
výkonná producentka: Olga Grosmannová
vedoucí produkce: Marta Hostinská
dramaturgie a kreativní producentka: Lenka Poláková
infiltrátorka: Barbora Boháčková
komentář: Ivana Lokajová, Jiří Chum


Filip Platoš, tiskové oddělení, Česká televize, 13. 3. 2021


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
15.03.2021 • Štartuje 8. séria úspešnej interaktívnej súťažnej šou Čo ja viem
15.03.2021 • Bolest zubu komplikuje Jiřímu Langmajerovi námluvy - ČT točí komediální cyklus Hlavně to zdraví
13.03.2021 • Show Jana Krause – 17. 3. 2021
12.03.2021 • Záverečná časť cyklu Slovenský panteón bude patriť fenomenálnemu Petrovi Saganovi
11.03.2021 • Slovania včera ovládli slovenský trh, odštartovali ako najlepší pôvodný program s najvyšším počtom divákov od začiatku roka!
10.03.2021 • Premiérový Pán profesor opäť exceloval a stal sa jasným víťazom pondelkového večera

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist